خبرگزاری خانه ملت

شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1389/05/03 16:22:00
سرویس سیاسی
معاون نظارت مجلس هشدار داد:

برخوردجدی بااجرای مصوبات ابطال‌شده ازسوی رییس‌مجلس

**معاون نظارت مجلس بابیان اینکه ما از طریق کانالهای مختلف، به مصوبات دولت دسترسی داریم و ریاست مجلس هم به وظیفه خود عمل می‌کند و مغایرت آن بخش از مصوبات دولت که با قانون و یا روح قوانین تطبیق نداشته باشد را هم به دولت و هم به روزنامه رسمی برای چاپ شدن اعلام می کند،گفت: مجریان حق اجرای هر آئین نامه‌ای که رئیس مجلس ابطال آن را اعلام کرده است را ندارند، در غیر این صورت باید پاسخگو باشند و با این تخلف برخورد می‌شود.

"محمدرضا باهنر" معاون نظارت مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، در خصوص استناد قانونی ابلاغ قانون توسط رئیس مجلس، اظهارداشت: قانونی که تصویب می شود و به تائید شورای نگهبان می رسد و یا اینکه از طریق مجمع تشخیص مصلحت نظام تائید می شود، از سوی ریاست محترم مجلس جهت اجرایی شدن به ریاست محترم جمهور ابلاغ می شود.

وی افزود: رئیس جمهور هم یک وقت قانونی و مشخصی را در اختیار دارد تا این قوانین را برای اجرا به دستگاه های اجرایی و برای انتشار به روزنامه رسمی ابلاغ کند. قوانین نیز پس از 15 روز از تاریخ انتشار در روزنامه رسمی، برای تمامی مجریان در کشور لازم الاجرا است.

باهنر خاطر نشان کرد: اگر در این مسیر وقفه ای ایجاد شد و یا اینکه ریاست محترم جمهور از ابلاغ قانون امتناع کرد، قانون مدنی صراحت دارد که ریاست محترم مجلس باید قانون را مستقیما جهت اجرا ابلاغ کند.

وی با تاکید بر اینکه قانون ابلاغ شده از سوی رئیس مجلس برای همه مجریان لازم الاجراست، گفت: اینکه از سوی مسئولین دولتی عنوان شود که دولت امکان اجرای فلان قانون را ندارد، بحث های حاشیه ای است، چون اگر قرار باشد یک قانون اجرا نشود باز برایش راه حل وجود دارد و دولت باید اصلاحیه یک قانون را در قالب لایحه به مجلس بفرستد و مجلس هم پس از بررسی های لازمه تکلیف را روشن می کند.

معاون نظارت مجلس اظهارداشت: در هر حال قانون مصوبی که مسیر قانونی خودش را طی کرده باشد، نمی تواند برای اجرا معطل بماند.

وی در خصوص عدم ارسال مصوبات دستگاههای اجرایی به هیات تطبیق مصوبات مجلس گفت: این یک حالت طبیعی در کشور نیست و اگر قرار باشد کارهای کشور از طریق مسیر طبیعی انجام شود که باید هم اینگونه باشد، این کوتاهی دولت است که مصوبات خود را برای رسیدگی و تطبیق با قوانین برای ریاست محترم مجلس ارسال نمی کند.

باهنر تصریح کرد: البته ما از طریق کانالهای مختلف، به مصوبات دولت دسترسی داریم و ریاست محترم مجلس هم به وظیفه خودشان عمل می کنند و مغایرت آن بخش از مصوبات دولت که با قانون و یا روح قوانین تطبیق نداشته باشد را هم به دولت و هم به روزنامه رسمی برای چاپ شدن اعلام می کنند.

معاون نظارت مجلس ادامه داد: طبق حقوق اساسی کشور، مجریان حق اجرای هر آئین نامه ای که رئیس مجلس ابطال آن را اعلام کرده باشد را ندارند، در غیر این صورت باید پاسخگو باشند و با این تخلف به طور قطع برخورد می شود.

وی گفت: مثلا اگر یک وزیر به مواد آئین نامه ای عمل کرد که این آئین نامه توسط رئیس مجلس ابطال شده باشد، در واقع مرتکب یک تخلف قانونی شده است و این کفایت نمی کند که بگوید چون مصوبه دولت بوده من آن را اجرا کرده ام.

باهنر تاکید کرد: مصوبه های دولت مشروط به اینکه مورد اعتراض رئیس مجلس قرار نگیرد لازم الاجرا است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet