ایام محرم 1398
1389/05/04 08:25:00
سرویس کمیسیون ها
نماینده شهرستان پلدختر:

مردم منتظر اقدامات استاندار جدید لرستان هستند

**استان لرستان یکی از استان‌هایی است که به قول نمایندگان آن با محرومیت‌های مختلفی روبه‌روست. عدم توسعه زیرساخت‌ها، دشواری دسترسی به راه‌ها و عدم توسعه آنها، نبود صنعت، بیکاری و مشکلاتی از این دست، از مواردی هستند که در این استان به چشم می‌خورند، اما در سال‌های اخیر با پیگیری‌های نمایندگان این استان تلاش‌های خوبی برای رفع محرومیت‌ها صورت گرفته است.

"علی کائیدی"، نماینده شهرستان پلدختر مهمان هفته نامه بامداد بود تا درباره مسائل مختلف این شهرستان و استان با وی به گفت و گو بنشینیم.

از استان لرستان و شهرستان پلدختر چه خبر؟ در حال حاضر چه مواردی را پیگیری می‌کنید؟

این روزها استان لرستان شاهد یک جابه‌جایی در سطح کلان مدیریتی است. لرستان استانی است که آنچنان توسعه یافته نیست و مردم آن به خصوص قشر جوان با اهریمن بیکاری مواجهند. در سفر اول هیأت دولت مصوباتی داشتیم و آقای احمدی‌نژاد وعده دادند در برابر این پدیده شوم که مردم رنجور لرستان را آزار می‌دهد اقدامی انجام دهند که متأسفانه به آن توجهی نشده است.

در سفر دوم هم خیل مردم لرستان استقبال عجیبی از ایشان کردند و همه امیدوار بودیم تا این مسئله توفیقی داشته باشد اما تاکنون موردی حاصل نشده‌است. استاندار قبلی تلاش زیادی کردند اما دکتر احمدی‌نژاد به دنبال این بوده که در سه سال باقیمانده بتواند از مشکلات استان کم‌کند و خود ایشان هم گفته‌اند که من به دنبال مسئولی هستم که بتوانم از شرمندگی مردم لرستان در بیایم. این را من از زبان رئیس‌جمهور شنیدم و به یقین می‌گویم که آقای احمدی‌نژاد این نظر را دارد. تصمیم هم بر این بود که مدیریت استان جابه‌جا شود و دولت تصمیم گرفت استاندار سابق استان‌های سیستان و بلوچستان و کرمان آقای دکتردهمرده را به این سمت انتخاب کند. این مورد الان انجام شده که ما آن‌را به فال نیک می‌گیریم.

ما انتظار داریم آقای دکتر دهمرده در این مدت باقیمانده از دوره ریاست جمهوری دکتر احمدی‌نژاد به اندازه 10 سال کارکند تا این شکاف توسعه نیافتگی بین استان لرستان و استان‌های برخوردار کم بشود. ما ضمن آرزوی توفیق برای استاندار جدید امیدواریم با توجه به عدم دخالت طایفه‌ای در مدیریت‌ها، تلاش خود را برای یک انتصاب مدیریت قوی در نقاطی که ضعف وجوددارد، انجام دهد چرا که امید مردم و ما نمایندگان به این 3 سال باقیمانده است.

چرا استان لرستان با مشکل عدم توسعه روبه‌روست؟

در جلسه‌ای که خدمت نماینده ولی فقیه بودم گفتم که همه می‌گویند لرستان مشکل دارد اما اقدامی برای توسعه آن شکل نمی‌گیرد. گیر کار کجاست؟ من اعتقاد دارم این مشکل به ضعف مدیریت بازمی‌گردد. نباید نمایندگان به فکر دوره آینده و رأی آوردن باشند، بلکه باید به فکر توسعه استان بوده که اگر این امر اتفاق بیفتد، نمایندگان هم رأی می‌آورند. باید نمایندگان به صورت جمعی و با همکاری هم به دنبال تلاش در وزارتخانه‌ها، رایزنی با وزرا و معاونان رئیس‌جمهور باشند که متأسفانه تاکنون محقق نشده است. با این حال همه تلاش می‌کنند مشکلی از مشکلات استان و مردم را حل کنند.

مهم‌ترین مشکلات از نظر شما کدام است؟

مشکل بیکاری مسئله اول مردم لرستان است و امیدوارم دکتر دهمرده استاندار جدید استان آستین همت را بالا بزند و برای این کار اقدامی انجام دهد. قدم بعدی، اتمام پروژه‌های
نیمه تمام است. به طور مثال پتروشیمی خرم آباد، کارخانه‌های تعطیل و نیمه تعطیل خرم آباد، تسریع در روند اجرایی سیمان پارسیان پلدختر، پیگیری مسائل کشاورزی به خصوص در حوزه‌های کوهدشت، پلدختر و چگینی که آب و هوای مناسبی برای کشاورزی دارند، تسریع در روند توسعه زیربناها و ساخت جاده‌ها از جمله این موارد است. البته تاکنون هم کارهای زیادی در این زمینه انجام شده است. برای این منظور و دستیابی به این اهداف هم پای کار بودن مسئولان و تلاش شبانه روزی خارج از ساعات اداری را به استاندار جدید توصیه می‌کنیم.

به نظر شما چه مواردی در توسعه استان مفید هستند؟

تکمیل و توسعه زیرساخت‌ها مانند راه‌آهن و راه‌های هوایی و زمینی مهم‌ترین هستند. در بخش زمینی هم تکمیل و توسعه راه‌های ارتباطی به خصوص راه‌های چهار خطه که به مرکز استان و دیگر شهرستان‌ها ختم می‌شوند را می‌توان نام برد. به عنوان مثال راه اسلام آباد به پلدختر یکی از این موارد است. در زمینه راه هوایی هم ایجاد پروازهای منظم و روزانه توسط شرکت‌های دولتی و خصوصی از مرکز استان لرستان به شهرهای مختلف و دیگر مراکز استان‌ها از عوامل مهم توسعه هستند. راه‌های ریلی نیز باید در اولویت قراربگیرند. راه‌آهن دورود، خرم آباد، پلدختر، اندیمشک از جمله این موارد است. اینها زیرساخت‌ها در لرستان هستند وتا امکان دسترسی و جاده وجود نداشته باشد کسی سرمایه‌گذاری نمی‌کند. در بخش صنعتی هم عرض کردم راه‌اندازی کارخانه‌های نیمه تعطیل و تعطیل مهم هستند. مثلاً اگر سیمان پلدختر، پتروشیمی خرم آباد و مثال‌هایی از این دست که به دلیل کمبود بودجه نیمه کاره مانده‌اند تمام شوند، موجب توسعه استان خواهند شد.

راهکار آن هم تزریق ضربتی پول و بودجه به استان است. تا پول نباشد قطعاً توسعه‌ای نیز نخواهیم داشت. تکمیل و ایجاد بنگاه‌های زودبازده هم بی‌تأثیر نیستند. الان بسیاری از بنگاه‌های زودبازده استان به دلیل عدم تأمین اعتبار تعطیل هستند. اینها می‌توانند تأثیر مهمی در توسعه استان و رفع معضل بیکاری داشته باشند.

گردشگری یکی از صنایع اشتغالزا و درآمدزاست. آیا برای توسعه این صنعت در استان اقدامی شده است؟

ما در استان زیرساخت گردشگری نداریم. یکی از مسائلی که مغفول مانده و می‌گوییم چرا لرستان شناخته نشده است به دلیل نبود زیرساخت‌های گردشگری است. ما در لرستان یک هتل، مهمانپذیر یا هتل آپارتمان خوب نداریم. وقتی هم برای خود ما مهمان می‌آید از مهمانپذیر استانداری و شرکت‌ها استفاده می‌کنیم. خرم‌آباد حتی یک سالن اجتماعات یا سالن کنفرانس مناسب نیز ندارد. البته سالن ارشاد را داریم ولی در شأن استان نیست. در مسیر مسافرت‌های نوروزی یکی از زیباترین و خوش منظره‌ترین مناطق گردشگری را شهرستان پلدختر، از خرم‌آباد تا نزدیک اندیمشک دارد. در ایام سال نو این منطقه بسیار زیباست اما یک مجتمع تفریحی ندارد و مسافران به صورت عبوری می‌گذرند. الشتر؛ کلاردشت دیگری است با آبهای سرد و چشمه سارهای زیبا و مناظر طبیعی که در لرستان قراردارد.

از نظر تاریخی هم آثار زیادی داریم. در لرستان پل‌های تاریخی زیادی وجود دارند که سبب شده ما این استان را پایتخت پل‌های تاریخی ایران بدانیم. آبشار نوژیان و آبشار بیشه هم از دیدنی‌های استان هستند.

البته باید بگویم تا راه ارتباطی نباشد، نمی‌شود هیچ کاری کرد. یک زمانی دولت در بخش‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کرد و به بخش خصوصی بها می‌داد اما الان بخش خصوصی در لرستان سرمایه‌گذاری نمی‌کند چراکه دسترسی‌های محلی سخت است.

ایلام در روز دو پرواز دولتی دارد اما استان لرستان این امکان را ندارد. مردم هر روز نگرانی تهیه بلیت دارند. سرمایه‌گذار باید از بیرون بیاید. الان هم سرمایه‌گذار می‌خواهد جایی برود که راه هوایی و دسترسی آسان داشته باشد. جاده مطمئن و ایمن هم که گفتم تأثیر زیادی دارد. راه‌آهنی که الان از لرستان می‌گذرد از یک مسیر صعب العبور می‌گذرد که برای خرم آباد فایده‌ای ندارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet