هدر موبایل
1389/05/04 10:26:00
سرویس اقتصادی
سیدکاظم دلخوش اباتری بیان کرد:

هدفمندی یارانه‌ها، شفاف‌سازی اقتصاد

**"سیدکاظم دلخوش اباتری" نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس شورای اسلامی طی یادداشتی در روزنامه گلچین امروز به طرح دیدگاه خود درباره هدفمندکردن یارانه‌ها در جامعه و اثرات آن در شفاف‌سازی اقتصاد کشور پرداخته که متن آن در پی می‌آید:

در طرح هدفمندی یارانه‌ها به دلیل عدم آشنایی مردم و مسئولان دست اندرکار احتمالاً مشکلاتی به وجود خواهد آمد اما در میان‌مدت و بلندمدت به نفع اقتصاد کشور است و همه اقتصاددانان و فعالان در عرصه اقتصاد با اجرای یک جراحی در اقتصاد کشور موافق هستند. 

لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها در واقع پیگیری و تحقق قانون اول، دوم، سوم و چهارم توسعه است که توسط دولت تهیه شد و به مجلس شورای اسلامی ارائه شد. یکی از وظایف مجلس بررسی لوایح دولت است و هر لایحه‌ای که دولت به مجلس ارائه کند، توسط مجلس به کمیسیون‌های مربوطه ارجاع می‌شود و کمیسیون‌های مربوطه بررسی‌های لازم را انجام می‌دهند به جهت اینکه این لایحه از اهمیت بالایی برخوردار بود و با اقتصاد و معیشت مردم در ارتباط بود، کمیسیون ویژه‌ای برای این کار تشکیل شد و کمیسیون‌های تخصصی هم به عنوان کمیسیون‌های فرعی زیرمجموعه این کمیسیون ویژه قرار گرفتند و قرار شد رسیدگی‌های لازم را انجام دهند.

این رسیدگی از سال گذشته شروع شد و کمیسیون ویژه در 80 جلسه کارشناسی رسمی و غیررسمی کارهای خود را انجام داد. لایحه در ابتدا دارای 14 ماده بود که این کمیسیون ویژه پس از بررسی آن را به 17 ماده تغییر داد و چیزی در حدود 35 تا 40 درصد تغییرات در لایحه پیشنهادی دولت به کمک کارشناسان بخش خصوصی، تعاونی‌ها، مرکز پژوهش‌ها، اساتید دانشگاهها، وزرای مربوطه و دستگاههای اجرایی انجام داد.

بنابراین لایحه، هدفمند کردن یارانه‌ها با 17 ماده تنظیم شد و به صحن مجلس آمد و در صحن مجلس هم در دو بخش درآمد و هزینه‌ای مورد بررسی قرار گرفت و کارهای لازم در این دوبخش نیز در صحن مجلس انجام گرفت وتقریباً به مرحله نهایی رسید.

پیامدهای مثبت این طرح بسیار زیاد است از جمله بهینه‌سازی مصرف، بهینه‌سازی منابع، مدیریت درست منابع، حضور بخش خصوصی و تعاونی‌ها در عرصه اقتصاد کشور خصوصاً با توجه به اصل قانون اساسی کشور، بالابردن سطح درآمد و زندگی مردم همسان با اقتصاد جهانی و مردم دنیا به خاطر رقابت با اقتصاد دنیا، جلوگیری از قاچاق، جلوگیری از رانت‌خواری، توزیع منابع بین اهلش یعنی مردم نیازمند زیرا که بخش اعظمی از درآمد کشور به عنوان یارانه پرداخت می‌شود اما بیشتر این یارانه‌ها توسط بخش مرفه جامعه خرج می‌شود و به دست صاحبان اصلی این یارانه‌ها که مردم نیازمند هستند، نمی‌رسد و همچنین اجرای این لایحه اقتصاد کشور را به طور کلی ساماندهی می‌کند اما معایب اجرای این لایحه، عدم اطلاع از قانون و مواد قانونی توسط برخی از افراد، جو روانی که بعضاً توسط برخی از افراد مخالف دولت و حاکمیت ایجاد می‌شود وهمچنین تورمی که دراجرای لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها ناشی می‌شود.

بنابراین گرانی‌هایی که احتمال دارد به خاطر آزاد‌سازی قیمت کالا‌های در اختیار دولت است اثرات خود را بر روی کالاهای دیگر بگذارد و یک جهش قیمت در کشور ایجاد کند. لازم به ذکر است که تورم به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ مثلاً به نوع واردات، افزایش نقدینگی بدون کنترل آن و امثال اینها.

قطعاً اگر شفاف‌سازی در اقتصاد کشور صورت بگیرد، دولت بهتر می‌تواند کنترل تورم را انجام بدهد ضمن اینکه مجلس یک پای کشور است و در جایگاه قانون‌گذاری قرار دارد و مجلس قوانین را می‌نویسد و قوانین هم به درستی نوشته می‌شود و نظارت بر اجرای این قوانین بر عهده مجلس است اما دولت اجرای این قوانین را بر عهده دارد.

کار سخت بر دوش دولت است و دولت باید در مرحله اجرا در جامعه اقدامات لازم را انجام دهد اما به هر حال باتوجه به فرهنگ موجود جامعه تا به امروز همانطوری که شاهد بودیم در ابتدای اجرای طرح اجباری بستن کمربند ایمنی مردم مشکلاتی را تحمل کردند و قیمت کمربند ایمنی به یکباره افزایش یافت ولی همین باعث شد که تصادفات کاهش پیدا کند و جان مردم کمتر به خطر بیفتد و آمار‌ها بعداً نشان داد که کمربند ایمنی چقدر اثربخش بود یا در ارتباط با سهمیه‌بندی بنزین که در ابتدا برای مردم مشکلات بسیار زیادی ایجاد کرد اما با اجرای سهمیه‌بندی چقدر باعث جلوگیری از قاچاق سوخت شد.

مسلماً در ابتدای راه اجرای لایحه هدفمندکردن یارانه‌ها مردم با مشکلاتی مواجه شوند اما چون قانون نوشته بشر است قطعاً در مراحل بعدی اجرای این لایحه تغییراتی نیز در آن ایجاد خواهد شد و مشکلات به حداقل خواهد رسید.

مسلماً در کوتاه مدت به دلیل عدم آشنایی مردم و مسئولان دست اندرکار مشکلاتی وجود دارد و متأسفانه هم‌اکنون نیز در بخشی از دستگاههای اجرایی اطلاعات و تجربه کافی وجود ندارد. اینها احتمال دارد که در ابتدای کار باعث ایجاد مشکلاتی شوند اما در میان‌مدت و بلندمدت به نفع اقتصاد کشور و مملکت است و همه اقتصاددانان چپ، راست، علمی، غیرعلمی و همه فعالان در عرصه اقتصاد با اجرای یک جراحی در اقتصاد کشور موافق هستند و این نتایجی است که مجلس با حضور کارشناسان مختلف به‌ آن دست یافته است.

در بخش‌های فرهنگی نیز همانند سایر بخش‌ها، هدفمند کردن یارانه‌ها تأثیر‌گذار است و قطعاً هدفمند کردن یارانه‌ها به بخش فرهنگی کشور کمک می‌کند؛ ضمن اینکه مجلس باید پیامد‌های فرهنگی اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها را در بودجه سنواتی بررسی کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet