هدر موبایل
1389/05/04 14:55:00
سرویس سیاسی
سروری با انتقاد از انتشار گزینشی مصاحبه خود با یک خبرگزاری:

تمکین نکردن به ابلاغ رئیس مجلس پیگرد قانونی دارد

**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با انتقاد از انتشار گزینشی گفتگویش با یکی از خبرگزاری ها گفت: در این مصاحبه من نسبت به عملکرد دولت در عدم ابلاغ مصوبات مجلس انتقاد کرده بودم اما متاسفانه این خبرگزاری با حذف و انتشار گزینشی مصاحبه من، این مسئله را به گونه دیگری منعکس کرده بود.

"پرویز سروری" عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار خانه ملت با انتقاد از انتشار تقطیع شده  گفتگویش با خبرنگار  خبرگزاری ایرنا توسط خبرگزاری مذکور  گفت: متاسفانه مصاحبه من با خبرگزاری ایرنا بصورت تقطیع شده و گزینشی منتشر شده است  که خلاف رسالت رسانه ای محسوب می شود .  مصاحبه من با خبرنگار ایرنا در 3 بخش انجام شده بود . در بخش اول من به این مساله اشاره کرده بودم که دولت نباید بصورت گزینشی با قوانین برخورد کند .

وی افزود: مصوبه ای که به تصویب مجلس می رسد و شورای نگهبان آن را تائید می کند لازم الاجرا است و دولت موظف به ابلاغ آن به دستگاههای اجرایی است.

سروری بازنگری مجدد مصوبات تائید شده از سوی شورای نگهبان توسط دولت را  سنت ناپسندی دانست و تصریح کرد: شایسته نیست که قوانینی که به تائید شورای نگهبان رسیده است، مجددا توسط دولت از لحاظ مغایرت با شرع و قانون اصلاح و بازنگری شود.

نماینده مردم تهران تاکید کرد : این رویه، سنت غلطی را ایجاد می کند که دستگاههای مرتبط با اجرای قانون را کاملا بی اعتبار کرده و نش و جایگاه مجلس و شورای نگهبان را بی اثر کرده و زیر سوال می برد.

وی اقدام رئیس جمهور درعدم ابلاغ مصوبه مربوط به مترو را خلاف قانون دانست و اظهار داشت: این رفتار رئیس جمهور می تواند آغازی بر یک روند نقار و شکاف بین قوا تلقی شده و از این جهت عمل ممدوح و پسندیده ای نیست.

سروری ادامه داد: رئیس مجلس بر اساس وظیفه قانونی اش موظف است اگر قوانین در زمان معین شده توسط رئیس جمهور ابلاغ نشدند، شخصا به دستگاههای اجرایی مربوطه ابلاغ کند و هرگونه عدم تمکین دستگاههای اجرایی ازابلاغ رئیس مجلس پیگرد قانونی دارد و باید در محاکم قضائی پاسخگو باشند.

نماینده مردم تهران در ادامه به بخش دوم گفتگویش با ایرنا اشاره کرد و با  با تاکید بر اینکه عدم ابلاغ مصوبات توسط دولت می تواند دستگاههای اجرایی را بین دولت و مجلس سرگردان کند  خاطر نشان کرد : دولت تاکید دارد که این قوانین نباید اجرا شود و به دستگاههای اجرایی برای عدم اجرای آنها فشار وارد می کند ، این

وی تاکید کرد: روند پیام نقار و شکاف بین قوا را به مردم منتقل می کند که نتیجه خوبی نخواهد داشت.

سروری به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر حفظ وحدت بین قوا اشاره کرد و گفت : مقام معظم رهبری چند هفته پیش در سخنانی به روسای قوا تاکید کردند اقداماتتان به گونه ای باشد که پیام وحدت را به مردم منتقل کرده و متجلی کند .

سروری در ادامه مصاحبه با خانه ملت به بخش تقطیع شده گفتگویش با خبرگزاری ایرنا  اشاره کرد و گفت: دراین بخش از  صحبت هایم تاکید کردم اگر قبل از ابلاغ قانون توسط رئیس مجلس تلاش بیشتری برای  رسیدن به توافق با دولت برای ابلاغ قانون به دستگاههای اجرایی صورت می گرفت و دولت را برای ابلاغ قانون توجیه می کردند برای کشور بهتر و مناسب تر  بود.

وی با بیان اینکه در این صورت پیام تفرقه بین سران قوا به مردم منتقل نمی شد اظهار داشت: در این صورت دستگاههای اجرایی هم دچار سرگردانی نمی شدند.

البته  وی در پایان تاکید کرد: البته  نباید فراموش کرد که اگر رئیس مجلس در صورت عدم ابلاغ قوانین توسط رئیس جمهور اقدامی نکند مطمئنا مورد انتقاد نمایندگان قرار خواهد گرفت و از این جهت هیچ انتقادی به عملکرد رئیس مجلس وارد نیست چرا که ایشان براساس وظیفه قانونی شان عمل کرده اند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet