ایام محرم 1398
1389/05/04 15:48:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
محمدحسین فرهنگی:

کارهای اجرایی و خدماتی مجلس بیرون سپاری شود

**نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی گفت : کارهای اجرایی و خدماتی مجلس باید بیرون سپاری شود و از آنجا که تنقیح قوانین مانند تقنین است نمی توان به دستگاههای اجرایی و قضایی سپرد.

محمدحسین فرهنگی در مصاحبه با واحد مرکزی خبر درباره درج اخباری مربوط به بیرون سپاری بخشی از وظایف مجلس (تنقیح قوانین) به سازمان بازرسی کل کشور افزود: بحث سپردن تنقیح قوانین به سازمان بازرسی کل کشور و همچنین ارسال مصوبات دولت به قوه قضائیه در صحن علنی و هیئت رئیسه مجلس مطرح نشده است و طبیعتا چنین تصمیم مهمی حتما باید به اطلاع نمایندگان برسد.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نمی توان وظیفه ذاتی یک قوه را به قوه دیگر موکول کرد.

وی افزود: هم در قانون اساسی و هم در قوانین عادی این نکته تصریح شده است که بحث تصویب و تنقیح قوانین باید زیرنظر رئیس قوه مقننه انجام شود و حتی دیوان عدالت اداری نمی تواند نظر رئیس قوه مقننه را نقض کند.

فرهنگی با اشاره به تشکیل سازمان تنقیح قوانین در مجلس هشتم گفت: تا آنجا که من اطلاع دارم این سازمان هنوز در مراحل تایید شورای نگهبان به سر می برد و در صورت تائید زیر نظر رئیس قوه مقننه تشکیل خواهد شد.

نماینده مردم تبریز ادامه داد: حال اگر بحث بیرون سپاری مطرح باشد دولت در این کار مقدم تر از قوه قضائیه است زیرا خود ، مسئول اجرای قوانین است و در مورد تنقیح قوانین حقوق دانان دولت می توانند ناسخ و منسوخ و مطلق و مقید این قوانین را مشخص کنند و به طور مناسب تر قوانین اجرا شود.

فرهنگی با اشاره به اینکه از منشا اخبار درج شده خبری ندارد، گفت: بحث تنقیح قوانین و ارسال مصوبات دولت به مجلس دو بحث جدا از هم است.

وی خاطرنشان کرد: البته در کمیته تطبیق مصوبات دولت با قوانین بحث تنقیح نیز مطرح می شود اما این دو موضوع ارتباط چندانی با یکدیگر ندارد.

حجت الاسلام موسی قربانی ، معاون سازمان تنقیح قوانین مجلس شورای اسلامی روز گذشته در گفتگو با یکی از خبرگزاری ها از بیرون سپاری تنقیح قوانین مجلس و واگذاری آن به سازمان بازرسی کل کشور خبر داده بود.

یکی از روزنامه های صبح امروز نیز با درج مطلبی این خبر را اینگونه تغییر داد که با این بیرون سپاری بحث ارسال مصوبات دولت به مجلس که چندی است محل اختلاف دولت و مجلس شده است حل خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet