شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1389/05/04 16:19:00
سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون صنایع اعلام کرد:

مجلس در انتظار اولین گزارش اجرای قانون ارتقای کیفیت خودرو

**نماینده مردم تالش، رضوان شهر و ماسال در مجلس شورای اسلامی گفت: قانون ارتقاء کیفیت خودروهای داخلی راهی جدی برای حل مشکلات خودروسازی در کشور است اما تا هزینه‌های این شرکت ها و نوع مدیریت این هزینه‌ها حل نشوند نمی‌توانیم منتظر حل جدی سایر مشکلات این شرکت‌ها باشیم.

"بهمن محمد یاری" در گفت و گو با خانه ملت، در خصوص  مشکلات صنایع خودرو سازی و شکایات روز افزون مردمی از این شرکت ها در خصوص مشکلات آن ها گفت: برای رفع این مشکلات قانون ارتقاء کیفیت خودرو را مصوب و ابلاغ کرده ایم و وزارت صنایع مسئول تهیه گزارش بدین منظور با استفاده از اهرم های خاص خود مانند سازمان استاندارد و مواردی از این قبیل است.

وی تاکید کرد: این وزارت خانه باید برای اجرایی شدن این قانون با به کارگیری نظارت های خاص خود و ابلاغ  آیین نامه های آن در موعد مقرر این مسایل را به مجلس گزارش کرده و نتایج را نیزدنبال کند.

محمد یاری ادامه داد: بر اساس مفاد این قانون، یک سال پس از ابلاغ قانون  ارتقاء کیفیت خودرو های داخلی نباید هیچ گونه قطعه و خودروی فاقد استانداردی در کشور تولید و یا وارد شود.

وی افزود: ما نیروی انسانی را موظف کرده ایم که خودرو های فاقد استانداردهای کافی را شماره گذاری نکند. این مجموعه  ای از تصمیمات است که در کنار آن حمایت از خودرو ساز در قالب تحقیقات و تامین بخشی از هزینه های آن است که در کنار هم مجموعه ای را شکل می دهند که در آینده شاهد کاهش این اعتراضات و شکایات باشیم.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در خصوص این که بنابراین با توجه به تصویب و ابلاغ این قانون دلیل مشکلات روز افزون خودرو سازی های کشور و نارضایتی مردم از برخی از آن چیست گفت: عدم وجود نظارت کافی و  این که در انعقاد برخی از قرارداد ها روابط جای ضوابط را می گیرد یکی از مهمترین علل وجود این گونه مشکلات است.

وی تاکید کرد: ایران خودرو و سایپا و سایر شرکت های داخلی خودرو ساز باید مشکلات خود را  باید به زودی حل کنند و در مناقصه ها مکانیزمی گذاشته شود که بهترین ها در یک رقابت برابر برنده این مناقصه ها شده و بهترین قطعه سازها وارد کار شوند.

محمد یاری در خصوص سایر مشکلات این شرکت ها توضیح داد: هزینه های فراوان سربار این کارخانه ها و مسایلی مانند سود بانکی، تورم و افزایش سالانه حقوق از مواردی است که باید در مورد آن به صورت جدی اندیشید تا مشکلات دیگر این کارخانه ها حل شوند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet