ایام محرم 1398
1389/05/04 18:21:00
سرویس فرهنگی
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات:

اعزام دانشجویان به چین و روسیه به نفع ما نیست

**مدیرکل بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم اعلام کرد ایران مبادلات بازرگانی گسترده‌ای با چین و روسیه دارد بنابراین لازم است مبادلات علمی نیز با آنها داشته باشد ضمن آنکه سعی می‌کنند تا پذیرفته‌شدگان بورس اعزام به خارج را ترغیب کنند تا در دانشگاه‌های معتبر چین و روسیه پذیرش بگیرند.

"فرهاد بشیری" عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات و نماینده مردم پاکدشت در این رابطه به خانه ملت اظهار داشت: درست است که ما کشور چین و روسیه ارتباطات تجاری گسترده‌ای داریم؛ اما نباید مسائل علمی را در این رابطه دخیل کنیم. تبادلات و تعاملات سیاسی و اقتصادی هیچ ربطی به مسئله علمی ندارند.

او در ادامه گفت: به‌نظر می‌رسد این تصمیم وزارت علوم تصمیمی سیاسی است اما ما توصیه می‌کنیم که این وزارتخانه به کار علمی خود برسد. درست است که همه وزارتخانه‌ها موظف هستند در چهارچوب سیاست‌های کلی نظام گام بردارند اما کفه فعالیت‌های علمی این وزارتخانه باید از کفه سیاسی آن سنگین‌تر باشد.

بشیری تاکید کرد: ما باید در صدد باشیم تا رشد و پیشرفت همه‌جانبه کشور خود را در نظر بگیریم. در حال حاضر هم از این روابط اقتصادی که بین کشور ما، چین و روسیه است ما کمتر سود می‌بریم و آنها بیشتر سود می‌کنند.

بشیری در ادامه اظهار داشت: باید در نظر داشته باشیم که آنها به هیچ عنوان دانشکده‌هایی را که به لحاظ علمی در سطح بالایی قرار دارند را در اختیار دانشجویان ما قرار نمی‌دهند. این رفتار را می‌توان از معاملات آنها پیش‌بینی کرد.

وی یادآور شد: ما از روسیه ادوات جنگی می‌خریم اما نه آنهایی را که آخرین متد هستند. چین هم اینچنین با ما رفتار می‌کند و بهترین کالاهای خود را در اختیار ما نمی‌گذارد. پس بهتر است بابت این تصمیم وزارت علوم اظهار نگرانی کنیم. چرا که ممکن است آنها رفتار و نگرش دانشجویان ما را هم تغییر دهند. در کل فرستادن دانشجویان به روسیه و چین نمی‌تواند به نفع ما باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet