خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/05/05 08:59:00
سرویس اقتصادی
حسین امیری خامکانی:

رابطه دولت و شرکت نفت باید شفاف‌سازی شود

**عضو کمیسیون انرژی تاکید کرد: تولید نفت، میزانی که به پالایشگاه‌های داخلی واگذار می‌شود و بخشی که فروخته می‌شود باید در اساسنامه شرکت ملی نفت،گاز و پتروشیمی مشخص شود.

"حسین امیری خامکانی" نماینده زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت گفت: باتوجه به اینکه شرکت نفت گلوگاه اقتصادی کشور است و بدنه یک وزارتخانه را تشکیل می‌دهد، هرچه زودتر باید رابطه آن با دولت مشخص شود.

وی خاطرنشان کرد: از زمانی که بهره مالکانه در بودجه سنواتی مجلس مطرح شد و حق و حقوق دولت و شرکت نفت تعیین شد نیاز به شفاف‌سازی روابط بین دولت و شرکت نفت احساس می‌شود.

عضو کمیسیون انرژی تاکید کرد: تولید نفت ،میزانی که به پالایشگاه‌های داخلی واگذار می‌شود، بخشی که فروخته می‌شود، تعیین سهم دولت و شرکت نفت و چگونگی رابطه مدیریتی جزء مواردی است که باید در اساسنامه مشخص شود.

وی ادامه داد: در چند برنامه بودجه دولت موظف شده بود اساسنامه شرکت ملی نفت و گاز را به مجلس ارائه کند؛ البته در چند جلسه‌ای که با وزارت نفت داشتیم مقاومت نکردند اما همچنان اساسنامه به مجلس ارسال نشده است.

او تصریح کرد: قراردادهای بلندمدتی که شرکت نفت می‌بندد تعهدی ایجاد می‌کند که گاهی بیش از عمر یک دولت به طول می‌انجامد و یکی از بحث‌های اساسی است که باید تکلیفش در اساسنامه مشخص شود.

امیری خامکانی خاطرنشان کرد: در کارگروه تخصصی که کمیسیون انرژی مجلس تشکیل داد اساسنامه شرکت ملی نفت و گاز طراحی و تدوین شد و پس از تعطیلات مجلس به صحن علنی می‌رود.

وی با ابراز امیدواری از اجرایی شدن اساسنامه پس از ابلاغ از سوی مجلس گفت: مجلس ادعا می‌کند دولت برخی قوانین را اجرا نمیکند و یا بعضی از بخشنامه‌هایی که تدوین می‌کند تناسبی با قانون اساسی ندارد، اما امید می‌رود از اجرای اساسنامه شرکت ملی نفت،گاز و پتروشیمی سرباز نزند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet