روز مجلس
1389/05/05 14:34:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
خباز:

مشکل افزایش واخواست چک‌های بانکی باید از طریق وضع قانون رفع شود

**یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: افزایش آمار واخواست چک‌های بانکی جو بی‌اعتمادی را دامن زده، ثبات اقتصادی را تحت تاثیر قرار داده و در صورت استمرار، مشکل اقتصادی به معضل اقتصادی تبدیل می‌شود.

محمدرضا خباز در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به گزارش بانک مرکزی از حجم برگشت چک‌های بانکی، تاکید کرد: اگر دولتمردان هر چه سریع‌تر فکری اساسی برای موضوع واخواست چک‌های بانکی نکنند، هزینه‌های سنگینی دامن‌گیر کشور می‌شود. اگر بی‌اعتمادی بین بازار و مصرف‌کنندگان و خود بازاریان به صورت فراگیر درآید، کسبه و تجار خواستار مبادله و معامله نقدی کالا و خدمات می‌شوند. این اتفاق به چرخش اقتصادی کشور لطمات سنگینی خواهد زد.

نماینده کاشمر در مجلس ادامه داد: تبدیل معادلات از وضعیت چکی به نقدی موجب افزایش نقل و انتقال پول و افزایش سرقت پول می‌شود، افزون بر آن با افزایش نقدینگی در بازار و خروج پول از چرخه نظام بانکی، لطمات غیرقابل جبرانی به نظام بانکی و اقتصاد کشور به لحاظ افزایش نرخ تورم وارد می‌شود.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، تصریح کرد: واخواست یک چک از هر هشت چک صادره شده نشان می‌دهد که 5/12 درصد چک‌های صادره، بی‌محل است. این آمار اعتبار کسبه و تجار بازار را در بین مردم و در بین خود کسبه زیر سوال می‌برد. بسیاری از کسبه دریافته‌اند که تنها باید برای چک‌هایی اعتبار قائل شوند که سوابق کاری صاحبان آنها را به خوبی می‌شناسند.

نماینده‌ی مردم کاشمر در خانه‌ی ملت، علت افزایش حجم واخواست چک‌های بانکی را ریشه در دو عامل دانست و اظهار کرد: دو دلیل عامل افزایش میزان واخواست چک‌ها از یک دهم در سال گذشته به یک هشتم در سال‌جاری است. اولین دلیل، ریشه‌ای و سابقه‌ای است، به عبارت دیگر دلیل پدید آمدن این پدیده اقتصادی اعتبارسنجی نکردن مشتریان بانک‌هاست، و این در حالی است که جایگاه متقاضیان چک به لحاظ اعتباری باید در نظام بانکی مشخص شود، و به همان نسبت اجازه صادر کردن چک داده شود و اگر چکی پاس نشد، خود بانک به اعتبار صاحب حساب، ضامن صادرکننده چک شود. این مشکل تاریخی باید از طریق وضع قانون رفع شود.

خباز شرایط نامناسب اقتصادی را عامل دوم افزایش حجم واخواست چک‌های بانکی عنوان کرد و افزود: شرکت‌های تولیدی واقع در شهرک‌های صنعتی در شرایط نامناسب فعلی اقتصاد حداکثر با 40 درصد ظرفیت خود کار می‌کنند. با به خطر افتادن تولید در حقیقت تولیدکننده به خطر می‌افتد، وقتی تولیدکننده به خطر افتاد آمار اتفاقات و حوادث نامساعد اقتصادی افزایش می‌یابد. برای رفع این معضل باید دولتمردان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران اقتصادی با اختیارات خود از طریق ارسال لایحه به مجلس یا سایر روش‌ها و اقدامات، این مشکل اقتصادی را هر چه سریع‌تر حل کنند، وگرنه مشکل بر مشکلات گذشته افزوده می‌شود و در صورت گسترش دامنه بی‌اعتمادی در جامعه، اقتصاد از مسیر خود منحرف می‌شود.

خباز بی‌توجهی مسوولان دولتی و بانکی به افزایش حجم واخواست چک‌های بانکی را به توسعه‌ی بیماری طاعون در اقتصاد کشور توصیف کرد و افزود: تا دیر نشده باید جلوی این طاعون اقتصادی را گرفت، در غیر این صورت دست‌یابی به عدالت، توسعه و بالندگی، سخت و بلکه غیرممکن خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet