شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/05/05 15:35:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون اقتصادی:

اهداف قانون سیاست‌های اصل 44 محقق نشده است

**یک عضو اصولگرای مجلس شورای اسلامی، اصلاح سریع‌تر قانون سیاست‌های اجرایی اصل ۴۴ با رویکرد ورود بخش خصوصی واقعی به اقتصاد کلان کشور را خواستار شد.

احد خیری در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: خصوصی‌سازی واقعی یعنی عرضه‌ی سهام از طریق بورس و فروش به خریدارانی که به معنای واقعی کلمه خصوصی و مردمی هستند.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، تصریح کرد: اتفاقی که هم‌اکنون در واگذاری‌ها در جریان است این است که شرکت‌هایی با ظاهر خصوصی اما متعلق به شبه‌دولتی‌ها که در دستگاه‌ها، نهادها و شرکت‌های دولتی و حاکمیتی فعالند، سهام شرکت‌های عرضه شده در بورس را خریداری کرده و بدین ترتیب نظارت مجلس بر شرکت‌های واگذار شده را نیز از بین می‌برند، به تعبیر دیگر هدف و انتظاری که از اجرای سیاست‌های ابلاغی اصل 44 می‌رفت محقق نشده است.

نماینده‌ مردم بستان‌آباد در خانه‌ ملت، افزایش راندمان و کیفیت تولیدات و خدمات را از ویژگی‌های ورود بخش خصوصی واقعی به اقتصاد برشمرد و اظهار کرد: با ورود بخش خصوصی به حوزه‌ اقتصاد کلان، سرمایه‌گذاری‌های جدیدی به دایره‌ اقتصاد وارد می‌شوند، اتفاقی که با ورود شبه‌دولتی‌ها نیفتاده است؛ البته کمیسیون ویژه‌ اصل 44 قانون اساسی گهگاهی انتقاداتی به روند واگذاری‌ها کرده است ولی مجلس باید به صورت ویژه اقدامی کند که واگذاری‌ها به مسیر اصلی خود بازگردد.

وی با اشاره به برداشت وزیر اقتصاد از قانون سیاست اجرایی اصل 44، گفت: قانون سیاست‌های اجرایی اصل 44 به صراحت و روشنی شرایط خریداران سهام شرکت‌ها و کارخانجات دولتی را روشن کرده است، حال اگر وزیر اقتصاد واگذاری به شبه‌دولتی‌ها را مغایر قانون نمی‌داند، باید موضوع از سوی مجلس مورد بازنگری و اصلاح قرار گیرد. مجلس باید خلاء قانونی را پوشش دهد و اجازه ندهد که در کمیسیون‌های تخصصی و صحن علنی از این موضوع به نفع شبه‌دولتی‌ها بهره‌برداری شود.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، تاکید کرد: نیاز به قانون جدیدی نیست، بلکه اعضای کمیسیون ویژه‌ی اصل 44 با دقت و سرعت باید بازنگری در اصلاح قانون را در دستور کار قرار داده و پیشنهادات خود را به صحن علنی مجلس ارائه دهند تا با اصلاح ضوابط و شرایط موجود، روند واگذاری‌ها اصلاح شود.

نماینده‌ مردم بستان‌آباد در خانه‌ ملت، افزود: سایر نمایندگان نیز می‌توانند در قالب طرحی دوفوریتی اصلاح قانون سیاست‌های اجرایی اصل 44 را در دستور کار قرار دهند تا از این پس خصوصی‌سازی به مفهوم واقعی اتفاق بیفتد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet