خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/05/06 11:16:00
سرویس سیاسی
نماینده دزفول:

یکی از مشکلات عمده کشور نقدناپذیری است

** احمد آوایی با بیان اینکه متاسفانه یکی از مشکلات عمده کشور نقدناپذیری است، تصریح کرد: ما از اول انقلاب این مشکل را داشتیم؛ و هر دولتی بر سرکار آمده فکر کرده آن چیزی که می گوید و عمل می کند وحی منزل است و بر همین اساس هیچ نقدی را برنتافته که این امر مشکلاتی را برای کشور بوجود آورده است.

سید احمد آوایی در گفت وگو با خبرنگارخانه ملت، به اداره جامعه در گذشته به شیوه دیکتاتوری اشاره کرد و گفت: این شیوه اداره کشورطی سال های زیاد بر روحیه و حالات توده مردم و خواص اثر گذاشته و ما شاهد کمترین کار جمعی بوده ایم که این ضعف جامعه با تمرین زیاد و مرور زمان قابل رفع است.

نماینده دزفول یکی دیگر از راه های افزایش ظرفیت نقدپذیری در جامعه را بحث اخلاقی و کار فکری در این زمینه دانست و افزود: در قرآن کریم و سیره اهل بیت (ع) و بزرگان به این امر تاکید بسیار شده است.

وی با اشاره به نقشی که آموزش می تواند در افزایش ظرفیت نقد پذیری در کشورداشته باشد، تصریح کرد: متاسفانه در این زمینه در حوزه ها و دانشگاه های ما کاری انجام نشده است و این در حالی است که درآیات و روایات زیادی بر ضرورت نقددپذیری در جامعه تاکید شده است.

آوایی در این راستا به نقل قولی از امام صادق(ع) اشاره کرد و گفت: این امام معصوم می فرمایند« بهترین برادرمن کسی است که آن عیب من را به من هدیه کند.»

عضو کمیسیون امنیت ملی اظهارکرد: زمانی که رقابت میان نظام های سرمایه داری و کمونیستی وجود داشت، کمونیست ها سعی می کردند کوچکترین ضعف های نظام سرمایه داری را پیدا کرده و آنرا مطرح نمایند و همین امر منجر به این می شد که کشورهای دارای نظام سرمایه داری آن نقاط ضعف خود را بررسی کرده و تقویت نمایند؛ اما در مقابل کمونیست ها  هیچ نقدی را پذیرا نبودند و همین امر منجربه از هم پاشیدن آنها شد.

نماینده دزفول به روایتی از امام علی (ع) مبنی براینکه هرکسی نقدناپذیر باشد نابود می شود،اشاره کردو گفت:براساس این فرمایش امام؛ نقدناپذیری، هرکشور، سازمان و یا خانواده ای را به نابودی می کشاند و در مقابل داشتن روحیه نقد پذیری منجربه شکوفایی آن کشور، سازمان و یا خانواده می شود.

وی با بیان اینکه متاسفانه یکی از مشکلات عمده کشور نقدناپذیری است، تصریح کرد: ما از اول انقلاب این مشکل را داشتیم؛ و هر دولتی بر سرکار آمده فکر کرده آن چیزی که می گوید و عمل می کند وحی منزل است و بر همین اساس هیچ نقدی را برنتافته و سعی کردند که رقیب خود را کنار بزنند که این امر مشکلاتی را برای کشور تاکنون بوجود آورده است.

آوایی با تلخ توصیف کردن خاطراتش در زمینه نقدپذیری از اول انقلاب در کشور، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه تضارب افکار یک اصل اسلامی است برخی فکر می کنند که این موضوع ازغرب آمده در حالیکه در قرآن کریم و روایت بسیاری به این امر اشاره شده است.

وی با اشاره به ویژگی های یک نقد سازنده، گفت: نقد باید ضمن منصفانه، مستدل و خیرخواهانه بودن نیش دار نباشد و در برخی موارد هم بهتر است در پشت درهای بسته بیان شده و پنهان بماند تا باعث دلخوری نشود.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet