شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/05/06 12:09:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
جمعی از نمایندگان مجلس:

نشست استانبول پاسخی کوبنده به توطئه‌های آمریکا بود

**جمعی از نمایندگان مجلس با تاکید بر این که ناکامی آمریکا در مقابل اقتدارایران با برگزاری نشست استانبول بیش از پیش آشکار شد تصریح کردند: نشست استانبول پاسخی کوبنده به توطئه های آمریکا در راستای اختلاف افکنی میان ترکیه، ایران و برزیل بود.

به گزارش ایرنا نشست مشترک وزرای امور خارجه ایران ،‌ترکیه و برزیل روز یکشنبه در استانبول برگزار شد و در این نشست تحولات مرتبط با بیانیه سه جانبه تهران در مورد تبادل سوخت مورد بررسی و رایزنی قرار گرفت.

وزرای امور خارجه سه کشور همچنین بر اجرایی شدن بیانیه تهران تاکید کردند.

جمعی از نمایندگان مجلس نظرات خود را در مورد این نشست سه جانبه به شرح زیر ابراز کردند :

 

*ایران پاسخی کوبنده به تهدیدکنندگان در راستای منافع خود خواهد داد

حشمت الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با بیان اینکه ایران و آمریکا در شرایط جنگ سرد به سر می برند و به دنبال یارگیری هستند، گفت: ایران در گذشته هم اعلام کرده که به تهدید کنندگان پاسخی کوبنده در راستای منافع خود خواهد داد.

وی با بیان این مطلب اظهار داشت: آمریکا با ادامه تحریم ها تلاش می کند تا این جنگ سرد را ادامه دهد و به همین منظور به دنبال یارگیری است.

نماینده اسلام آباد غرب افزود: توطئه علیه ایران حکم جدیدی نیست و جمهوری اسلامی ایران در گذشته هم اعلام کرده که هر کشوری که به او حمله کند ، ایران پاسخی کوبنده در راستای منافع خود خواهد داد.

فلاحت پیشه همچنین با اشاره به نشست ترکیه، برزیل و ایران ، گفت: ایران از چراغ سبزی که کشورهای 5+1 به ترکیه و برزیل نشان داده بودند استفاده کرد تا شعاع بازیگران خود را در جریان هسته ای افزایش دهد لذا این نشست هم در قالب همان یارگیریها تلقی می شود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تصریح کرد: متاسفانه شورای امنیت راهکاری تقابلی را در قبال بیاینه تهران در پیش گرفت اما روی صحبت ایران با غیرمتعهدها و افکار عمومی جهان است.

وی در ادامه با بیان اینکه برزیل و ترکیه در میان قدرتهای جهان از جایگاه برتری برخوردار نیستند، گفت: ما باید با ظرافت خاصی اجرای بیانیه تهران را مورد بررسی قرار دهیم زیرا در این بیانیه مقرر شد سوخت هسته ای را به ترکیه بدهیم و برزیل هم به عنوان رابط 5+1 مانع از رویکرد تقابلی شود.

فلاحت پیشه افزود: تا کنون روند بیانیه تهران اثر دوگانه ای داشته است به این ترتیب که کشورهای جهان حقانیت ایران را بیش از پیش درک کرده اند و از سوی دیگر کشورهای 5+1 احساس می کنند که ایران به آنان بی اعتنایی می کند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی همچنین تصریح کرد: ایران باید حق و تکلیف خود را با هم ببیند و قدرت ترکیه و برزیل را نیز در سطح جهان درنظر بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: مادامی که دو بخش دیگر بیانیه تهران که شامل پرهیز از راهکارهای تقابلی و به رسمیت شناختن حقوق هسته ای ایران است، تامین نشود ما نباید سوختمان را معامله کنیم و آن را به ترکیه بدهیم.

 

*نشست استانبول فصل جدیدی از تعاملات سازنده جهانی است

جواد جهانگیرزاده عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان این که ترکیه ، ایران و برزیل در نشست استانبول به دنبال ارائه راهکارهایی برای حل مشکلات جهانی هستند گفت: این نشست فصل جدیدی را در تعاملات فی مابین جهانی می گشاید.

وی در مورد برگزاری نشست سه جانبه ایران ،‌ترکیه و برزیل در استانبول اظهارداشت نشست سه جانبه ایران ، ترکیه و برزیل تنها منوط به اثبات پذیرش یا عدم پذیرش قدرت های بزرگ نیست بلکه این سه قدرت جهانی در پی ارائه راهکارهایی برای حل مشکلاتی مانند بحث انرژی هسته ای هستند.

وی با بیان این که حضور ترکیه ، برزیل و ایران در کنار یکدیگر فصل جدیدی از همکاری های فی مابین را می گشاید تصریح کرد نشست استانبول ثابت خواهد کرد که قطعنامه های تحریمی شورای امنیت و سازمان ملل تاثیری در استفاده کشورها از انرژی صلح آمیز هسته ای ندارد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس تاکید کرد سازمان ملل و شورای امنیت باید در مواضع خود نسبت به جمهوری اسلامی ایران تجدید نظری اساسی کنند.

 

*اجلاس استانبول واماندگی آمریکا را اثبات کرد

محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر در مجلس با بیان این که برگزاری نشست استانبول نشان از دیپلماسی فعال ایران در عرصه بین الملل دارد گفت: این اجلاس واماندگی آمریکا را در مقابل ایران اثبات کرد.

وی در مورد برگزاری نشست استانبول با حضور ایران ،‌ترکیه و برزیل اظهار داشت برگزاری این نشست نشان می دهد که دیپلماسی ایران فعال بوده و استکبار راه به جایی نبرده است.

وی با تاکید براین که 1+5 باید در چارچوب بیانیه تهران با ایران مذاکره کند تصریح کرد حیله های آمریکا با برگزاری نشست تهران خنثی شد و این ناکامی با شکل گیری نشست استانبول نیز تشدید می شود.

نماینده خمینی شهر در مجلس ادامه داد برگزاری این اجلاس ثابت کرد که آمریکا در مقابل برنامه هسته ای ایران دچار اشتباهات زیادی شده و به واماندگی رسیده است.

وی با یاد آوری تولید 20 کیلو اورانیوم غنی شده 20 درصد در ایران خاطرنشان کرد جمهوری اسلامی ایران راه مذاکره با کشورهای دیگر را در مورد مسئله هسته ای هنوز نبسته است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با بیان اینکه قطعنامه چهارم علیه ایران از نادر قطعنامه هایی بود که بدون اجماع جهانی تصویب شد، اظهار داشت ترکیه و برزیل با دادن رای مخالف به این قطعنامه این حصار قدرت پوشالی را شکستند.

وی ادامه داد تصور آمریکا این بود که ایران با پیشنهاد ترکیه و برزیل مبنی بر تبادل سوخت مخالفت می کند و این مسئله باعث موضع گیری این دو کشور علیه ایران می شود ولی این خیال آمریکا با دیپلماسی فعال ایران با این دو کشور خنثی شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet