عید قربان
1389/05/06 12:31:00
سرویس فرهنگی
محمد دهقانی خواستار شد:

لزوم توجه نمایندگان به پدیده کودک‌آزاری

**عضو هیات رئیسه مجلس گفت: کودک‌آزاری به عنوان یک پدیده اجتماعی، هر روز شکل‌های جدیدتری به خود می‌گیرد و همین امر، ضرورت مقابله و پیشگیری از آن را به مثابه یک وظیفه عمومی درسطح جامعه، بیش ازپیش برجسته می‌کند.

"محمد دهقانی نقندر" نماینده چناران و طرقبه در مجلس شورای اسلامی، در گفتگو هفته نامه خراسان رضوی با بیان این مطلب، خاطرنشان کرد: فرهنگ‌سازی برای تأمین حقوق کودکان، یک نیازاساسی است. حتی شاید قبل از آنکه کودکان درمدارس وازطریق معلمان وکتب درسی، با حقوق و وظایفشان آشنا شوند، لازم باشد والدین وسایر اعضای خانواده و نیز همسایگان و سایر وابستگان کودک از حقوق او به عنوان یکی ازافراد جامعه آگاهی یابند. در واقع موضوع حقوق کودک، دروهله اول، مسئله‌ای فرهنگی وآمیخته با موضوعات اعتقادی است. دربسیاری ازموارد، عقده‌های درونی دروالدین وعدم بلوغ فکری وفرهنگی آنها، سبب تخلیه نادرست عصبیت‌ها ومشکلات حل نشده بر روی فرزندان می‌شود.

وی افزود: کودک‌آزاری درخانواده‌های ازهم‌پاشیده، بیشتر ازسایرخانواده‌ها دیده می‌شود. کودکان درخانواده‌هایی که «طلاق» راتجربه کرده اند، به دلیل فقرفرهنگی و گره‌های روانی که والدین ممکن است از زندگی قبل با خود داشته باشند، بیش ازسایرین درمعرض آزار و اذیت هستند. درچنین مواردی، تذکراطرافیان ووابستگان کودک به والدینی که دراکثر مواقع پدر ومادرحقیقی آنها نیستند، می‌تواند از راههای مؤثر درکاهش کودک‌آزاری باشد.

این نماینده مجلس افزود: شکل دیگرفرهنگ‌سازی دراین زمینه، ‌تبدیل استانداردها وقالب‌های رفتاری دورازخشونت به مقررات، توسط سازمان بهزیستی کشور و با به‌کارگیری روان‌شناسان مجرب و متعهد است. مددکاران و روان‌شناسانی که دراین طرح شرکت می‌کنند، به عنوان بازرس، زندگی فرزندان در خانواده‌های دوم را تحت کنترل خود قرار می‌دهند و بدین ترتیب رسالت حکومت را در قبال اعمال خشونت والدین تنی و ناتنی در برابر فرزندان انجام می‌دهند.

دهقانی ادامه داد: اطلاع‌رسانی و آشنا‌سازی کودکان با حقوق خود درمدارس، گرچه نقشی انکارناپذیر در کم کردن وقوع جرائم مربوط به کودک‌آزاری درجامعه دارد، اما به دلیل الگو برداری کودکان و نوجوانان از محیط زندگی‌شان، این امر بدون بسترسازی مناسب فرهنگی دردرون خانواده‌ها، تأثیری دربرنخواهد داشت.

وی اظهار داشت: دنیای پیرامون کودک برای او بهترین معلم است. تا زمانی که پدران ومادران، ‌ناپدری‌ها ونامادری‌ها و اطرافیان او، با فرهنگ‌سازی مداوم واثربخش، ازحقوق کودکان و نوجوانان آگاه نشوند، حتی درصورت آموزش حقوق و وظایف به فرزندان ازطریق سیستم آموزش وپرورش، بدیهی است که ذهنیت آنها به سمت وسویی دیگر کشیده خواهد شد.

نماینده چناران و طرقبه گفت: بیش از آن که با چوب قانون بشود حقوق خانواده و خصوصاً کودکان را تأمین کرد، نیاز به فرهنگسازی در اولویت قرار دارد وتنها در این صورت است که آگاهی کودکان از حقوق خود توسط مربیان و مشاوران مدارس، عملکرد مؤثری درجهت ریشه‌کن‌سازی خشونت علیه کودکان و نوجوانان خواهد داشت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet