شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/05/06 12:26:00
سرویس سیاسی

کمیته نیروهای مسلح کنگره آمریکا، از انتشار سندهای محرمانه‌ نظامی انتقاد کرد

**نمایندگان عضو کمیته نیروهای مسلح در کنگره آمریکا، با انتقاد از انتشار اسناد محرمانه نظامی مربوط به جنگ آمریکا و ناتو در افغانستان، خواستار پیگرد قضایی عاملان انتشار آن شدند.

به گزارش خانه ملت به نقل از شبکه خبری فاکس نیوز، کمیته نیروهای مسلح کنگره آمریکا با انتشار بیانیه ای از انتشار بیش از نود هزار سند محرمانه‌ مربوط به عملیات نظامی ناتو در افغانستان انتقاد کرد و خواستار پیگیری قضایی عاملان منتشر کننده آن شد.

در ادامه این گزارش آمده است: نمایندگان عضو کمیته نیروهای مسلح کنگره، با بیان اینکه انتشار این اسناد، استراتژی نظامی آمریکا و متحدانش را در منطقه خاورمیانه به خطر می اندازد، خواستار ذستگیری کسانی شد که در انتشار این اسناد دست داشته اند.

با انتشار اسناد محرمانه نظامی مربوط به عملیات ناتو در افغانستان، جنبه‌های پنهانی از جنگ افغانستان آشکار شده است.

اسناد را سایت "ویکی‌لیکس" منتشر کرده است. لیکس یک سازمان غیردولتی است که هدف خود را افشای کردار غیراخلاقی حکومت‌ها و شرکت‌ها از راه افشا کردن سندهای محرمانه‌‌ اعلام کرده است.

این اسناد که برای بررسی در اختیار  هفته‌نامه‌ اشپیگل، روزنامه‌ نیویورک تایمز و روزنامه‌ گاردین قرار داده شده است، از جمله شامل تحلیل از توان نظامی و قدرت‌گیری طالبان، افزایش تلفات نیروهای ناتو در اثر بمب‌گذاری‌های کنارجاده‌ای طالبان، کشتار غیرنظامیان و گزارش‌های روزانه‌ی سربازان آمریکایی از عملیات نظامی است.

اسناد نشان می‌دهند که اسناد مربوط به دسترسی طالبان به موشک‌های زمین به هوا مخفی شده‌اند. همچنین نیروهای آمریکایی جوخه‌های مرگ موسوم به جوخه‌های سیاه را سازماندهی کرده‌اند که وظیفه‌ی آنان بازداشت و قتل فرماندهان طالبان بدون محاکمه‌ی آنان است.

سخنگوی کاخ سفید در واکنش به انتشار این اسناد گفته است که این اسناد به دوران قبل از استراتژی اخیر آمریکا در افغانستان مربوط می شود. 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet