حلول ماه ربیع الاول
1389/05/06 14:20:00
سرویس اقتصادی
مویدحسینی صدر:

ارائه اساسنامه شرکت نفت به نفع دولت است

**عضو کمیسیون انرژی مجلس تاکید کرد:چنانچه اساسنامه شرکت ملی نفت شفاف تنظیم شود، سپس تصویب شده و ابلاغ شود به نفع دولت خواهد بود چرا که از فشار افکار عمومی خلاص می شود و از سوی دیگر مشکلات این شرکت آشکار شده و توجه دولت به آن بخش جلب می شود.

موید حسینی صدر نماینده خوی درگفتگو با خبرگزاری خانه ملت خاطر نشان کرد: تاخیر در ارائه اساسنامه دولت آثار منفی متعددی از جمله روشن نبودن رابطه مالی دولت و وزارت نفت، نبود چارچوب  مشخص مدیریت مالی، اشکال درتنظیم قراردادها ومسائل مدیریتی را به دنبال دارد.

حسینی صدر تاکید کرد:در شرایط کنونی که اساسنامه وجود ندارد یا قدیمی است وابهامات زیادی دارد، اگر اساسنامه تنظیم شود برای همه کسانی که با وزارت نفت در ارتباط هستند اعم از دولت، بخش خصوصی، پیمانکاران و مردم شفاف سازی شده و به وزارت نفت اعتماد سازی می شود و در کل به نفع اقتصاد کشور است.

وی ادامه داد: بعد از آنکه اساسنامه تصویب شد همه ارکان نظارتی می توانند بر اساس اساسنامه رفتار مجموعه وزارت نفت را کنترل کنند، تصمیم بگیرند و اظهارنظر کنند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس وجود اساسنامه را برای شرکتها اعم از خصوصی و دولتی ضروری دانست و تصریح کرد: اگر دولت اساسنامه رابه مجلس ارائه ندهد اراده ای در مجلس وجود دارد که ابتدا در کمیسیون انرژی و سپس در صحن علنی اساسنامه تصویب شود در آن صورت دولت ملزم به اجرای آن می شود.

وی درباره اجرا نکردن اساسنامه از سوی دولت گفت: اگردولت قانون ابلاغی را اجرا نکند عدم اجرای قانون هر قانونی باشد تبعاتی دارد که به دیوان محاسبات، ارگانها و مجموعه هایی که نظارت می کنند کشیده می شود و هر پیامدی می تواند داشته باشد.

حسینی صدرافزود: با توجه به شرایط کشور و تاثیری که عدم اجرای قانون بر جای می گذارد قوه قضائیه و مجموعه های نظارتی تصمیم گیری می کنند. در هر حال زمانی که قانون وجود داشته باشد عدم اجرای آن فشار عمومی به دولت را در پی دارد و دولت نمی تواند برای مدت طولانی از اجرای آن امتنا کند.

وی تصویب اساسنامه را به سود دولت دانست و گفت:  اگر قانون اساسنامه شفاف تنظیم شود، سپس تصویب شده و ابلاغ شود به نفع دولت خواهد بود چرا که از فشار افکار عمومی  خلاص می شود از سوی دیگر مشکلات این شرکت آشکار شده و توجه دولت  به آن بخش جلب می شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet