شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/05/06 14:36:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
بروجردی:

اروپا در تصمیم‌گیری استقلال ندارد

**علاء‌الدین بروجردی با اشاره به تصویب تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران با تاکید بر این که اروپایی‌ها استقلالی در تصمیم‌گیری ندارند، و این تحریم‌های فراقطعنامه‌ای با فشار آمریکا به این اتحادیه تصویب شده است، گفت: در این راستا باید ظرفیت کار اقتصادی و تجاری از اروپا به کشورهای دیگری که علاوه بر داشتن همان توانمندی‌ها، جزو مجموعه‌ی اتحادیه اروپا نیستند و در تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران مشارکت ندارند، انتقال یابد.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: اروپایی‌ها همان‌گونه که قطعنامه‌ی غیرمنطقی و غیرقانونی را با فشار آمریکایی‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران در شورای امنیت تصویب کردند، این تحریم‌های فرامنطقه‌ای را نیز با فشار آ‌مریکایی‌ها به اتحادیه اروپا، مصوب نمودند؛ از این رو نباید از این نکته غافل شد که اروپایی‌ها استقلالی در تصمیم‌گیری ندارند.

وی ادامه داد: با تصویب این تحریم‌های یک جانبه اتحادیه اروپا علیه ایران، می‌توان این گونه نتیجه گرفت که با اتحادیه اروپایی مواجه هستیم که علی‌رغم داشتن 27 عضو و این که باید در تصمیم گیری‌هایش استقلال داشته باشد، عملا دنباله‌رو سیاست‌ها و تصمیم‌گیری‌های آمریکایی‌ها هستند.

بروجردی هم‌چنین تاکید کرد: اروپایی‌ها به دلیل ضعف در مقابل آمریکا ناگزیرند از تصمیماتی که آمریکایی‌ها اتخاذ می‌کنند و یا به اروپا دیکته می‌نمایند، تمکین کرده و آنها را عمل نمایند.

نماینده مردم بروجرد در خانه ملت در ادامه خاطرنشان کرد: از آنجا که در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران صدها میلیارد یورو با اتحادیه اروپا کار اقتصادی و بازرگانی می‌کند و این حجم از ارتباطات موجود موجب تقویت اقتصاد آنها و اشتغال کارگران اروپایی شده است، اگر قرار باشد این تحریم‌های اتحادیه‌ی اروپا اعمال گردد به نوعی تحریمی بر علیه شرکت‌های خودشان است و مطمئنا دیگر دلیلی نیست که ایران استمرار کار اقتصادی و بازرگانی با اروپا داشته باشد.

بروجردی با تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران باید ظرفیت همکاری اقتصادی و تجاری‌اش را به کشورهایی که دست به این اقدام‌های غیرقانونی نمی‌زنند، منتقل نماید، گفت: این تحریم‌ها عملا موجب می‌شود که شرکت‌های اروپایی از کار با جمهوری اسلامی ایران محروم شوند. بنابراین اولین ضربه اعمال این تحریم‌ها به خود اروپا و شرکت‌های اروپایی وارد می‌شود.

وی افزود: با توجه به این که جمهوری اسلامی ایران ظرف 30 سال گذشته نشان داده است که کاملا دارای توانمندی‌ مدیریت تحریم است، ضرر اعمال این گونه تحریم‌ها قبل از این که متوجه ایران شود متوجه خود شرکت‌ها و ظرفیت تجاری و اقتصادی اروپا می‌شود.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان با اشاره به تصویب قانون صیانت از دستاوردهای هسته‌یی در مجلس شورای اسلامی و بندی از این قانون در مورد مقابله با عمل و اقدام متقابل گفت: از آن جا که مجلس همواره نشان داده که هر اقدامی را که مصوب نماید با قاطعیت پیگیر اجرای آن است - نمونه‌ی آن تصمیم مجلس برای توقف اجرای پروتکل الحاقی در ایران است - در مواردی همچون بازرسی کشتی‌های ایران و بندهای دیگر تحریم‌های اتحادیه اروپا، اقدام متقابل را انجام می‌دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet