خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/05/06 14:32:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون شوراها و سیاست داخلی:

انتقاد و حتی تخطئه دستگاه‌ها نسبت به یکدیگر هدیه الهی است

**یک عضو کمیسیون سیاست داخلی و امور شوراهای مجلس شورای اسلامی، با اشاره به این سخن شهید مطهری که انتقاد برای کاویدن است نه کوبیدن، عنوان کرد: نقد کردن و حتی تخطئه یک هدیه‌ی الهی است، این‌که کسی شخص دیگری را نقد می‌کند یعنی برای آن ارزش قائل است.

محمدجواد ابطحی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که اگر به انتقاد با دید اسلامی و بر اساس توصیه‌های مقام معظم رهبری نگریسته شود ،انتقاد دولت به مجلس، مجلس به دولت و سایر دستگاه‌ها به یکدیگر امر مبارکی است، ادامه داد: البته اصل این است که آموزه‌های اسلامی رعایت شود که از مهمترین این آموزه‌ها این است که ابتدا نسبت به موضوعی اشراف وجود داشته باشد و پس از آن موضوع نقد مطرح شود.

نماینده مردم خمینی‌شهر در خانه‌ی ملت، گفت: به عنوان مثال در بوق و کرنا می‌کنند که مصوبات هیات دولت به مجلس ارسال نمی‌شود. مصاحبه می‌کنند و دولت را می‌کوبند و پس از آن آقای رییس‌جمهور می‌گوید ما همه‌ی آنچه که مصوب شده است را به مجلس داده‌ایم و آنچه ندادیم مصوبه نبوده است.

ابطحی به وجود آوردن فضای بدبینی را موجب غفلت در جامعه دانست و گفت: در چنین فضایی مسائلی گفته می‌شود که نه تنها به ایجاد تفاهم کمک نمی‌کند، بلکه فضا را ملتهب‌تر می‌کند و دندان طمع دشمنان را برای سوءاستفاده تیزتر می‌کند.

این نماینده‌ی اصولگرای مجلس، با تاکید بر نقد منصفانه و البته دیدن نقاط قوت در کنار انتقاد، گفت: حضرت امام(ره) در مورد کسروی فرمودند ایشان تاریخ‌دان بزرگی است، اما مرد خبیثی بود. یعنی هم حسن او را دیدند و هم در کنار آن عیب را هم مطرح کردند و لذا باید با تبعیت از حضرت امام انتقاد را به این صورت مطرح کرد.

ابطحی با انتقاد از عملکرد برخی از معاونین پارلمانی دولت، گفت: ما این مسئله را با دولت در میان گذاشته‌ایم، اما نباید این را هم فراموش کرد که در مجلس گروهی هستند که چشم دیدن این دولت را ندارند و به دنبال زمین زدن آن هستند که هیات رییسه‌ی مجلس باید مراقب این مسئله باشد و از شان مجلس دفاع کند.

این عضو کمیسیون سیاست داخلی و امور شوراهای مجلس، طرح برخی مسائل فیمابین دستگاه‌ها و قوای مختلف را از تریبون‌های عمومی رسانه‌ها به صلاح ندانست و گفت: گفتن برخی موارد دشمن را شاد می‌کند و به تعبیری به دروازه‌ی خودی گل زدن است. مقام معظم رهبری در همین زمینه فرموده‌اند طرح برخی مباحث و گله‌ها خوب است که در جلسات خصوصی صورت گیرد؛ لذا همه چیز را به رسانه‌ها کشیدن درست نیست.

ابطحی ادامه داد: در دوره‌ی ششم مجلس می‌گفتند دانستن حق مردم است، اما اراده‌ی باطلی به وجود آمد که معتقد بود همه چیز مملکت باید گفته شود که این شیوه و طرز فکر درستی نیست. البته رسانه‌ای کردن برخی موارد مزایایی هم مثل آشنا کردن مردم با ریزه‌کاری‌ها هم دارد هر چند که باید موضوعات اهم و فی‌الاهم شود.

این نماینده‌ی اصولگرای مجلس، با بیان این‌که در بعضی موارد مردم باید بفهمند چه تصمیم‌گیری‌هایی در مملکت صورت می‌گیرد، گفت: در برخی جاها خرد جمعی بهتر از عقل فردی کار می‌کند.

وی در پاسخ به این سوال که در رابطه‌ی بین دولت و مجلس چطور باید عمل شود که نظر دو طرف تامین گردد، عنوان کرد: آقا فرموده‌اند قوانین باید واقع‌گرا باشد و با واقعیت جامعه بخواند و قوانینی که مجلس به دولت می‌دهد در حد توانایی قوه‌ی مجریه باشد یعنی وقتی دولت یک لایحه‌ای را به مجلس می‌دهد با در نظر گرفتن توانایی‌هایش این لایحه را ارایه کرده است، اما وقتی مجلس در آن تغییر و تحول زیادی ایجاد می‌کند، دیگر آن لایحه، لایحه‌ی دولت نیست و ممکن است از حد توان اجرایی آن خارج باشد.

این عضو کمیسیون سیاست داخلی و امور شوراهای مجلس، در عین حال تاکید کرد که البته آنچه که در دولت مصوب شده و شورای نگهبان آن را تایید می‌کند، باید به عنوان یک قانون از سوی دولت مشخص شود و پس از این مرحله دیگر عدم رعایت قانون پذیرفتنی نیست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet