شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/05/06 16:23:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نماینده اصفهان :

شرکت‌های دانش بنیان و صندوق توسعه ملی تحول صنعت را رقم می‌زنند

**نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: قرار گرفتن صندوق توسعه ملی در کنار شرکت های دانش بنیان می‌تواند تحول و جهش عظیمی را در صنعت کشور رقم زند.

به گزارش ایسنا، محمد کریم شهرزاد در آیین گشایش ششمین نمایشگاه بین المللی فولاد، متالورژی، ریخته گری، صنایع و معادن وابسته و سومین نمایشگاه دانشگاه ها، آموزشگاه های علمی-کاربردی و تجهیزات آموزشی ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: چنانچه چهارچوب طرح های زاینده اقتصادی که اساس صندوق توسعه ملی است، مشخص و جهت دهی شود، این صندوق می تواند به همراهی شرکت‌های دانش بنیان آمده و اتفاقات عظیمی را در کشور خلق کنند.

وی ادامه داد: در تلاشیم تا ارتباط میان دانشگاه و صنعت را روان تر و شفاف تر نموده و فرآیندی ایجاد کنیم تا تمامی مراحل تولید از خلق ایده تا تولید ثروت، ساماندهی شود.

شهرزاد با بیان این‌که این مراحل هم اکنون در وضعیت بسیار نابسامانی به سر می برد، اظهار داشت: براساس سیاست های ابلاغی برنامه پنجم توسعه حداقل 20 درصد از درآمددهای نفت و گاز کشور باید به صندوق توسعه ملی وارد شود و کشور باید از این فرصت برای حضور فعال تر بخش خصوصی در طرح های زاینده اقتصادی استفاده کند.

نماینده مردم اصفهان با تأکید بر این‌که متخصصان باید از لایحه شرکت‌های دانش بنیان حمایت کنند تا لایحه ای اثرگذار ارایه و تصویب شود، اضافه کرد: خوشبختانه برنامه های توسعه کشور سهم پژوهش را از حالت کیفی به حالت کمی درآورده و به طور مشخص اعلام کرده است تا جهت دهی تحقیقات کاربردی به خوبی صورت گیرد.

شهرزاد در پاسخ به گلایه هایی در خصوص اختلاف ایران در بخش تولید و صادرات فولاد با دیگر کشورهای جهان، گفت: این اختلاف آمارها دارای توجیه علمی است.

وی ادامه داد: کشور در این زمینه از مرکز مستقل آماری برخوردار نیست و به همین دلیل به خوبی نمی تواند از وضعیت موجود اطلاع کسب کند و تا زمانی هم که بینش صحیح و اطلاعات کافی از وضعیت فعلی نباشد، ساختارهای درستی به وجود نمی آید.

این نماینده مجلس اضافه کرد: مرکز پژوهش های مجلس تلاش هایی در این زمینه انجام داد، اما از آن جا که منابع اطلاعات در دست دستگاه‌های اجرایی است، در این روند مشکلاتی بروز یافت.

همچنین دبیر کل اتاق بازرگانی و صنایع ومعادن استان گفت: میزان تولید فولاد کشور در سه ماهه نخست سال 88، 2 میلیون و 32 هزار و 606 تن بوده است که شاهد رشد 21.9 درصدی است، اما مقایسه صادرات کشور در سه ماهه نخست سال جاری با سال گذشته، از 42.6 درصد کاهش، حکایت دارد.

مهرزاد خلیلیان تصریح کرد: ادامه این روند نه تنها ما را به اهداف افق1404 نمی رساند، بلکه کشور را با عقب گرد شدیدی مواجه خواهد ساخت.

وی تصریح کرد: در حال حاضر شاهد کاهش تصدی گری دولت نیستیم.

دبیر اتاق بازرگانی و صنایع ومعادن استان بیان داشت: آموزش های کشور باید مانند دیگر کشورها به صورت بسته های قابل فروش ارایه شود چرا که در قرن 21 آموزش، تعیین کننده میزان پیشرفت کشورهاست.

در ادامه این جلسه مدیر کل اداره فنی-حرفه ای استان اصفهان گفت: مجهزترین و پیشرفته ترین مرکز آموزش فنی-حرفه ای ریخته گری کشور در استان اصفهان قرار دارد.

محمد علی زارع با بیان که این که در آینده ای نزدیک و با راه اندازی مرکز شهرستان چادگان، تمامی شهرستان های استان حداقل یک مرکز فنی-حرفه ای خواهند داشت، افزود: در حال حاضر 50 مرکز آموزش ثابت در استان اصفهان وجود دارد.

وی تصریح کرد: دریافت کنندگان گواهینه های مهارت استان تا سه سال مورد رهگیری قرار می گیرند تا دلایل موفقیت آنان در اشتغال و یا عدم اخذ فرصت شغلی از سوی آنان بررسی و عارضه یابی شده و بر اساس آن سیستم آموزشی مورد اصلاح قرار گیرد.

وی راه اندازی مراکز ارتقای مهارت و کارگاه های بین رشته ای را از موفقیت های بزرگ استان در این زمینه دانست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet