ایام محرم 1398
1389/05/06 17:42:00
سرویس سیاسی

لایحه اعلام دارایی‌های مقامات دولتی مصر

**دولت مصر لایحه‌ای به پارلمان این کشور ارائه داد که بر مبنای آن مقامات دولتی وظیفه دارند دارایی‌ها و اموال خود را اعلام کنند اما فعلان حقوقی این لایحه را تنها شعار می‌دانند.

به گزارش خانه ملت به نقل از الجزیره، دولت مصر از پارلمان این کشور خواست تا لایحه ای با عنوان "تضاد منافع" را تصویب کند تا به موجب آن مقامات دولتی مصر در هر موقعیتی که هستند، از تمام دارایی ها و اموال خود قبل و بعد از در اختیار گرفتن سمت خود گزارشی ارائه دهند.

بر اساس این گزارش، این لایحه با هدف مبارزه با فساد مالی میان مسوولان دولتی در پارلمان مصر بررسی می شود.

این لایحه به دنبال مخالفت "حسنی مبارک" رئیس جمهور مصر نسبت به خرید یک جزیره توسط وزیر مسکن مطرح شد که مبارک درخواست کرد این جزیره طی یک مزایده علنی فروخته شود.

"محمد زارع" فعال حقوقی مصری درباره تاثیر این لایحه در مبارزه با فساد مالی گفت: طی سال های گذشته شاهد سوءاستفاده بسیاری از مسوولان دولتی از سمتشان بودیم که بوسیله آن راه را برای کسب دارایی های بیشتر از راه های قانونی و غیر قانونی هموار می کنند.

وی افزود: مسوولان دولتی اجازه ندارند پروژه و قرارداد مالی را بدون اجازه رئیس جمهور قبول یا رد کنند، هرگونه قرارداد مالی و خرید و فروش توسط مسوولان دولتی باید در یک مزایده علنی باشد.

زارع دلیل بروز فساد مالی را نقش کمرنگ پارلمان در مبارزه با آن دانست و پیش بینی کرد اکثریت پارلمان(حزب حاکم) با این لایحه مخالفت کند زیرا این قانون به ضرر تاجران و افراد صاحب نفوذ در دولت می شود که در نهایت به ضرر حزب حاکم خواهد بود.

"حسن شامی" یکی دیگر از فعلان حقوقی مصر نیز درخواست کرد تا این لایحه تنها شامل مقامات دولتی نباشد بلکه دارایی های نمایندگان نیز در این طرح جایی داشته باشند.

شامی از پارلمان درخواست کرد تا این لایحه را تنها در حد یک قانون مکتوب قرار ندهند و این لایحه بعد از تصویب واقعا اجرا شود.

شامی همچنین مطرح کردن این لایحه را از سوی دولت به دلیل نزدیکی زمان انتخابات ریاست جمهوری و پارلمان دانست و گفت: دولت تمایلی به مبارزه با فساد مالی مسوولان خود ندارد و میخواهد چهره خود را مثبت نشان دهد.

انتخابات پارلمانی مصر اواخر سال جاری میلادی و انتخابات ریاست جمهوری این کشور اوایل سال آینده میلادی برگزار می شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet