هدر موبایل
1389/05/06 20:12:00
سرویس اقتصادی
مصطفی رضاحسینی قطب‌آبادی:

معادن، عامل رشد و توسعه استان کرمان هستند

**"مصطفی رضاحسینی قطب‌آبادی" نماینده مردم شهر بابک در مجلس شورای اسلامی طی یادداشتی در نشریه نگارستان، فرآوری مواد معدنی و صنایع پایین‌دستی مس و فولاد اولویت‌های سرمایه‌گذاری در استان کرمان می‌داند و از معادن به عنوان عوامل رشد و توسعه استان کرمان نام می‌برد.

متن این یادداشت چنین است:

در پرونده حمایتی سازمان صنایع و معادن استان، فرآوری مواد معدنی و صنایع پایین‌دستی مس و فولاد جزو اولویت‌های سرمایه‌گذاری در استان کرمان است که اگر سرمایه‌گذاری تقاضا دهد تسهیلات و حمایت‌های لازم از سوی این سازمان ارائه می‌شود. تمام معادنی که در استان 33 درصد عملیات اکتشافی را انجام داده باشند تسهیلات وام اکتشافی و معادنی که دارای پروانه بهره‌برداری باشند تسهیلات ارزان قیمت با بهره کم بانکی برای تجهیز ماشین‌آلات در معدن در اختیار آنان قرار می‌گیرد.

 شرکت ملی صنایع مس ایران در اجرای برنامه عملیات اکتشافی خود در سالیان گذشته فعالیت‌هایی انجام داده است که این فعالیت‌ها منجر به این شده که در سال جاری 5 معدن مس به بهره‌برداری برسد.

همچنین 173 واحد صنعتی استان کرمان که دچار مشکل ناشی از بحرانهای اقتصادی در دنیا شده بودند پروانه استمهال دریافت کرده‌اند.

از طرفی افتتاح معدن مس دره‌زار، 96/5 میلیون تن ذخیره مس دارد که در واقع قابلیت این را دارد که واحد فرآوری لیچینگ در جوار معدن احداث شود و هم‌سنگ آن به افزایش برنامه تولید شرکت ملی صنایع مس ایران کمک می‌کند. هر معدنی که در منطقه محرومی بازگشایی می‌شود پیامد آن توسعه، پیشرفت و افزایش سطح معیشت مردم خواهد بود.

همچنین برای اجرا شدن ارزش افزوده در استان کرمان و جلوگیری از خام‌فروشی، حدود 7/3 میلیارد دلار طرح صنایع فرآوری معدنی در استان کرمان داریم که وابسته به صنایع پایین‌‌دست آهن و مس است و پیش‌بینی ما این است که این صنایع از سه سال آینده بهره‌برداری شوند. پیش‌بینی می‌شود استان کرمان طی چهار سال آینده در جایگاه بسیار ویژه در کشور از نظر توسعه صنعتی قرار گیرد.

با وجود خشکسالی در استان، میزان آبی که برای صنعت مصرف می‌شود، معقول است و این مسئله منطقی نیست که صنعت را با چوب کشاورزی تنبیه کنیم. زیرا سهم استفاده صنعت در استان یک درصد از آب است که هدررفت آب در این بخش نیز بسیار کم و قابل اغماض است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet