هدر موبایل
1389/05/06 17:40:00
سرویس اقتصادی
جمشید انصاری طرح کرد:

روش‌های مناسب برای اجرای برنامه اقتصادی

**نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی می‌گوید من هر برنامه‌ای را با در نظر گرفتن ملاحظات و روش‌های مناسب برای تحقق آن اجرایی می‌دانم."جمشید انصاری" از اعضای کمیسیون ویژه بررسی‌کننده لایحه هدفمندسازی یارانه‌هاست. وی در گفت‌وگو با نشریه مردم نو نظرش را درباره تأثیرات هدفمندشدن یارانه‌ها مطرح کرده که متن آن در پی می‌آید:

بحث هدفمند شدن یارانهها از چه زمانی آغاز شد؟

 بحث لایحه هدفمندسازی یارانه‌ها به تابستان سال 1387 برمی‌گردد. در آن زمان دولت اعلام کرد طرحی برای تحول اقتصادی دارد که یکی از محورهای آن هدفمند‌سازی یارانه‌ها است. با توجه به حساسیتی که مجلس در باره این موضوع داشت، قبل از آنکه دولت لایحه خود را تقدیم مجلس کند پیشاپیش مجلس نسبت به تشکیل یک کمیسیون ویژه برای این موضوع اقدام کرد.

اگر از منظر دولت به قضیه نگاه کنیم به هر دلیل دولت علاقه‌مند بود که در سال1387 این لایحه تصویب و از ابتدای سال 1388 اجرایی شود. حساسیت مجلس و طولانی شدن بررسی در مجلس کار تصویب را به سال 1388 کشاند.

 تصور میکنید این لایحه چه تبعاتی برای کشور داشته باشد؟

باید توجه کنید زمانی که لایحه ارائه شد شرایط اقتصادی کشور هم با امروز متفاوت بود. زمانی که دولت تصمیم گرفت طرح هدفمند‌سازی یارانه‌ها را اجرا کند قیمت نفت در وضعیت بسیار خوب و بهتر از امروز و 6 ماه قبل بود. در آن زمان قیمت نفت حدود 120 دلار برای هر بشکه بود؛ همچنین ابعاد بحران اقتصادی دنیا همانند امروزمشخص نشده بود. در زمان ارائه لایحه اینگونه برآورد می‌شد که در شرایط اقتصادی خوبی حداقل به لحاظ درآمدهای نفتی قرار داریم.

آیا طرحی را که دولت میخواست در یک شرایط اقتصادی بهتر نسبت به حال حاضر اجرا کند امکان اجرایش در شرایط بحرانی اقتصادی به همان صورت قبل وجود دارد؟

من معتقدم اجرای برنامه‌های اصلاح ساختارهای اقتصادی نمی‌تواند در شرایط رونق و رکود اقتصادی مثل هم باشد و حتماً باید در روش‌ها و هدفگذاری‌ها تفاوت‌های معناداری را شاهد باشیم.

البته من هر برنامه‌ای را با در نظر گرفتن ملاحظات و روش‌های مناسب برای تحقق آن اجرایی می‌دانم. اینکه آیا به ملاحظات اساسی اجرای طرح توجه می‌شود و یا اینکه شیوه‌های درست برای اجرا به کار بسته می‌شود بسیارمهم است.

لایحهای که دولت به مجلس آورد چقدر در کمیسیون تغییر کرد؟

تغییرات قابل توجهی داشت. درباره دوره اجرای طرح، کمیسیون از 3 سال به 5 سال افزایش داد و جامعه هدف را که دولت 7 دهک برای اقدامات جبرانی در نظر گرفته بود تغییر داد؛ همچنین در توزیع منابع حاصل از هدفمند‌سازی یارانه‌ها تغییرات جدی ایجاد شد.

سازوکار هزینه هم که دولت صندوقی را در نظر گرفته بود کمیسیون به سمت ایجاد ردیف‌هایی در بودجه سنواتی برد و پیشنهاد دولت مبنی بر توقف افزایش حقوق کارمندان که دولت می‌خواست صرفاً به آنها پرداخت جبرانی از این محل دهد حذف شد. به نظرم کمیسیون حدود 50 درصد لایحه دولت را تغییر داد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet