هدر موبایل
1389/05/07 07:24:00
سرویس کمیسیون ها
رئیس مجمع نمایندگان استان خراسان‌رضوی خبر داد:

ابتکار عمل مجلس برای رفع مشکلات زندان‌های کشور

**رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی از ابتکارعمل نمایندگان این استان و پیش‌قدم شدن برای حل مشکلات زندان‌ها و زندانیان کشور خبر داد.

 "حسین سبحانی‌نیا" در گفتگو با روزنامه خراسان رضوی ضمن اعلام این خبر گفت: با توجه به گزارش‌هایی که درباره وضعیت زندان‌های کشور از نظر کیفیت و امکانات به ما نمایندگان رسیده بود از مدتی قبل از رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی کشور دعوت کرده بودیم تا در جلسه مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی حاضر شود و دراین باره به بحث و تبادل‌نظر و یافتن راه‌حلهای مناسب و کمک‌های مجلس بپردازیم.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه ساعت 6 تا 8 صبح روز سه‌شنبه 29 تیرماه مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی با رئیس سازمان‌های زندان‌ها و اقدامات تأمینی کشور افزود: با توجه به حضور 5 نماینده استان خراسان رضوی در کمیسیون تلفیق و بررسی لایحه برنامه پنجم توسعه کشور و دو عضو خراسانی هیأت رئیسه می‌توان برخی موانع و مشکلات توسعه سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی را برطرف کرد.

سبحانی‌نیا خطاب به رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی کشور گفت: مجلس و نمایندگان آمادگی دارند تا موانع پیش روی این سازمان را مرتفع کنند. در این جلسه "اسماعیلی" رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور نیز ضمن ارائه گزارشی از وضعیت سخت‌افزاری زندان‌های کشور به نمایندگان حاضر در جلسه مجمع نمایندگان خراسان رضوی گفت: مشکلات پیش روی این سازمان تراکم زندانیان، فقدان بودجه متناسب با حجم فعالیت است. برای نمونه افزایش بودجه 12 درصدی اخیر این سازمان با توجه به حجم کارها و تراکم موجود در زندان‌ها نمی‌تواند پاسخگوی نیازها باشد.

وی همچنین توضیح داد: برای توسعه زندان‌ها اعتبارات قابل‌توجهی لازم است زیرا ساخت زندان با توجه به استانداردهای موجود هزینه‌ای دو برابر ساخت ساختمان‌های اداری که وزارت مسکن و شهرسازی اقدام به ساخت آن می‌کند، دارد. علاوه بر این یکی از مشکلات سازمان زندان‌ها نداشتن نیروی انسانی مورد نیاز و به ویژه نیروی کارشناسی است.

اسماعیلی خطاب به نمایندگان خراسانی مجلس شورای اسلامی گفت: ما در کشور بیشترین مصرف انرژی را داریم و در صورت اجرایی شدن قانون هدفمند شدن یارانه‌ها با احتساب تعرفه اداری با مشکل در پرداخت بهای آب، برق و گاز مواجه خواهیم شد.

وی به موضوع دیگری اشاره کرد که در قانون جدید مجازات اسلامی تصریح شده و افزود: در صورت اجرایی شدن این قانون ما عملاً تکنولوژی و امکانات قانون جدید که در آن به نظام نیمه آزادی اشاره شده و باید زندانیان را با تکنولوژی جی. پی. اس و سایر لوازم الکترونیکی کنترل کنیم را نداریم. در جلسه مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی با رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی کشور نمایندگان شهرهای نیشابور، سبزوار، کاشمر، تربت‌حیدریه و مه ولات، تربت‌جام و تایباد و قوچان حضور داشتند.

"جواد آرین‌منش" نماینده مردم مشهد و کلات در این جلسه خاطرنشان کرد با توجه به رویکرد فرهنگی سازمان زندان‌ها نظیر امتیازهایی که در حفظ قرآن و امور فرهنگی به زندانیان داده شده، می‌توان از طریق بودجه‌های فرهنگی این سازمان را تقویت کرد.

 "رضایی" نماینده تربت‌حیدریه نیز از رئیس سازمان زندان‌ها خواست تا بر تفکیک زندانیان در زندانها توجه بیشتری شود تا آسیب کمتری به زندانیان منتقل شود و دستکم سابقه‌داران به انتقال تجربه‌های خود مشغول نشوند.

"محمدرضا محسنی‌ثانی" نماینده مردم سبزوار و عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی نیز تصریح کرد: مدتی قبل جدولی با همکاری اساتید تغذیه و آمار و ریاضی تهیه شد تا بر اساس آن با هزینه‌های کم بتوانیم کالری، ویتامین و غذای زندانیان را تأمین کنیم که لازم است شما نیز به این جدول مراجعه و بر اساس آن اقدام کنید.

"علی بروغنی" دیگر نماینده سبزوار نیز ضمن تقدیر از اقدامات فرهنگی سازمان زندان‌های کشور خواستار توجه به مشاوره‌های معنوی بر پایه تعالیم اسلامی به زندانیان شد. "نصرالله کمالیان" نماینده قوچان و "محمدرضا خباز" نماینده کاشمر نیز سؤالاتی از اسماعیلی در خصوص وضعیت زندان‌ها پرسیدند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet