هدر اصلی
1387/01/19 12:34:00
سرویس کمیسیون ها

بررسی توهین به مقدسات اسلامی در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس

در اولین جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در سال ۱۳۸۷ توهین به مقدسات اسلامی در برخی کشورهای اروپایی با حضور وزیر خارجه و معاون وی مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش خانه ملت، "کاظم جلالی" مخبر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفت: در این جلسه صفری معاون وزیر خارجه در امور اروپا اظهار داشت: نماینده هلند این فیلم را براساس توهین به مقدسات اسلامی ساخته است اما امکان نمایش آن در شبکه های دولتی و خصوصی هلند را نداشته و دولت هلند از ابتدا با این مساله مخالفت کرده است.

جلالی تصریح کرد: توهین به مقدسات اسلامی در برخی کشورهای اروپایی یک حرکت صهیونیستی است و با توجه به شکستی که آنها در لبنان و فلسطین متحمل شده اند بدنبال برخورد با مقدسات امت اسلامی هستند.

مخبر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به اقدامات وزیر امور خارجه در این خصوص گفت: از جمله این اقدامات ملاقاتی است که در حاشیه اجلاس داووس با نخست وزیر هلند داشته است.

وی افزود: معاون وزیر امور خارجه همچنین در ملاقات هایی که در اجلاس لاهه با سفیر هلند و سفیران کشورهای اسلامی داشته، نسبت به این موضع گیری کرده و عنوان نموده که این موضوع را به صورت قضایی پیگیری خواهند کرد.

جلالی به اقدامات دولت هلند در این زمینه اشاره کرد و گفت: وزیر امور خارجه هلند نیز با نماینده سازنده این فیلم ملاقات کرده و نسبت به ساخت و انتشار آن تذکر داده است.

وی افزود: سخنگوی وزارت امور خارجه هلند این اقدام را محکوم کرده و اجازه نداده که این فیلم در شبکه های دولتی و خصوصی به نمایش درآید، پارلمان هلند هم پیشنهاد این نماینده را که ممنوعیت انتشار قرآن در هلند بوده است رد کرد.

جلالی با بیان اینکه نماینده سازنده فیلم توهین به اسلام یک فرد ضد مهاجرت به این کشور است گفت: در کشور هلند که دارای 8 میلیون جمعیت است یک میلیون نفر مسلمان وجود دارد بنابراین این نماینده موضوعاتی علیه مقدسات دین اسلام مطرح می کند که یکی از آنها همین پیشنهاد عدم انتشار قرآن در این کشور است.

وی افزود: این نماینده پس از آنکه نتوانست این فیلم را در کشور خودش و شبکه های خصوصی پخش کند آن را در یک سایت انگلیسی به نمایش گذاشت که پس از آن متوقف شد و بعد از آن از یکی از سایت های آمریکایی خواست که فیلمش را در سایتشان پخش کنند که آنها نیز موافقت نکردند.

جلالی گفت: ایران اولین کشوری بود که ساعتی پس از پخش فیلم این عمل را محکوم کرد و سفیر هلند در تهران را به وزارت امور خارجه احضار کرد و از سفیر کشورمان در لاهه هم خواست تا فعال شده و با اعضای این اجلاس، هماهنگی هایی را انجام دهد.

وی افزود: در این راستا کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نامه ای به وزیران امور اقتصادی، دارایی و بازرگانی نوشت و از آنها خواست تا گزارشی از روابط اقتصادی و بازرگانی ایران و هلند به کمیسیون ارایه دهند که این نامه در راستای پیشنهاد ریاست مجلس جهت قطع روابط اقتصادی با کشورهای توهین کننده به مقدسات اسلام بوده است.

وی افزود: تقویت این موضوع که جبهه ایمان الهی جبهه واحدی است و نباید به هیچ کدام از ادیان الهی خدشه ای وارد شود، نکته ای است که همه رهبران دینی ادیان الهی بر آن تاکید دارند.

مخبر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس پیشنهاد داد از طرف ریاست مجلس، نامه ای به دبیرکل بین المجالس جهانی نوشته شود و با توجه به این که هفته آینده اجلاس بهاره بین المجالس جهانی در کیپ تاون افریقای جنوبی برگزار خواهد شد در آن جا ماده اضطراری برای محکومیت توهین به ساحت انبیای الهی و مقدسات گنجانده شود.

همچنین کمیسیون نامه ای به وزیر امور خارجه نوشت و خواست تمامی مساعی وزارت امور خارجه و دولت را به کار گیرد تا در سازمان کنفرانس اسلامی، اقدامات جدی علیه اسلام ستیزی و ادیان الهی صورت پذیرد.

وی سپس به مصوبه روز گذشته کمیسیون امنیت ملی اشاره کرد و افزود: در این جلسه طرح اصلاح موادی از قانون نظام وظیفه عمومی که در بهمن ماه سال گذشته یک فوریتش به تصویب مجلس رسیده بود با حضور رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet