روز مجلس
1389/05/08 15:27:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در بهرستاق لاریجان/کامل:

نقادی نشانه دانایی در جامعه است

**رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: از نشانه های دانایی در جامعه این است که افراد از خود نقادی کنند و مجال دهند تا دیگران حرف خود را بزنند.

تروریستها غالبا رفقای آمریکا هستند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقدامات تروریستی در منطقه گفت: تروریستها غالبا رفقای آمریکا هستند.

"علی لاریجانی" رئیس مجلس شورای اسلامی ظهر امروز با حضور در منطقه بهرستاق لاریجان آمل که به مناسبت بزرگداشت شهدای این منطقه و یادبود آیت الله العظمی میرزا هاشم آملی برگزار شد گفت: آمریکا و حامیان تروریست ها خود می دانند که تروریست ها زاییده کدام کشورها هستند. این تروریست ها با پول آنها درست شده است.

 

ایران با دشمن خود مردانه مقابله میکند

وی با تاکید بر این که در جمهوری اسلامی ایران تفکر اسلامی حاکم است، خاطرنشان کرد: ایران به دنبال کار تروریستی نیست اما با دشمن خود مردانه مقابله می کند و دزدانه کار نمی کند.

رئیس مجلس با بیان این که آنها می دانند که در جمهوری اسلامی ایران فرهنگ جهادی حاکم است، گفت: ایران در منطقه صاحب نفوذ است و این به معنای آن نیست که ایران به دنبال ایجاد یک امپراتوری است بلکه ایران فکر اسلامی را دنبال می کند و ایران به دنبال این نیست تا افرادی را به اقمار خود اضافه کند.

لاریجانی تصریح کرد: برخی کشورها فکر می کنند که جمهوری اسلامی ایران به دنبال قدرت طلبی است و این نکته را در ملاقات ها و مذاکراتی که من با کشورها داشتم مطرح می کردند اما باید بدانند که جمهوری اسلامی ایران به دنبال قدرت طلبی نیست ولی در مقابل زور و زورگویی می ایستد.

 

اگر به فلسطین زور بگویید مقابل شما می ایستیم

رئیس مجلس به نقش حزب الله در منطقه اشاره کرد و گفت: حزب الله تروریست نیست و آنچه که شما به حزب الله نسبت می دهید یک دروغ بزرگ است.اگر بخواهید به لبنان حمله کنید حزب الله در مقابل شما خواهد ایستاد واگر بخواهید به فلسطین زور بگویید مقابل شما خواهیم ایستاد.

وی با تاکید بر این که ما باید قدر امکانات کشور را بدانیم گفت: وظیفه ما این است که به آبادانی و توسعه کشور، ایجاد فضای معنوی و پیوستگی و با عنایت به خصوصیات الهام بخشی انقلاب اسلامی یعنی مردانه ایستادن در مقابل دشمنان حرکت کنیم.

 

برآیند فکرمجلس حرکت درراه امام ورهبری است

لاریجانی با اشاره به اقدامات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نمایندگان مجلس وقت خود را صرف توسعه و آبادانی کشور می کنند و برآیند فکر مجلس این است که در راه انقلاب اسلامی رهنمودهای امام راحل و فرمایشات مقام معظم رهبری حرکت کند.

وی با اشاره به بررسی برنامه پنجم در مجلس شورای اسلامی گفت: هم اکنون کمیسیون تلفیق مجلس در حال رسیدگی به این برنامه است و ما از همه استعدادها دعوت می کنیم تا در جهت بهتر شدن برنامه پنجم نظرات خود را به کمیسیون تلفیق مجلس ارائه کنند تا با همت مجلس یک تدبیر خوب برای توسعه آینده کشور ترسیم شود.

 

پیش انداختن فرومایگان و کنارزدن اگاهان عامل ناپایداری دولتهاست

رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حدیثی از امام علی (ع) به عوامل ناپایداری در دولتها اشاره کرد و گفت: نپرداختن به مسایل اصلی مردم، بها دادن به امور غیرمهم و تشریفات، پیش انداختن فرومایگان و کنار زدن آگاهان و شایستگان از عوامل ناپایداری دولتها تلقی می شود.

لاریجانی تصریح کرد: اگر به این سخنان توجه شود و فهم درستی از این سخنان به وجود آید جوامع پیشرفت می کند ولی مشکلات عمده جوامع فعلی دنیا بی توجهی به این عوامل است.

رئیس مجلس به جنگ 33 روزه لبنان و همچنین به جنگ 22 روزه غزه اشاره کرد و گفت: در غزه حدود 5 هزار نفر کشته شدند همچنین در عراق براساس آمار رسمی اعلام شده از سوی مسئولین عراقی 800 هزار نفر کشته و یا زخمی شدند. سوال این است که برای چه دست به این کشتار زدند؟

لاریجانی با بیان این که می گویند این کشتار با اشتباهات بوش صورت گرفته افزود: این امر نشان می دهد که یک آدم فرومایه مسئولیت را به دست گرفت و دست به این اقدامات زد.

وی با اشاره به انتشار 90 هزار اسناد محرمانه در لشکرکشی آمریکا به عراق و افغانستان گفت: انتشار این اسناد محرمانه هم نشاندهنده این است که یک فرد فرومایه مسئولیت را به دست گرفته است و وقتی افرد فرومایه سکان جامعه را به دست گیرد این مشکلات پیش می آید.

 

ملت ایران درمقابله با تحریم راهی در پیش می گیرد که به مخیله شما نمیگذرد

وی با بیان این که شرایط فعلی جامعه حساس است گفت: دشمنان می خواهند چوب لای چرخ ملت ایران بگذارند اما می گویند ما به ملت ایران کاری نداریم. سوال این است که پس این تحریمها برای چیست؟

رئیس مجلس با تاکید بر این که ملت ایران در مقابله با تحریم ها راهی را در پیش می گیرد که به مخیله شما هم عبور نکند گفت: جمهوری اسلامی ایران یک کشور غنی و با امکانات نفت و گاز است. همچنین نسل جوان و پرتحرکی را دارد. اینها سرمایه های بزرگی است که اگر با تدبیر درست از این سرمایه ها استفاده شود جامعه پیشرفت خواهد کرد.

لاریجانی افزود: با تدبیر درست ثروت و امکانات بالفعل می شود و می توان در راستای پیشرفت جامعه حرکت کرداما تدبیر و مدیریت نادرست سرمایه های ملت را بر باد خواهد داد.

 

باید برای حل مشکل بیکاری به تولید توجه کرد

وی سپس به استان مازندران و امکانات موجود در این استان اشاره کرد و گفت: اگر امکانات صنعتی و سرمایه گذاری های متناسب با امکانات استان به وجود آید مشکل بیکاری در استان حل خواهد شد.

رئیس مجلس سپس به نمایندگان استان مازندران و همچنین مسئولین استان مازندران توصیه کرد تا با استفاده از سرمایه گذاری بخش خصوصی صنایع تکمیلی را در استان مازندران ایجاد کند و همچنین از جوانان منطقه لاریجان آمل خواست تا دین خود را ادا کرده و نسبت به توسعه و پیشرفت منطقه همت کند.

رئیس مجلس افزود: غیرت ملی جوانان باید برای تولید حرکت کند و اگر می خواهید در مقابل دیگران ایستادگی کنید و مشکل بیکاری حل شود باید به تولید توجه داشت.

لاریجانی با تاکید بر اینکه کار اصلی در کشور باید توجه به تولید باشد گفت: باید به سه رکن اصلی یعنی آبادانی و توسعه، ایجاد فضای معنوی و خصوصیات الهام بخش انقلاب توجه اساسی داشت. امام راحل و مقام معظم رهبری با توجه به همین سه رکن حرکت کرده و همین ارکان باعث پیروزی جمهوری اسلامی ایران در عرصه جهانی و مطرح شدن ایران به عنوان یک قدرت شد.

رئیس مجلس با تاکید بر توجه مسئولین به تولید در کشور گفت: اگر می خواهیم بیکاری در جامعه رخت بربندد باید به تولید توجه کنیم و در این راستا سرمایه گذاری شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه مراسم یادواره شهدای بهرستاق لاریجان و مراسم بزرگداشت آیت الله العظمی میرزا هاشم آملی ، با تاکید بر این که در هیچ زمانی آمریکا از ضربه زدن به ایران غافل نبود گفت: آمریکا هر وقت که توانست به جمهوری اسلامی ایران ضربه زد اما در خیلی از موارد موفق نبود.

وی با بیان این که جمهوری اسلامی ایران امروز به دانش هسته ای دست یافته است گفت: این که دشمنان نسبت به جمهوری اسلامی ایران حساس هستند به خاطر ارتقای جایگاه ایران است و همین دستاوردهای جوانان ایرانی در عرصه هسته ای باعث عصبانیت آنان شده است.

وی گفت: دشمنان می گویند ایران روزی از این دانش هسته ای برای بمب استفاده خواهد کرد. سوال این است که آیا کسی قبل از اینکه جرمی مرتکب شود می توان او را مجازات کرد؟

رئیس مجلس در همین راستا به ضرورت تقویت تولید در کشور اشاره کرد و گفت: اگر در کشور تولید صورت نگیرد حرکت، رشد و توسعه محقق نخواهد شد.

لاریجانی گفت: دولت، مجلس و همه مسئولین باید همت خود را در جهت رفع بیکاری و ایجاد اشتغال به کار گیرند.

رئیس مجلس با اشاره به بیکاری در جامعه به ذکر خاطره ای جالب پرداخت و گفت: اینجانب براساس سفارش پدرمان مبنی بر اینکه رابطه خود را با مردم منطقه حفظ کنیم سالی یکی دو روز برای آشنایی با مردم منطقه به اینجا می آیم و  کوهپیمایی می کنم.

وی افزود: امسال یکی دو روز به این منطقه که آمدم و کوهپیمایی می کردم به جوانانی برخوردم که دارای مدرک تحصیلی لیسانس بودند اما شغل مناسبی نداشتند. توصیه ما به جوانان این منطقه این است که از دانش خود بهره گرفته و به فکر تولید و اشتغال باشند.

 

شهدا باخون خودطریق جامعه رامشخص می کنند

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود به مقام و منزلت شهدا اشاره کرد و گفت: این که برای شهدا مراسمی برگزار می شود یک سنت خوبی است و اثرات معنوی زیادی به همراه دارد.

رئیس مجلس به اهمیت روحیه جهادی در جامعه اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: شهدا با خون خود نشانه گذاری و طریق جامعه را مشخص می کنند.

وی با بیان این که در تفکر اسلامی، عقلانیت به عنوان یک رکن مهم توصیه شده، گفت: امام حسین (ع) فرمود که عقل جز از راه پیروی حق به کمال نمی رسد. کار انبیا، شهدا و صدیقین این است که صراط را مشخص می کنند و اگر زمانی در جامعه کشمکش به وجود آید این نشانه خردمندی آن جامعه نیست.

 

باید درجامعه صداهای مختلف شنیده شود

لاریجانی گفت: از نشانه های دانایی در جامعه این است که افراد از خود نقادی کنند و مجال دهند تا دیگران حرف خود را بزنند.

وی گفت: جامعه ای که در آن تنوع فکری باشد جامعه پرتحرکی خواهد بود،اگر صداهای متفاوت در جامعه به وجود نیاید این نشانه دانایی جامعه نخواهد بود و باید در جامعه صداهای مختلف شنیده شود.

لاریجانی با بیان این که ما در جامعه اسلامی زندگی می کنیم گفت: گاهی در جامعه ما هم این مسائل پیش می آید و افرادی متخصص نقادی دیگران هستند و در سخنان خود تامل نمی کنند.

وی با اشاره به حدیثی از امام حسین (ع) گفت: امام حسین (ع) فرمود نشانه دانایی نقادی از سخن خود و کشف اسرار سخنان دیگران است.

رئیس مجلس اضافه کرد: ما افتخار می کنیم که در جامعه ای زندگی می کنیم که فرهنگ اهل بیت در آن وجود دارد اما باید در این زمینه کاوش کنیم و به معرفت اهل بیت بیشتر توجه داشته باشیم.

 

معارف اهل بیت کمال سازاست

لاریجانی با اشاره به موضوع این که این مراسم که به مناسبت بزرگداشت آیت الله میرزا هاشم آملی پدر مرحوم ایشان بوده گفت: مرحوم والد ما 40 سال در نجف تدریس و تحصیل کرد و همواره به ما می گفت که در آخرت از خداوند می خواهم که درسی از امام صادق (ع) و امام باقر (ع) برای ما بگذارند.

رئیس مجلس تصریح کرد: این علما که عمری را در راه ائمه تدریس و تحصیل کرده اند از خداوند می خواهند که در آخرت هم به آنان این معرفت اهل بیت را بیاموزد و این نشانه اهمیت معارف اهل بیت است.

لاریجانی تاکید کرد: معارف اسلامی ستون و فکر اسلامی است و معارف اهل بیت کمال ساز است که این ویژگی در فرهنگ غربی وجود ندارد.

رئیس مجلس با اشاره به مقایسه فرهنگ اسلامی با فرهنگ غرب گفت: فرهنگ غرب سلاح دارد اما یک قدرت شرطی و در این فرهنگ ویژگی جانبازی وجود ندارد.

لاریجانی پس از پایان سخنان خود در جمع مردم منطقه بهرستاق لاریجان نماز ظهر و عصر را به جماعت اقامه کرد و سپس لاریجان را به سمت تهران ترک کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet