خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/05/08 14:32:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
فرهنگی:

دولت برای کمک به مترو لایحه اصلاح بودجه 89 را به مجلس بفرستد

**عضو هیئت رئیسه مجلس با تاکید بر اینکه راه تامین اعتبار مترو تهرای از هیچ کدام از دو راه حساب ذخیره ارزی و صندوق توسعه ملی صحیح نیست ، پیشنهاد ارائه اصلاحیه یا متمم بودجه سال ۸۹ را ارائه کرد و گفت: برای تامین اعتبار مترو ، دولت باید در بودجه سالیانه مبلغی را اختصاص دهد.

محمد حسین فرهنگی در گفتگو با مهر، با بیان اینکه در زمان تصویب طرح مربوط به تامین اعتبار مترو ایرادات حقوقی آن مورد تاکید مخالفان بود، گفت: متاسفانه به این ایرادات توجهی نشد و مصوبه مذکور به مجمع تشخیص مصلحت ارسال شد و در آنجا نیز تاکید شد که این مبلغ باید از حساب ذخیره برداشته شود.

وی ادامه داد: این در حالی است که سئوال می شود این تسهیلات در چه قالبی قرار است پرداخت شود که دولت خود هم باید نسبت به آن بازپرداخت داشته باشد.

عضو سابق کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ابراز عقیده کرد: مشکل اعتبار مترو جز از طریق بودجه ریزی سالانه ممکن نیست .

وی گفت : بهتر است در ماههای باقی مانده از سال مسئولان مربوطه با دولت مذاکراتی داشته باشند تا این مسئله از طریق اصلاحیه بودجه یا متمم حل شود در غیر اینصورت راه برداشت از حساب ذخیره ارزی نیز پاسخگو نخواهد بود.

نماینده تبریز در خصوص اظهارات رئیس بانک مرکزی مبنی بر منوط بودن تامین اعتبار مترو به تاسیس صندوق توسعه ملی گفت: این هم حرف غلطی است زیرا طبق ابلاغ مقام معظم رهبری صندوق توسعه ملی صرفا برای کمک به بخش خصوصی و تعاونی است و نمی توان از آن منبع به شهرداری تسهیلات داد.

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: تنها راهکار ممکن برای  تامین بودجه مترو مذاکره با دولت و گرفتن بودجه است،  دولت برای مترو باید اعتبار دولتی لحاظ کند.

به گزارش مهر ، طرح برداشت 2 میلیارد دلار تسهیلات از حساب ذخیره ارزی برای حمل‌ونقل ریلی و عمومی شهرها سال گذشته ، پس از تصویب در مجلس با مخالفت شورای نگهبان مواجه شد و طبق قانون به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت، مجمع تشخیص مصلحت نیز اسفند ماه سال گذشته، این قانون را به تصویب نهایی رساند.

براساس این مصوبه، شهرداری تهران تا پایان سال 89 می‌تواند یک میلیارد دلار برای توسعه مترو از اعتبارات حساب ارزی و یا صندوق‌های جایگزین (مانند صندوق توسعه ملی) استفاده کند. بر این اساس همچنین 700میلیون دلار به متروی سایر کلانشهرها و 300 میلیون دلار هم برای توسعه حمل‌ونقل در دیگر شهرهای کشور اختصاص خواهد یافت.

معاون پارلمانی رئیس جمهور در پی ابلاغ این قانون اعلام کرده است که دولت توان اجرای آن را ندارد .

در پی این اعلام ، رئیس کل بانک مرکزی نیز گفت: حساب ذخیره ارزی از ابتدای امسال به صندوق توسعه ملی تبدیل شد و برداشت از آن منوط به دستورالعملی ا‌ست که هنوز ابلاع نشده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet