هدر موبایل
1389/05/08 11:31:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
ثروتی مطرح کرد:

استیضاح وزرا برای مترو

**عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه حساب ذخیره ارزی با موجودی حدود ۶ تا ۷میلیارد دلار امکان اجرای قانون ارائه تسهیلات به مترو را می دهد، گفت: در صورت عدم اجرای قانون تامین اعتبار مترو تهران، وزیران مربوطه را استیضاح می کنیم.

موسی الرضا ثروتی در گفتگو با مهر، با بیان اینکه کارکرد حساب ذخیره ارزی با صندوق توسعه ملی متفاوت است، گفت: ربط دادن عدم اجرای مصوبه مجلس در خصوص مترو تهران به تاسیس صندوق توسعه ملی خیلی بی ربط و نا به جا است.

وی  بااشاره به اظهارات رئیس کل بانک مرکزی که اجرای قانون پرداخت تسهیلات از حساب ذخیره ازری به مترو را به تشمیل صندوق توسعه ملی موکول کرده بود ، افزود: ما در برنامه پنجم توسعه تصویب کردیم که حساب ذخیره ارزی کماکان باقی می ماند و 20 درصد از فروش نفت و میعانات گازی به حساب صندوق توسعه ملی واریز می شود که به بخش خصوصی و تعاونی تعلق می گیرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: این درحالی است که حساب ذخیره ارزی از محل مازاد فروش نفت است، یعنی وقتی ما نفت را بشکه ای 65 دلار در نظر گرفتیم مازاد آن هر میزان که بود باید به حساب ذخیره ارزی واریز شود.

ثروتی گفت: اینکه رئیس بانک مرکزی می گوید تخصیص اعتبار مترو منوط به تصویب صندوق توسعه ملی در مجلس است، غلط است و علت این اظهارات آن است که دولت مخالف اجرای مصوبه مجلس درخصوص تامین اعتبار مترو است.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس خاطرنشان کرد: اگر دولت نخواهد قانون مذکور را اجرا کند به طور قطع مجلس با مسئولان مربوطه از جمله رئیس بانک مرکزی برخورد خواهد کرد، زیرا جدای از تخلف دولت در عدم ابلاغ مصوبه مجلس، حال که رئیس مجلس این قانون را ابلاغ کرده است دولت باید آن را اجرایی کند.

ثروتی تصریح کرد: دولت نمی تواند با اجرا نکردن قانون به مجلس پاسخگو هم نباشد اگر دلیلی در عدم اجرا دارد باید در مجلس مطرح کند و نمایندگان نسبت به آن تصمیم گیری کنند.

وی گفت: در صورت عدم اجرای قانون تامین اعتبار متروی تهران ما وزیران مربوطه را استیضاح می کنیم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پاسخ به این سئوال موجودی کم حساب ذخیره اجازه تامین اعتبار مترو تهران را نمی دهد، گفت: چنین چیزی به هیچ وجه درست نیست هم اکنون حساب ذخیره ارزی 6-7 میلیارد دلار موجودی دارد که تا پایان سال افزایش هم خواهد یافت.

وی گفت: چنین اظهاراتی در قبال اجرای قانون به هیچ وجه قابل قبول نیست و نظر مجلس همچنان اصرار بر تامین اعتبار مترو است.

ثروتی گفت: این مبلغ تسهیلاتی است که در اختیار شهرداری قرار می گیرد و به صورت ارز هزینه می شود. در زمان بازپرداخت از سوی شهرداری ، دولت نیز سهمی در بازپرداخت دارد که شاید علت مخالفت با آن این مورد باشد.

نماینده بجنورد با طرح این سئوال که متعجبم چرا دولت می گوید این قانون اجرایی نیست، گفت: ما سئوالمان از دولت این است که چرا این مصوبه اجرایی نیست اگر هم بنا به دلایلی چنین باشد باید در مجلس مطرح شود نه اینکه بی تفاوت از  کنار یک مصوبه بگذرند  .

وی ادامه داد: متاسفانه اختلاف سلایق سیاسی دولت وشهرداری باعث شده است اجرای این قانون که به طور مستقیم با رفاه مردم در ارتباط است به تاخیر افتد.

ثروتی گفت: توصیه من به دولت این است همانطور که مقام معظم رهبری و امام (ره) بر اجرای قانون تاکید داشته اند، قانون را اجرا کند .

وی دلایل مطرح شده برای عدم اجرای قانون مذکور از سوی مسئولان دولتی را بهانه خواند و گفت: مجلس است که تصمیم می گیرد قانونی اجرا شود یا نه. دولت حق نظر دادن پس از مصوبه مجلس را ندارد و اگر موانعی بر سر راه می بیند، باید  برای برداشتن آن از راههای قانونی موجود بهره گیرد.

طرح برداشت 2 میلیارد دلار تسهیلات از حساب ذخیره ارزی برای حمل‌ونقل ریلی و عمومی شهرها سال گذشته ، پس از تصویب در مجلس با مخالفت شورای نگهبان مواجه شد و طبق قانون به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت، مجمع تشخیص مصلحت نیز اسفند ماه سال گذشته، این قانون را به تصویب نهایی رساند.

براساس این مصوبه، شهرداری تهران تا پایان سال 89 می‌تواند یک میلیارد دلار برای توسعه مترو از اعتبارات حساب ارزی و یا صندوق‌های جایگزین (مانند صندوق توسعه ملی) استفاده کند. بر این اساس همچنین 700میلیون دلار به متروی سایر کلانشهرها و 300 میلیون دلار هم برای توسعه حمل‌ونقل در دیگر شهرهای کشور اختصاص خواهد یافت.

معاون پارلمانی رئیس جمهور در پی ابلاغ این قانون اعلام کرده است که دولت توان اجرای آن را ندارد .

در پی این اعلام ، رئیس کل بانک مرکزی نیز گفت: حساب ذخیره ارزی از ابتدای امسال به صندوق توسعه ملی تبدیل شد و برداشت از آن منوط به دستورالعملی ا‌ست که هنوز ابلاع نشده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet