هدر موبایل
1389/05/08 10:40:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو هیات رییسه مجلس:

قوا با نگاه انتقادی به هم، به رفع برخی مشکلات کشور کمک می‌کنند

**محمدحسین فرهنگی اظهار داشت: قوا با نگاه انتقادی به یکدیگر می‌توانند به برخی از مشکلات کشور فائق آ‌یند؛ طبیعت استقلال قوا نیز همین است.

این عضو هیات رییسه مجلس در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که دو قوه مقننه و مجریه از هم مستقل‌اند و طبیعت استقلال قوا، انجام وظایف، بدون تبعیت مطلق است، گفت: در نتیجه این استقلال است که می‌توان از برخی یکسویه نگری‌ها و ایرادات اجتناب کرد.

به گفته وی، علت این که در نظام‌های مردم‌سالاری، بر استقلال قوا تاکید می‌شود، اجتناب از هر گونه خودکامگی و استبداد رای است. حتی دیکتاتوری پارلمانی هم در هیچ جای جهان توصیه نمی‌شود. ضمن آن‌که این استقلال به معنای عناد و دشمنی نیست.

نماینده تبریز در مجلس با بیان این که در روابط بین قوای سه گانه « تعامل » اصل حاکم بر حقوق اساسی ماست، تصریح کرد: حاکمیت در اثر استقلال قوا، یکپارچگی خود را از دست نمی‌دهد.

فرهنگی افزود: بر همین اساس است که انواع گفتمان و ارتباط باید به سمت هماهنگی باشد و نه به سمت مخالفت و رویارویی، زیرا در صورت رویارویی هم زمینه بی‌اعتمادی مردم و هم سوء استفاده مغرضان فراهم می‌شود.

وی ادامه داد: اختلاف نظر دو قوه - مقننه و مجریه - در رسانه‌ها باید تبیین شود تا معلوم شود منظور از اختلاف نظر چیست؟ اگر مراد از آن، مباحث کارشناسی باشد، که به طور طبیعی وجود خواهد داشت، ضرورت اداره کشور است و در صورت نبود این مباحث، جامعه متضرر می‌شود.

عضو هیات رییس مجلس گفت: اگر اختلاف نظر به معنی اصرار بر اعمال اراده خارج از وظایف قانونی و روابط ترسیم شده در قوای سه گانه باشد، مطلوب نیست و باعث ایجاد مشکل در اداره کشور می‌شود.

فرهنگی تاکید کرد: مباحث کارشناسی ضروری است، اما اعمال اراده خارج از حیطه اختیارات، به دیکتاتوری منتهی می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet