انتخابات ریاست جمهوری
1389/05/08 11:31:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
اکرمی:

دولت و مجلس باید به وظایف و نظرات یکدیگر احترام بگذارند

**یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، گفت: پیش از تصویب یک قانون در مجلس، تفاهم و مذاکره و نقد و انتقاد بین دو قوه‌ی مقننه و مجریه قابل پذیرش است، اما پس از تصویب آن قانون، دیگر جای هیچ کشمکش و بگومگویی نباید باشد.

حجت‌الاسلام سیدرضا اکرمی در گفت‌وگو با ایسنا، قوه‌ی مقننه را مغز و فکر کشور توصیف کرد و گفت: قوه‌ی مجریه نیز دستگاه بکارگیرنده و اجرایی کردن فکر و مغز مجلس است.

نماینده‌ی مردم تهران در خانه‌ی ملت، با تاکید بر این‌که بر این اساس ارتباط بین مجلس و دولت باید عمیق و محکم باشد، ادامه داد: روال طبیعی این است که دولت به مجلس لایحه‌ای ارایه می‌کند تا مجلس نیز در جلسات کمیسیون‌های خود آن لایحه را به بحث و بررسی می‌گذارد و سپس آن را تصویب می‌کند، و وقتی در نهایت شورای نگهبان نیز قانونی را تایید کرد آن قانون باید به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شده و دستگاه‌ها دقیقا آن را بکار بگیرند.

وی با تاکید بر ضرورت وجود رابطه‌ی محکم بین قوا به ویژه قوه‌ی مقننه و مجریه، ادامه داد: نظارت مجلس بر اجرای قوانین از سوی دولت باید بسیار جدی و محکم باشد که این روند می‌تواند هر دستگاهی را در جایگاه واقعی خود قرار دهد.

اکرمی گفت: البته اگر مجلس قانونی را بدون تفاهم قبلی با دولت تصویب کند و البته دولت هم نسبت به قانون مصوب مجلس اظهار تسلیم نکند رابطه‌ی این قوه دگرگون می‌شود. البته پیش از تصویب یک قانون، نظرات مختلف دولت می‌تواند مطرح شود. اما پس از آن دیگر هیچ کشمکشی قابل قبول نیست.

این نماینده‌ی اصولگرای مجلس، با تاکید بر این‌که دولت نباید پس از تصویب یک قانون با مجلس مجادله بکند، در عین حال رسانه‌ای شدن رابطه‌ی دولت و مجلس را پیش از تصویب این قانون بلااشکال دانست و گفت: بعد از این مرحله، دیگر در بوق و کرنا کردن مباحث سودی نخواهد داشت.

اکرمی در پایان گفت‌وگوی خود با ایسنا، خاطرنشان کرد: دولت و مجلس باید به نظرات و وظایف یکدیگر احترام بگذارند، و الا ممکن است نسبت به یک قانون و مصوبه تا آخر نظر دولت با مجلس متفاوت باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet