شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/05/08 11:54:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عباسپورتهرانی‌فرد:

قانون باید به بهترین وجه، قابلیت اجرایی داشته باشد

**عضو فراکسیون اصول‌گرایان مجلس تصریح کرد: خمیره اصلی در تعامل مجلس و دولت باید مصالح کشور و نظام، به دور از جبهه‌بندی‌ها و موضع‌گیری‌های سیاسی، باشد.

علی عباسپور تهرانی‌فرد در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این که قانون اساسی و رهبری نظام، عامل اصلی هماهنگ کننده سه قوه است، در خصوص اختلاف دیدگاه‌های قوه مقننه و مجریه گفت: باید به مر قانون اساسی، خارج از سلیقه‌های شخصی دقت کنیم و بدانیم که فرمایشات مقام معظم رهبری فصل‌الخطاب است.

وی با بیان این که مجلس و دولت باید کار تعامل و تبادل نظر کارشناسی بین خود را افزایش دهند، افزود: حضور دستگاه‌های اجرایی در کمیسیون‌های مجلس و توجه به نظرات مسوولان اجرایی در این کمیسیون‌ها، می‌تواند بسیار در تعامل و همکاری بین دولت و مجلس موثر باشد.

عباسپور یادآور شد: وقتی موضوعی را بین یک دستگاه و کمیسیون تخصصی مورد بررسی قرار می‌دهیم مسوولان اجرایی باید بدانند که نمایندگان از بطن مردم آمده‌اند و با مردم در تماس‌اند و با مشکلات آنها به واسطه حضور در حوزه‌های انتخابیه کاملا آشنا هستند، و اگر پیشنهاد و نظری در مورد حرکتی دارند، می‌خواهند آ‌ن حرکت منطبق بر واقعیت‌های جامعه و مردم باشد.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطرنشان کرد: نمایندگان مجلس نیز باید توجه داشته باشند که دولت مجری قوانین است، اجرا نیز مشکلات خاص خود را دارد و ممکن است ایده‌هایی که از نظر برنامه‌ای مدنظر نمایندگان است، با مشکلات اجرا تطبیق کامل نداشته باشد. لذا نه مجلس بر مسائل پافشاری کند و نه دولت بگوید که اجرا همین است و لاغیر.

وی با بیان این نکته که قانون باید به بهترین وجه قابلیت اجرایی داشته باشد و بتواند بهترین تطبیق را با وضعیت مردم داشته باشد، لزوم تعامل نمایندگان با مسوولان اجرایی به ویژه وزرا را یادآور شد و گفت: هم دولت و هم مجلس، باید تسلیم کار علمی و کارشناسانه باشند و نه پارامترهای سیاسی.

عباسپور با بیان این که مردم حق دارند از روند قانون‌گذاری، تصمیم‌گیری‌ها و مسائل اجرایی کشور آ‌گاه باشند، گفت: طرح مسائل مربوط میان قوای مقننه و مجریه در رسانه‌ها به صورتی که با دیدگاه‌های علمی و به دور از مچ‌گیری‌ها و برجسته‌ کردن نقاط ضعف - اعم از آن‌که از طرف مجلس باشد یا دولت - باعث می‌شود مردم آگاه شوند و این اطمینان قلبی در مردم ایجاد می‌شود که این اختلاف نظرها ریشه‌های تفاوت دیدگاه و راهبرد دارد و نشات گرفته از کشمکش‌های سیاسی و تحمیل جبهه‌بندی سیاسی نیست.

نماینده تهران تاکید کرد: مردم باید فارغ‌ از جناح‌بندی‌های سیاسی، اختلاف نظرها را عالمانه و کارشناسانه ببینند. این امر هم به دولت و هم به مجلس کمک می‌کند که مردم، مسوولان اجرایی و نمایندگان را مطلع کرده و یاری کنند تا دیدگاه‌ها به هم نزدیک شده و تصمیم مناسب‌تری که نفع آن به نظام، قوا و جامعه می‌رسد، اتخاذ شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet