هدر موبایل
1389/05/08 14:14:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون امنیت ملی:

غرب می‌داند اگر روی پیش‌شرط‌های ایران توافق نکند باب مذاکرات بسته می‌شود

**یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس معتقد است: کشورهای غربی روی شرایط ما تأمل می‌کنند؛ زیرا می‌دانند مذاکرات بی‌نتیجه خسته‌کننده است.

سیدحسین نقوی حسینی نماینده‌ی مردم ورامین در خانه ملت در گفت‌وگو با ایسنا گفت: بارها این مذاکرات انجام شده است، اما غربی‌ها نه تنها به آن توافقات عمل نکرده‌اند بلکه خلاف آن را هم انجام داده‌اند.

وی افزود: اگرچه غرب در تریبون‌ها به دنبال سیاست تعامل و گفت‌وگوست اما در عمل این اتفاق نمی‌افتد و به دلیل عدم اعتماد جمهوری اسلامی ایران به این گفت‌وگوها، غربی‌ها می‌دانند که اگر بر روی پیش‌شرط‌ها توافقی صورت نگیرد باب مذاکره بسته می‌شود.

نقوی با اشاره به کنفرانس بازنگری ان‌پی‌تی و کشورهای غیرمتعهد گفت: فشارهای بین‌المللی بر روی کشورهای غربی زیاد است و انتظار کشورها این است که گروه 1+5 و آژانس نسبت به فعالیت‌های هسته‌یی اسراییل واکنش نشان دهند.

وی گفت: ممکن است غربی‌ها با یک ظرافتی مواضعی را علیه فعالیت هسته‌یی رژیم اشغالگر بگیرند؛ زیرا افکار عمومی این مساله را تحمل نمی‌کند و 189 کشور از شورای امنیت خواسته‌اند که اسراییل را وادار به پذیرش ان‌پی‌تی کند.

وی با اشاره به روابط ایران با کشورهای خاورمیانه، جنوب شرق آسیا و آمریکای لاتین گفت: استراتژی جمهوری اسلامی از سال‌های قبل این بود که مذکرات در انحصار تعدادی از کشورهای غربی نباشد و به همین دلیل ایران روابط خود را با اتحادیه و مجامع منطقه‌ای گسترده‌تر کرده است.

نقوی درخصوص عقب افتادن زمان مذاکرات اظهار کرد: هدف جمهوری اسلامی ایران فرصت لازم برای زمینه‌سازی پذیرش پیش‌شرط‌ها، دوست‌یابی و جلب توجه کشورها برای رسیدن به اهداف خود است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: ایران طی سال‌های گذشته فعالیتی تنگاتنگ و تعاملی با آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌یی و گروه 1+5 داشته و سعی کرده است به کلیه‌ سوالات درباره‌ فعالیت‌های هسته‌یی خود پاسخ دهد.

وی در پایان با بیان این‌که شرایط مذاکره، واکنش طبیعی ایران در برابر برخورد خصمانه غرب است، گفت: جمهوری اسلامی ایران احساس می‌کند همکاری‌ها و تعاملات موجود در جهت اعتمادسازی پیش نرفته است. به همین دلیل پیش‌شرط‌هایی را برای این مذاکرات اعلام کرده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet