شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/05/09 09:17:00
سرویس سیاسی
محمد کریم عابدی:

نقدپذیر بودن یعنی پذیرفتن و اعتراف به اشتباهات

**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پذیرفتن اشتباهات و اعتراف به آن یعنی نقدپذیر بودن،گفت: نقد باید منصفانه و خداپسندانه باشد و تندروی در هر گروه و جناحی غلط است.

"محمد کریم عابدی" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت با بیان اینکه نقد باید منصفانه و خداپسند باشد گفت:در نامه امام علی به مالک اشتر که به عنوان نامه برتر مدیریت جهانی اعلام شده ، آمده است که یکی از وظایف حاکمان نسبت به مردم و  وظیفه مردم نسبت به حاکمان،نقد کردن یکدیگر است.

وی افزود :نقد کردن وظیفه ای است که در جامعه هم برعهده رهبران و مسئولین و هم بر عهده مردم گذاشته شده و همانگونه که روسای  قوی سه گانه  مردم را نصیحت میکنند و مرد گوش میدهند مردم نیز مسئولین خود را نقد میکنند.

نماینده فردوس طبس و سرایان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نقد باید براساس تولی و تبری صورت بگیرد گفت:تولی یعنی دوست داشتن برای خدا و تبری یعنی دشمن دانستن برای خدا،و اگر همه اعمالمان را منطبق بر این امر کنیم و وقتی میخواهیم نقد کنیم برای رضای خدا باشد نه برای نفسمان ،میتوانیم نقدی منصفانه و عاری از غرض ورزی داشته باشیم.

عابدی با انتقاد از کسانی که نقدهای خصوصی را به رسانه ها میکشانند گفت: بسیاری از نقدها باید به صورت خصوصی به اشخاص گفته شود و نباید با کشاندن موضوع به رسانه ها با آبروی افراد بازی کرد.

وی با بیا ن اینکه پذیرفتن اشتباهات و اعتراف به آن یعنی نقدپذیر بودن، گفت:امام با آن جایگاه رفیعی که داشتند از مردم عذرخواهی میکردند به طور مثال در ماجرای بازرگان ایشان از مردم عذر خواهی کردند و چقدر خوب است  اصلاح طلبان هم بخاطر اشتباهاتی که داشته اند از مردم عذر خواهی کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد:تندروی ها در هر گروه و جناحی غلط است و نباید تنها به بیان بدی ها و نکات منفی یک جریان و گروه پرداخت و باید از خوبی ها و عملکرد مثبت مسئولین هم سخن گفت.

وی با مثبت ارزیابی کردن ظرفیت نقد پذیری دولت گفت :دولت گوش شنوا دارد و خود رئیس دولت هم از شنیدن نقد نمی هراسد و گوش میدهد و ما نمایندگان مجلس نیز هر جا در عملکرد دولت ضعف هایی را احساس کنیم تذکر می دهیم.

عابدی با اشاره به اعتراض برخی منتقدان به مصوبه مجلس در خصوص وقف دانشگاه آزاد گفت: نحوه اعتراض ونقد منتقدان به مجلس در خصوص وقف دانشگاه آزاد منصفانه نبود و درست نبود عده ای این مجلس را که ولایت مداراست و عملکردی قوی داشته و خود را خادم مردم میداند، آنگونه به باد ناسزا بگیرند.

وی خاطر نشان کرد: دامنه نقد بسیار گسترده است و باید در زمینه های مختلف نقد های منطقی و بدون عصبانیت صورت گیرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet