شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/05/09 09:38:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
بادامچیان:

قوای مقننه و مجریه ملاحظات یکدیگر را رعایت کنند

**نماینده‌ی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: موارد اختلاف بین دولت و مجلس راهکارهای قانونی هم دارد، به این معنا که دولت می‌تواند در مورد قانونی که توان اجرای آن را ندارد لایحه‌ای به مجلس بفرستد یا این‌که در جلسه‌ی فراکسیون اصولگرایان یا جلسه‌ی غیرعلنی مجلس با نمایندگان مذاکره کند و موضوع را حل کند تا این مسائل ادامه نیابد.

اسدالله بادامچیان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به این‌که سه قوه، کشور را اداره می‌کنند، بنابراین باید با هم هماهنگی داشته باشند. البته طبق قانون اساسی هماهنگ کننده‌ی سه قوه رهبر معظم انقلاب هستند، اما قطعا قوای سه‌گانه باید در محورهایی با هم هماهنگ باشند.

وی افزود: بنابراین در رابطه با اختلاف نظرها طبیعی است که هر شخص حقیقی یا حقوقی در جامعه دارای نظریات خاص خود است و همین موضوع موجب می‌شود که گاهی در مسائل گوناگون اختلاف ایجاد شود. بین قوه‌ی مجریه و قوه‌ی مقننه هم اختلافات اصولی به آن معنا وجود ندارد و بیشتر اختلافات دولت و مجلس مربوط به بحث‌های جاری است. مثلا این‌که دولت مصوبات خود را برای تصویب به مجلس نفرستاده است.

این عضو شورای مرکزی حزب موتلفه‌ی اسلامی ادامه داد: البته گاهی هم این بحث‌ها از حد مسائل جاری خارج می‌شود یا صحبت‌هایی رد و بدل می‌شود که عده‌ای تصور می‌کنند این اختلاف است؛ در حالی که اختلافات جاری در هر جامعه‌ای وجود دارد، گرچه نباید گذاشت این اختلافات باقی بماند. مثلا چرا دولت مصوبات خود را به مجلس نفرستد که این موضوع پیش بیاید.

بادامچیان با بیان این‌که مجلس تاکنون در این‌باره مدارای زیادی کرده و باز هم می‌تواند مدارا کند، افزود: نیاز است که دولت و مجلس در این موارد با یکدیگر تفاهم کنند. البته همان‌طور که گفته شد اینها اختلافات اساسی نیست اما بهتر است دولت رعایت مجلس را داشته باشد؛ چرا که دولت مجری قوانین مجلس است.

نماینده‌ی مردم تهران در خانه ملت با اشاره به سخن مقام معظم رهبری درخصوص پرهیز اعضای دولت از نافرمانی نسبت به مصوبات مجلس یادآور شد: البته طبیعتا مجلسی‌ها هم باید به گونه‌ای قانون‌گذاری کنند که اجرای قانون برای دولت تسهیل شود و ما امیدواریم که قوه‌ی مقننه و مجریه هردو ملاحظات یکدیگر را رعایت کنند.

این نماینده‌ی اصولگرای مجلس شورای اسلامی درباره‌ی اختلاف نظرهای موجود بین دولت و مجلس گفت: بخشی از این اختلاف نظرها طبیعی است و به نظر می‌رسد ضرری ندارد؛ چرا که صرف وجود اختلاف نظر بین دو قوه به جایی آسیب نمی‌رساند، اما گاهی هم این اختلافات اثر منفی دارد و حداقل این اثر این است که در جامعه تصور می‌شود که اختلافات بیش از حد طبیعی است. لذا باید سعی کرد که این اختلاف نظرها به درگیری و تنازع تبدیل نشود؛ چرا که در این صورت به فضای عمومی جامعه آسیب می‌زند.

بادامچیان خاطرنشان کرد: بخش دیگری از این اختلافات مواردی هستند که می‌توانند جامعه را دچار آسیب کنند. مثلا مجلس تصویب کرد که دو میلیارد دلار به مترو و قطار شهری در تهران و شهرستان‌ها اختصاص یابد اما دولت این را ابلاغ نکرد و طبق قانون رییس مجلس این مصوبه‌ی مجلس را که مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفت ابلاغ کرد. در این شرایط اگر دولت به این قانون تمکین نکند و آن را اجرا نکند این تمرد از قانون محسوب می‌شود که آسیب زیادی به جامعه وارد می‌کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet