هدر موبایل
1389/05/09 10:58:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
دهقان:

برداشت‌های مالی از شرکت نفت با ارائه اساسنامه ضابطه‌مند می‌شود

**عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه برداشت‌های مالی از شرکت نفت با ارائه اساسنامه ضابطه‌مند می‌شود، گفت: در صورت عدم اقدام دولتدر این زمینه، مجلس مجبور است خود وارد کار شده و اساسنامه را تصویب کند تا دخل و خرج این شرکت ساماندهی شود.

محمد دهقان نماینده مردم طرقبه و چناران و عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی که در خصوص وضعیئت اساسنامه شرکت نفت با فارس گفت‌وگو می‌کرد، ‌اظهار داشت: چندین سال است که مجلس در این زمینه به دولت برای ارائه این اساسنامه اصرار می‌کند.

وی افزود:‌ از آنجا که شرکت نفت بزرگترین شرکت کشور است و بیشترین گردش مالی را دارد، طبیعتاً این دولت است که باید لایحه مربوط به اساسنامه را تهیه کند و رسماً به مجلس بدهد و این موضوع هر ساله در مجلس به تصویب رسیده است.

عضو هیئت رئیسه مجلس خاطرنشان کرد: ‌متاسفانه به خاطر برخی دیدگاه‌های موجود و به خاطر اینکه شرکت نفت بزرگترین منبع مالی کشور است و دولت تمایل زیادی به انضباط مالی در خصوص این شرکت ندارد، تا به حال این اساسنامه به مجلس ارائه نشده است.

 

* دولت به انضباط مالی در خصوص شرکت نفت تمایل ندارد

دهقان در ادامه توضیحات خود به خبرنگار فارس گفت: عدم ارائه لایحه اساسنامه شرکت نفت نشان دهنده عدم تمایل دولت به انضباط مالی در این شرکت است.

وی افزود:‌ هر جا که دولت بخواهد پولی را بردارد بدون ضابطه می‌تواند از شرکت نفت این کار را انجام دهد و به کسی و جایی پاسخگو نباشد لذا متاسفانه در این سال‌ها و در دولت‌های گذشته هیچ‌گاه آمادگی برای ارائه اساسنامه این شرکت اعلام نشده است.

نماینده مردم طرقبه و چناران یادآور شد: در دولت دهم وزیر نفت که اعتقاد داشت اساسنامه این شرکت باید ارائه شود آن را تهیه و به دولت داد ولی متاسفانه دولت در این قضیه کوتاهی کرد و حاضر نشد این اساسنامه را به مجلس بفرستد.

 

* جلوگیری از خرج‌های اضافی با ارائه اساسنامه صورت می‌گیرد

عضو هیئت رئیسه مجلس ادامه داد: اگر اساسنامه ارائه شود مسائل نفت ضابطه‌مند شده و طبعتاً برخی از برداشت‌های غیرقانونی از شرکت نفت، ضابطه‌مند خواهد شد.

دهقان در ادامه تصریح کرد: همچنین با ضابطه‌مند شدن مسائل شرکت نفت از بیان مطالبی که در این مدت در خصوص شرکت نفت و پول‌هایی که به صورت غیرقانونی از این شرکت برداشته و صرف کارهای ضروری از نظر دولت شده، جلوگیری می‌شود.

وی افزود: دولت احساس می‌کند ارائه اساسنامه شرکت نفت و ضابطه‌مند کردن دخل و خرج این شرکت موجب بسته شدن دست دولت می‌شود؛ مثلاً طی سال‌های گذشته دولت از پول شرکت نفت برداشت و آن را صرف برخی پروژه‌های عمرانی کرده است.

این نماینده مجلس هشتم در بخش دیگری از توضیحات خود در خصوص واردات بنزین، خاطرنشان کرد: هرگاه دولت تصمیم گرفته، از پول شرکت نفت برداشت و آن را خرج واردات کرده است؛ البته این به معنی سوء استفاده مالی و یا فساد مالی نیست.

وی ادامه داد: در واقع دست دولت با عدم ارائه این اساسنامه در هزینه‌کرد پول‌های شرکت نفت باز است و می‌تواند این پول‌ها را در مسیر خدمت به کشور خرج کرده است.

دهقان تصریح کرد: وقتی اساسنامه به مجلس ارائه شود،‌ دولت نمی‌تواند مطابق میل خود این پول‌ها را خرج کند.

نماینده مردم طرقبه وچناران به گفت‌وگوی خود با وزیر نفت و تمایل وی به ارائه اساسنامه اشاره کرد و گفت: متاسفانه تا به حال دولت تمایلی نداشته که اساسنامه شرکت نفت را به مجلس بدهد و به نوعی این عدم تمایل خود را ابراز کرده و خود به این امر واقف است که اگر این اساسنامه ارائه شود جلوی برخی خرج‌های اضافی گرفته می‌شود.

عضو هیئت رئیسه مجلس یادآور شد: دولت باید در این زمینه لایحه ارائه دهد و در قانون موضوعی مبنی بر ارائه پیشنهاد دولت برای تهیه اساسنامه نداریم، بلکه آنچه در قانون آمده این است که دولت باید اساسنامه شرکت نفت را ارائه دهد و این نمایندگان هستند که می‌توانند پیشنهادات خود را در این زمینه ارائه دهند.

 

* ارائه اساسنامه شرکت نفت در قالب لایحه بهتر است

دهقان همچنین تصریح کرد: متاسفانه دولت تا به حال لایحه مذکور را به مجلس ارائه نداده است؛ لذا مجلس خود در این زمینه دست به کار شده و در کمیسیون انرژی اقداماتی برای تهیه و ارائه اساسنامه صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه اگر اساسنامه در قالب لایحه مطرح شود، همه ابعاد موضوع بهتر دیده می‌شود، ‌گفت: ‌البته طی 10 سال گذشته هر چه مجلس در این زمینه پافشاری کرده؛ ولی دولت‌ها به قانون عمل نکرده‌اند و لایحه‌ای را به مجلس ارائه نداده‌اند.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تاکید کرد: مجلس مجبور است خود در این زمینه وارد کار شده و اساسنامه را تصویب کند تا ضوابط مالی شرکت نفت و دخل و خرج این شرکت بخصوص در بخش سرمایه‌گذاری بالادستی ساماندهی شود.

 

* در سرمایه‌گذاری در بخش بالادستی شرکت نفت نگرانی‌ بسیاری وجود دارد

دهقان یادآور شد: واقعیت آن است که نگرانی‌های زیادی در خصوص سرمایه‌گذاری در بخش بالادستی شرکت نفت وجود دارد و در این خصوص تا به حال کوتاهی‌های بسیاری انجام شده است.

وی ادامه داد: علیرغم اینکه ما سال‌ها نقدینگی و درآمدهای نفتی بالایی داشته‌ایم اما کمتر این درآمدها صرف سرمایه‌گذاری شده است.

نماینده مردم طرقبه وچناران در ادامه توضیحات خود تصریح کرد: بسیاری از چاه‌های نفتی ما در حال حاضر پیر هستند و نیاز به تزریق گاز و سرمایه‌گذاری جدید دارند.

وی افزود:برخی از دولت‌ها و شرکت‌های همسایه منابع مشترک نفتی ما را استخراج می‌کنند و ما در این زمینه عقب‌ماندگی فاحشی داریم.

این نماینده مجلس هشتم همچنین خاطرنشان کرد: برخی از شرکت‌ها و دولت‌های خارجی در اطراف ایران چادر زده‌اند تا منابع مشترک ما را ببرند و کشورهای همسایه کشور ما نیز در قراردادهای خود با این شرکت‌ها، به این موضوع حساسیتی ندارند و این برای ما نگران‌کننده است.

 

* سرمایه گذاری در بخش بالادستی نفت ضروری است

دهقان در ادامه با بیان اینکه ما باید سرمایه‌گذاری خاصی در خصوص بخش بالادستی نفت داشته باشیم، اظهار داشت: همچنین در بخش پایین‌دستی هر قدر که سرمایه‌گذاری شود، زمینه اشتغال در کشور افزایش می‌یابد.

وی افزود: با توجه به ظرفیت سنگین کشور از لحاظ نفتی ما می‌توانیم در این بخش سرمایه‌گذاری کرده و جلوی صادرات نفت را به تدریج بگیریم.

عضو هیئت رئیسه مجلس تاکید کرد: اینکه نفت خام را صادر کنیم و فرآورده‌های نفتی را به کشور وارد کنیم، کار عاقلانه‌ای نیست و این موضوع به سرمایه‌گذاری نیاز دارد.

دهقان ادامه داد: باید در بخش بالادستی تدابیری اندیشیده شود تا منابع و ثروت مالی کشور به دست بیگانگان نیفتد و ما دچار خسران نشویم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet