روز مجلس
1389/05/09 12:08:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
زهره الهیان:

دشمن با اشاعه فرهنگ برهنگی بنیان خانواده‌ در ایران را هدف گرفته‌است

**نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر اجرای قاطعانه طرح عفاف و حجاب گفت: دشمن با اشاعه فرهنگ برهنگی بنیان خانواده‌ در ایران را هدف قرار داده است.

زهره الهیان، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو فراکسیون زنان در گفت‌وگو با فارس به لزوم اجرای هر چه سریعتر طرح عفاف و حجاب در جامعه تاکید کرد و خواستار حمایت هر چه بیشتر دولت از این طرح شد.

متن این گفت‌وگو به شرح ذیل است:

 

به عنوان اولین سؤال لطفا در خصوص لزوم توجه هر چه بیشتر به مقوله عفاف و حجاب در جامعه توضیح دهید؟

توجه مسئولین و رسانه‌ها به بحث عفاف و حجاب نشان دهنده نشان دهنده حساسیت افکار عمومی به این مقوله می‌باشد. آنچه که در واقع خانواده‌ها از ما می‌خواهند و از مسئولان انتظار دارند این است که با انواع تهدیدات نسبت به بنیان خانواده برخورد شود. آن چیزی که خانواده‌ها معمولا با ما مطرح می‌کنند امنیت اخلاقی و روحی و روانی جامعه و مردم است و این دقیق عکس آن چیزی است که دشمنان برای جامعه ما برنامه‌ریزی می‌کنند.

دشمنان ما برنامه‌ریزی برای اشاعه بی‌بند و باری و فساد و فحشا را در دستور کار خود دارند و این مسئله صراحتا در اظهار نظر‌های سیاستمداران غربی مطرح شده که می‌گویند حال که مواجه و مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران از طرق پروژه‌های بعد از انتخابات ناکام ماند در حال حاضر شرایطی وجود دارد که بتوان از طریق تغییر نگرش و تغییر رفتار جوانان و زنان به اهداف خود که همان بی هویت کردن جوانان و زنان ما است برسند. دشمنان به خوبی می‌دانند که بی هویتی و تهی شدن فکر و ذهن جوانان و زنان از ارزش‌ها فضا را برای سایر اهداف آنها آماده می‌کند و دشمن می‌تواند به دیگر مقاصد سیاسی خود از این طریق دست یابد.

در یک جمله می‌توان گفت که دشمنان ما از طریق مقوله فرهنگی و اشاعه فرهنگ و تفکر غرب قصد دارند اهداف سیاسی و امنیتی خود را در مواجه و مقابله با ایران دنبال کنند.

 

آنچه مسلم است این است که یک سری خلاءها در بحث عفاف و حجاب وجود دارد. به نظر شما این خلاء‌ها چه مواردی است و ناشی از چه مسائلی می‌باشد؟

به نظر من بخشی از خلاءهای موجود در این مقوله برمی‌گردد به تفاوت دیدگاه‌ها و نگاه‌ها در بین مسئولین بر این اساس مهمترین مسئله‌ای که ما باید به آن بپردازیم این است که عزم جدی و ملی در مواجه با مصادیق بی‌حجابی و بدحجابی و رواج تفکر غربی را داشته باشیم. البته مسئولین نسبت به این مسئله حساسیت دارند ولی به هر حال این مسئله نیاز به یک مدیریت جامع و کامل دارد و باید مقامات کشور حتی در سطح رئیس جمهور و وزراء برنامه ریزی‌های جدی انجام دهند تا شاهد توسعه عفاف و حجاب در جامعه باشیم.

رویکرد طرح عفاف و حجاب در جامعه یک رویکرد فرهنگی است و این همان مسئله‌ای است که در اولویت کار ذولت دهم قرار دارد و رئیس جمهور هم قبلا بیان داشتند که اولویت اساسی دولت دهم مسائل فرهنگی است و در دولت دهم بنا است که مسائل فرهنگی تقویت شود، توسعه عفاف و حجاب هم در واقع یک رویکرد فرهنگی است و ما این خواسته و مطالبه را از مسئولین داریم که بر اساس رویکرد فرهنگی که دولت دهم در دستور کار قرار داده یک عزم جدی را وقف اجرای طرح عفاف و حجاب کند و شتاب بیشتری به اجرای این طرح دهد.

 

بسیاری از افراد به برخوردهایی که برای مقابله با بی‌حجابی در جامعه انجام می‌دهند انتقاد دارند. نظر شما در این خصوص چیست؟

البته آقای احمدی مقدم در مصاحبه‌های خود اعلام کرده‌اند که رویکرد نیروی انتظامی رویکرد ارشادی و تذکر است و نوع برخورد با خشونت و برخورد‌های سلبی کمتر وجود دارد ولی به هر حال مواردی پیش می‌آید که ضرورت دارد تا با افرادی که تلاش می‌کنند تا در جامعه ارزشی ما هنجار‌ شکنی کنند نذکر لازم داده شود و اگر لجاجتی در اشاعه بی‌بند و باری و خلل در امنیت روانی و اخلاقی جامعه باشد حتما نیاز به برخورد جدی هم در این موارد احساس می‌شود.

در حال حاضر و براساس گزارش‌هایی که دریافت می‌کنیم دشمنان ما تلاش می‌کنند تا به صورت منسجم و سازمان دهی شده هنجارهای اخلاقی جامعه ما را بشکند و ارزش‌های ما را لگدمال کنند و به نوعی با رواج مسائل ضد اخلاقی و رواج بی بند و باری امنیت روحی و اخلاقی جامعه را به هم بریزند.

 

شما تاکید زیادی به کار فرهنگی در مقوله عفاف و حجاب دارید. یکی از سازمان‌هایی که می‌تواند در این زمینه موثر باشد صدا و سیما است. به نظر شما این سازمان وظیفه خود را تاکنون به درستی انجام داده است؟

با توجه به اینکه صدا و سیما رسانه ملی است و مخاطبین زیادی دارد در این زمینه بیشترین رسالت و ماموریت را بر عهده دارد و البته این امر مسئله‌ای مقطعی نیست که صدا و سیما بخواهد به صورت گذرا برنامه‌هایی را پخش کند و بعد هم آن را فراموش کند، بلکه باید در شبکه‌های مختلف صدا و سیما مسئله عفاف و حجاب و تحکیم بنیان خانواده مورد توجه قرار گیرد و تمام مدیران و معاونان شبکه‌ها باید نسبت به این امر جدیت خاصی داشته باشند.

فعالیت‌هایی که تاکنون در صدا و سیما انجام شده ضمن اینکه مفید بوده است باید بگوییم که کافی نبوده و انتظارات خیلی فراتر از فعالیت‌های کنونی است.

 

به نظر شما دشمن از چه راههایی سعی می‌کند بر این مقوله یعنی رواج بی‌بند و باری در جامعه تاثیر بگذارد؟

دشمن به واسطه دلار‌هایی که در کنگره آمریکا تصویب می‌کند و هزینه‌های که از طریق کشورهای متخاصم صورت می‌گیرد یک سری برنامه‌ها را در ایران دنبال می‌کند که یکی از آنها رواج بی‌حجابی و بد حجابی و اشاعه فرهنگ برهنگی است، یکی دیگر از این موارد اشاعه فرقه‌های ضاله و عرفان‌های کاذب و دروغین است. بر این اساس ما شاهد هستیم که اخیرا بیشتر تلاش می‌شود تا رواج فرقه‌های انحرافی تشدید پیدا کند، به طور مثال فقط در یک فرقه که شیطان پرستی است انواع مصادیق خلاف اخلاف توصیه می‌شود و در محافل خصوصی اختلاط دختر و پسر و رواج فرهنگ برهنگی و استفاده از موسیقی مبتذل و مواد مخدر رواج داده می‌شود و این عده در توجیه اقدامات خود، این کارها را وصل می‌کنند به نوعی فلسفه و تفکر خاص که از این دست فرقه‌ها زیاد هستند.

این فرقه‌ها نوعی خطر برای فرزندان این مرز و بوم محسوب می‌شوند و خانواده‌ها باید نسبت به این گونه مسائل هوشیار باشند.شیوه‌هایی که باعث رواج این گونه مسائل و بی‌بند و باری در جامعه می‌شوند می‌توانند توسط ماهواره یا اینترنت صورت بگیرد، چرا که دشمن سرمایه گذاری جدی در این مقوله انجام داده است که به طور مثال می‌توان به شبکه تلویزیونی ماهواره‌‌ای اخیر اشاره کرد.

این شبکه که به تازگی راه‌اندازی شده است دائما فیلم‌های مبتذل نمایش می‌دهد که طی آن به هویت و فرهنگ ایرانی حمله صورت می‌گیرد و فیلم‌هایی که در این شبکه پخش می‌شود در واقع بنیان خانواده در ایران را هدف قرار داده و دشمن قصد دارد از این طریق با سست کردن بنیان خانواده‌ها راهی که غرب رفته و به بن بست رسیده را مقابل ما هم قرار دهد.

 

نظر شما در خصوص دیدگاه رئیس جمهور در مورد مقوله عفاف و حجاب چیست؟

ما از رئیس جمهور انتظار داریم همانطور که در بسیاری از زمینه‌ها اقدامات انقلابی و قاطعی را داشتند در رابطه با اجرای طرح توسعه عفاف و حجاب هم با یک رویکرد قاطع و عزمی مصمم دولت و وزراء را سوق دهند تا این طرح را اجرا کنند، البته در کنار اجرای این طرح نیروی انتظامی هم باید عملکرد خود را در زمینه‌هایی که امنیت اخلاقی جامعه به مخاطره می‌افتد دقیق‌تر کند و رئیس جمهور هم حمایت لازم را از عملکرد نیروی انتظامی به عمل آورد. رئیس جمهور قطعا به رویکرد فرهنگی در این مسئله توجه داشته‌اند و این مسئله در سخنان وی هم مشهود بود، باید نتایج و ثمرات اقدامات دولت را مردم به چشم خود ببیند تا ذائقه مردم شیرینی اقدامات فرهنگی را بچشد و مردم احساس نوعی امنیت نسبت به شرایط موجود را به لحاظ اخلاقی و اجتماعی در جامعه داشته باشند.

این رویکرد فرهنگی باید ملموس باشد و اقدامات به اطلاع مردم برسد. البته ما حمایت بیشتری را انتظار داریم که رئیس جمهور از عملکرد نیروی انتظامی در راستای ارتقای امنیت اجتماعی به عمل آوردند و از آن دفاع کنند و تعامل و همکاری لازم در این میان وجود داشته باشد، البته ممکن است ارتقای امنیت اجتماعی اشکالاتی هم داشته باشد که باید این اشکالات رفع شود که با بحث و بررسی و نقد منصفانه می‌توان این مشکلات را مرتفع کرد.

 

برخی جریان‌های مشکوک حجاب را مخالف با آزادی می‌دانند به نظر شما این مسئله ناشی از چیست؟

قطعا حجاب 2 جنبه دارد که یک جنبه آن فردی و جنبه دیگر آن اجتماعی است. از جنبه فردی باید گفت که حجاب برای یک خانم نوعی مصونیت و حفظ دختران و زنان ما در جامع از آسیب‌های اجتماعی است و به لحاظ فردی می‌توان گفت که این مسئله نه نوعی بی احترامی حساب می‌شود و نه اهانتی به شخصیت زن است بلکه حرمت‌ها و حصار محافظ برای زن در اجتماع را ایجاد می‌کند.

از بعد اجتماعی هم به هر حال این مسئله، مسئله منطقی است و عقل حکم می‌کند آزادی‌های فردی تا جایی رعایت شود که حقوق سایرین و آحاد جامعه مخالف آزادی فردی نباشد و فرقی نمی‌کند که زنان یا مردان با نوعی پوشش در جامعه حضور پیدا کنند که صدمات جدی به امنیت اخلاقی جامعه وارد کند چرا که این مسئله صراحتا نقض حقوق دیگران است و نوعی دست اندازی به حقوق سایر افراد جامعه محسوب می‌شود، لذا هم از بعد فردی و هم از بعد اجتماعی می‌توان گفت که حجاب یک نوع مصونیت برای فرد و جامعه به همراه دارد که رعایت آن باعث می‌شود حقوق سایر افراد جامعه هم پایمال نشود.

 

لطفا اقدامات مجلس‌ شورای اسلامی برای گسترش عفاف و حجاب در سطح جامعه را تشریح نمایید؟

نمایندگان مجلس جلساتی را در مجمع نمایندگان استان تهران، کمیسیون امنیت ملی مجلس، کمیسیون فرهنگی و همچنین فراکسیون زنان داشتند که این جلسات با حضور مسئولین مختلف به بررسی طرح عفاف و حجاب در جامعه پرداخت و مسئولین در این جلسات قول پیگیری را به ما نمایندگان دادند و گزارش‌هایی را هم به نمایندگان ارائه دادند.

در ادامه روند هم نمایندگان مجلس بنا دارند با سایر وزراء و مسئولین جلساتی را داشته باشند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet