هدر موبایل
1389/05/09 12:18:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نایب رییس کمیسیون کشاورزی:

بیش از دو میلیون تن گندم در سیلوها و کمپ‌های غیراستاندارد ذخیره می‌شود

**نایب رییس کمیسیون کشاورزی مجلس تاکید کرد: بیش از دو میلیون تن از ۱۰ میلیون تن گندم تولیدی کشور در انبارها، کمپ‌ها و سیلوهای غیراستاندارد ذخیره می‌شود.

کاظم فرهمند درگفت‌وگو با ایسنا، گفت: ‌حدود 80 درصد گندم کشور در سیلوها و کارخانجات آرد و انبارها و کمتر از 20 درصد نیز در کمپ‌ها و منازل روستاییان برای مصرف خانگی ذخیره می‌شود.

نماینده مردم بافق و مهریز در مجلس افزود: حدود 55 درصد از گندم ذخیره شده در سیلوها، در سیلوهای استاندارد ذخیر شده و 45 درصد مابقی در انبارها و سیلوهای غیراستاندارد بدون سقف ذخیره می‌شود. حجم قابل توجهی از گندم ذخیره شده به این شیوه بر اثر بارندگی دچار آفت‌زدگی و بیماری شده و یا به دلیل قرار گرفتن در زیر اشعه مستقیم خورشید خاصیت نانوائی خود را از دست داده و در نهایت موجب افت کیفی نان تولیدی می‌شود.

وی نیاز کشور به سیلوی استاندارد را 45 درصد کل گندم تولید شده کشور اعلام کرد و افزود: وزارت بازرگانی به عنوان متولی سیلوسازی کشور باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که اشخاص حقیقی و حقوقی بخش خصوصی بتوانند با استفاده از تسهیلات پیش‌بینی شده نیاز کشور به سیلوی استاندارد را برطرف کنند. نیاز به سیلو در استان‌هایی که تولیدکننده گندم هستند بیشتر از سایر استان‌هاست. در استان‌های گرمسیر نظیر خوزستان، فارس، بوشهر، یزد، کرمان، هرمزگان، سمنان و خراسان جنوبی و استان‌های سردسیر مثل کردستان که بارندگی در آن‌ها زیاد است از کمبود شدید سیلوی استاندارد رنج می‌برند.

نماینده مردم مهریز و بافق در مجلس، سرمایه‌گذاری در بخش ساخت سیلو را سودآور ارزیابی کرد و افزود: از آنجا که سرمایه‌گذاری بر اساس احداث سیلوهای استاندارد با بازگشت سرمایه مناسبی توأم است، دولت باید با اختصاص تسهیلات کافی به درخواست‌های بخش خصوصی پاسخ مناسب دهد. اگرچه رویکرد دولت حمایت از سیلوسازی بخش خصوصی است ولی این روند با کندی دنبال می‌شود. وزارت بازرگانی باید روند کند سیلوسازی را با اختصاص تسهیلات کافی سرعت دهد.

فرهمند با اشاره به بودجه مورد نیاز برای ساخت سیلوهای استاندارد با ظرفیت 30 هزار تن، گفت: ‌برای ساخت این سیلوها حداکثر شش میلیارد تومان سرمایه نیاز است که حدود نیمی از این بودجه از سوی اشخاص تامین می‌شود و بقیه سرمایه نیز از طریق تسهیلات بانکی قابل تامین است. ساخت سیلو به این شیوه برای دولت هزینه چندانی ندارد، پس دولتمردان به این موضوع توجه بیشتری کنند.

نایب رییس کمیسیون کشاورزی مجلس، استقبال متقاضیان ساخت سیلو را خوب توصیف کرد و افزود: ظرفیت بخش خصوصی کشور به حدی است که اگر دولت تسهیلات بانکی را فراهم کند، این بخش می‌تواند کشور را از سیلو بی‌نیاز کند. وقتی سیاست وزارت جهادکشاورزی افزایش تولید گندم است، ضرورت احداث سیلوهای ذخیره گندم بیش از گذشته احساس می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet