شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1389/05/09 14:19:00
سرویس سیاسی
قنبری تاکید کرد:

نقش تعیین کننده فراکسیون های سیاسی در تصمیمات مجلس

**سخنگوی فراکسیون اقلیت مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه فراکسیون های سیاسی نقش مهمی در مجلس ایفا می کنند گفت: در تصمیم گیری هایی که به رای جمعی نمایندگان نیاز دارد، فراکسیونهای سیاسی نقش قاطع و تعیین کننده ای ایفا می کنند.

"داریوش قنبری" نماینده مردم ایلام ،مهران ،ایروان ،شیروان و چرداول درگفتگو با خبرنگار خانه ملت اظهار داشت: در ابتدای شکل گیری هر مجلس عده ای با سرعت اقدام به تشکیل فراکسیون هایی تحت عناوین مختلف می کنند که بعد از مدتی به فراموشی سپرده شده و چیزی جز یک نام و عنوان از آنها باقی نمی ماند و هیچ فعالیتی ندارند.

وی افزود: در حال حاضر تنها 3 فراکسیون سیاسی در مجلس  فعال هستند و به جز چند فراکسیون تخصصی مثل فراکسیون دانشگاهیان که حقیقتا بسیار خوب عمل کرده است ،بقیه فراکسیون ها عملا فعالیتی ندارند .

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فراکسیون های تخصصی همپای کمیسیون ها می توانند نقش داشته باشند خاطر نشان کرد : از فراکسیون ها ی تخصصی این انتظار می رود که متناسب با حوزه فعالیتشان ،مشکلات و کمبودها را شناسایی کرده و با در نظر قانون ،طرح و لوایح مورد نیاز را تهیه کرده و به مجلس ارائه دهند.اما متاسفانه در حال حاضر تاثیر فراکسیون های سیاسی از کمیسیون های تخصصی هم بیشتر شده و تاثیر بیشتری در تصمیم گیری های تخصصی دارند .

قنبری ادامه داد : فراکسیون ها به خوبی می توانند از اهرم نظارتی مجلس استفاده کنند اما متاسفانه در حال حاضر چنین چیزی مشاهده نمی شود و فراکسیون ها هنوز به جایگاه و وظایفشان واقف نیستند.

عضو فراکسیون اقلیت مجلس تصریح کرد : با وجود اینکه فراکسیون ها تشکیلاتی عمل می کنند و باید دارای اصول و قواعد خاصی باشند اما اکثر فراکسیون ها اصول مشخصی را برای خودشان تعریف نکرده اند و وضعیت سردرگمی دارند.

قنبری در ادامه به تاثیرگذاری زیاد فراکسیون های سیاسی در تصمیمات مجلس و در سطح وسیع تر،تصمیمات کلان  کشور اشاره کرد و گفت: در انتخابات هیئت رئیسه و انتخاب وزرا که به رای جمعی نمایندگان احتیاج دارد ،فراکسیون های سیاسی بسیار تاثیرگذارند و نقش قاطع و تعیین کننده دارند.

وی افزود : فراکسیون ها همچنین در نحوه استفاده از اهرم های نظارتی ،ارائه و تصویب طرح ها ، لوایح و برنامه ها هم می توانند نقش آفرینی کنند .

نماینده مردم ایلام ،مهران ،ایروان ،شیروان و چرداول با تاکید براینکه فراکسیون اکثریت در هر مجلسی نقش تعیین کننده ای دارد اظهار داشت : در مجلس فعلی هم فراکسیون اکثریت اگر بتواند خود را از قید و بند تعارفات گذشته رها کند می تواند با بهره گیری از اهرم های نظارتی مجلس نقش مهمی در سرنوشت سیاسی کشور داشته باشد .

عضو کمیسیون اجتماعی خاطر نشان کرد : شاید تصمیمات فراکسیون تصمیم مجلس نباشد اما فراکسیون این قدرت را دارد که آن را تبدیل به تصمیم مجلس کند . چرا که در مجلس کار بصورت فردی پیش نمی رود و اگر قرار باشد موضوعی به خوبی انجام شود باید حمایت یک فراکسیون را به همراه داشته باشد .

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet