ایام محرم 1398
1389/05/09 14:44:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
زهره الهیان:

حتی اگر سوخت را بگیریم می‌توانیم غنی سازی 20 درصد را ادامه دهیم

**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد که حتی اگر تحویل سوخت از سوی دیگر کشورها صورت گیرد ایران می تواند غنی سازی ۲۰ درصدی را در جهت مصارف صلح آمیز ادامه دهد.

"زهره الهیان" در گفت وگو با ایرنا با بیان این که غنی سازی 20 درصد محور بیانیه تهران بوده است بیان کرد که تامین سوخت راکتور هسته ای تهران برای جمهوری اسلامی ایران بسیار اهمیت دارد.

وی افزود: نیاز ایران به غنی سازی 20 درصد، در جهت فناوری صلح آمیز هسته ای و تولید رادیوداروها برای تشخیص و درمان بیماری های لاعلاج و مصارف پزشکی بوده است و ملت ایران هیچ گاه از این حق مسلم خود کوتاه نمی آید و در معاهده ان پی تی نیز این مساله کاملا پذیرفته شده است.

الهیان با بیان این که استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای حق مسلم مردم ایران است و نمی توان از آن چشم پوشی کرد، اظهار داشت که در مذاکرات هسته ای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای همواره خط قرمز ایران بوده و ایران همیشه تاکید کرده که در جهت مصارف صلح آمیز گام برمی دارد.

وی با بیان این که غربی ها در خصوص تحویل سوخت ایران مواضع متناقض دارند بیان کرد که غربی ها در این موضوع همکاری لازم را نداشتند و ثابت کردند که قابل اعتماد نیستند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر زمانی هم تحویل و مبادله سوخت صورت گیرد این مبادله نباید حق ایران را در غنی سازی زیر سوال ببرد و با تحویل سوخت بحث غنی سازی می تواند ادامه یابد و ما می توانیم جزو کشورهای تولید کننده سوخت 20 درصد باشیم.

علی اکبر صالحی معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی پیش از این با بیان این که اصل غنی سازی قابل واگذاری نیست تاکید کرد که این حق و اصل منبعث از معاهده ان پی تی و اساس نامه آژانس است ،بنابراین برای ما این حق محفوظ است و از آن کوتاه نمی آییم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet