شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/05/09 14:49:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون امنیت ملی:

ایران همیشه تهدیدات را به فرصت تبدیل کرده است

**عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: جمهوری اسلامی در طول ۳۰ سال با تحریم‌های زیادی رو‌به‌رو بوده‌ و با مختصات آن کاملا آشنا است و کارهای برون رفت از تحریم را به خوبی انجام داده و همیشه این تهدیدات را به فرصت تبدیل کرده است.

پرویز سروری نماینده مردم تهران در گفت‌وگو با فارس در خصوص اظهارات اخیر اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مبنی بر اینکه هدف از تحریم‌ها علیه ایران بازگرداندن جمهوری اسلامی بر سر میز مذاکره است، گفت: این دروغ بزرگی است که اشتون مطرح می‌کند و اگر اتحادیه اروپا به دنبال رسیدن به یک راه حل منطقی برای مذاکره است پس چرا علیه ایران دست به تحریم زده‌اند.

وی با بیان اینکه اشتون خواسته یا ناخواسته ابزار دست قدرت‌ها شده و مطالبی را عنوان می‌کند که ریشه منطقی ندارد، افزود: اگر اتحادیه اروپا به دنبال مذاکره با ایران است باید از مسیر بیانیه تهران حرکت کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با تأکید بر این نکته که بیانیه تهران راه را برای مذاکره هموار کرده است، اظهار داشت: بیانیه تهران مسیر درستی برای مذاکرات هسته‌ای بین ایران و اتحادیه اروپا ایجاد کرد اما اروپا با تحریم علیه جمهوری اسلامی زمینه‌ها را از تعامل بین‌المللی به تقابل تبدیل کرد.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی آماده مذاکره در همان فرایند تعیین شده‌ای است که دو طرف را به سمت بازی برد-برد می‌کشاند و ایران نمی‌خواهد با انجام بازی برد و باخت، خود برنده شده و طرف مقابل بازنده شود.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اینکه راهکار ایران معادله پیچیده‌ای نیست که اروپا از درک آن ناتوان باشد، ادامه داد: جمهوری اسلامی اعتقاد دارد در یک فرایند برد-برد حرکت کرده و هم راستی آزمایی از طرف ایران به طور کامل و طبق چارچوب‌ها صورت گیرد و هم بتواند به مطالبات منطقی و صلح آمیز خود دست یابد.

وی با بیان اینکه ایران آمادگی مذاکره با اتحادیه اروپا را دارد، بیان داشت: البته تعاملات باید در یک چارچوب تعیین شده صورت گرفته و ما مذاکراتی را که از قبل نتیجه آن معلوم است، قبول نداریم.

سروری در ادامه خاطرنشان کرد: گفت‌وگوها باید در یک زمان‌بندی و راهکار مشخص انجام شود تا بتواند منافع طرفین را تأمین کرده و همچنین حقوق مسلم جمهوری اسلامی نیز در مجامع بین‌المللی اعمال شود.

وی با اشاره به اینکه اروپایی‌ها بر اساس شعارهای عوام فریبانه اوباما منافع خود را درست تشخیص ندادند، تأکید کرد: آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند با دادن امتیازهای ناپایدار و بی‌اهمیت زمینه‌ها را برای تحریم‌های بیشتری علیه ایران فراهم کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در خصوص طرح ایران هراسی توسط ایالات متحده، افزود: هدف آمریکا مطرح کردن ایران به عنوان تهدیدی علیه امنیت بین‌المللی است در حالی که جمهوری اسلامی از مشوقان اصلی صلح جهانی بوده و از هر اقدامی که در این راستا باشد، استقبال می‌کند.

وی با تأکید بر این نکته که آمریکا از شرایط سخت اقتصادی اروپا در پیشبرد اهداف خود استفاده می‌کند، اظهار داشت: اروپا به علت عدم تبیین درست از منافع آمریکا اسیر دست این کشور شده و ایالات متحده از این نقطه ضعف استفاده کرده و با طرح ایران هراسی به دنبال زمینه‌های تحریم علیه جمهوری اسلامی است.

نماینده مردم تهران در مجلس، ایران را کشوری تحریم دیده دانست و گفت: جمهوری اسلامی در طول 30 سال با تحریم‌های زیادی رو‌به‌رو بوده‌ و با مختصات آن کاملا آشنا است و کارهای برون رفت از تحریم را به خوبی انجام داده و همیشه این تهدیدات را به فرصت تبدیل کرده است.

وی با بیان اینکه ایران با فضای تحریم آشنایی کامل داشته، تصریح کرد: تحریم‌ها، زمینه‌های شکوفایی و خودباوری ملت را فراهم کرده و موجب انسجام ملی و اتحاد اسلامی شده است، امروز بحث تحریم موضوعی نیست که مانع توسعه و پیشرفت ایران شود.

سروری بیان داشت: در شرایط بحران اقتصادی بین‌المللی، کشورها حاضر نیستند خود را اسیر تحریم‌های بی‌خاصیت و یکجانبه اروپا و آمریکا کنند و دست ایران هم در ورود به بازارهای جهانی کوتاه نیست.

وی در ادامه با اشاره به اینکه تحریم‌ها خسارت مضاعفی به اروپا و آمریکا زده‌ است، خاطرنشان کرد: این تنش‌ها چیزی جز افزایش قیمت نفت را به دنبال نخواهد داشت و این موضوع بیشتر متوجه اروپا است که از نفت برخوردار نیست و در فضای تحریم منافع کوتاه مدت و بلند مدت آن‌ها تحت تاثیر قرار خواهد داد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس به فلسفه وجودی تشکیل اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت: اتحادیه اروپا جریان مستقلی نیست بلکه با سیاست‌های آمریکا به تدریج انسجام خود را از دست داده و عملا به یک عضو وابسته به ایالات متحده تبدیل شده است.

وی در پایان اظهار داشت: باید 27 کشور اتحادیه اروپا را به ایالات آمریکا اضافه کنیم زیرا این کشورها در جهت سیاست‌های آمریکا حرکت می‌کنند و این به حیثیت سیاسی اتحادیه اروپا لطمه وارد کرده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet