خبرگزاری خانه ملت

انتخابات ریاست جمهوری
1389/05/09 14:52:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
موسوی جرف:

طرح 800 هزارهکتاری خوزستان بعد 14 سال هنوز اجرایی نشده است

**نماینده‌ی مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی، گفت: طرح ۸۰۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری برای خوزستان به دلیل اختلاف‌نظر دو وزارتخانه نیرو و جهادکشاورزی بعد از ۱۴ سال هنوز به اجرا در نیامده است.

سیدعلی موسوی جرف در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به برخی مشکلات استان خوزستان و این‌که ورود تشیع از این استان بوده،‌ گفت: خوزستان در طول جنگ تحمیلی رشادت‌های بسیاری از خود نشان داد و امام(ره) در وصف خوزستان این گونه بیان کردند که  خوزستان دین خود را به انقلاب اداء کرده است.

وی با بیان این‌که مسوولان نظام بایستی در درجه‌ی اول طرح‌های ارائه شده مخصوصا توسط مقام معظم رهبری را مدنظر قرار دهند، افزود: در سفر سال 1375 مقام معظم رهبری طرح توسعه‌ی کشاورزی در استان خوزستان را مطرح کردند که با عنوان « طرح 800 هزار هکتاری مقام معظم رهبری» معروف شد. اما متاسفانه در حال حاضر با گذشت 14 سال هنوز این طرح اجرایی نشده است.

وی مشکل عمده و اجرایی نشدن این طرح را کمبود آب دانست و گفت: خوزستان می‌تواند در سال، سه فصل کاشت داشته باشد و با اجرا کردن این طرح، نه تنها همه بیکاران استان خوزستان مشغول به کار می‌شوند، بلکه فرصت‌های شغلی برای بیکاران استان‌های همجوار هم فراهم خواهد شد.

این نماینده‌ی مجلس گفت: مشکل اصلی که بر سر اجرای این طرح وجود دارد، تامین آب است. تامین آب در حال حاضر دست وزارت نیرو و اجرای این طرح، دست وزارت جهادکشاورزی است. در حالی که وزارت جهادکشاورزی آب را با نگاه « کشاورزی» و وزارت نیرو، آب را به عنوان « تامین‌کننده برق» نگاه می‌کنند و این دو دیدگاه مختلف باعث شده که بعد از گذشت 14 سال از پیشنهاد این طرح توسط مقام معظم رهبری، هنوز اجرایی نشود و این اختلاف‌نظرها نگذاشته که این طرح به اجرا درآید.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، خاطرنشان کرد: در سال 1385، یعنی ده سال پس از ارائه این طرح توسط رهبر معظم انقلاب، در سفر بعدی ایشان به خوزستان بیان کردند که اگر چنانچه این طرح به اجرا گذاشته می‌شد چهره خوزستان دگرگون می‌شد.

وی با تصریح این مطلب که « با مهیا کردن معیشت برای مرزنشینان، که این مساله یکی از مهم‌ترین طرح‌های معیشتی مرزنشینان است، امنیت مرزها بیش از پیش تامین خواهد شد»، افزود: این مساله و اعتماد به مرزنشینان باعث می‌شود هر چه سریع‌تر و با برنامه‌ریزی بهتر بتوانیم فرامین رهبر انقلاب و افکار و رهنمودهای آن را به کشورهای همجوار صادر کنیم.

وی هم چنین در خصوص مشکل آب خرمشهر، گفت: خوشبختانه انتقال آب از سرشاخه‌های کرخه به هر ترتیبی شده - نصف با کانال و نصف دیگر با لوله - در سوم خرداد امسال به خرمشهر رسید و این طرح افتتاح شد و قرار بوده با فاصله یکی - دو ماه این آب به آبادان هم برسد که هنوز منتظر افتتاح و بهره‌برداری از این طرح هستیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet