خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/05/09 17:00:00
سرویس سیاسی
نصرالله کوهی‌ باغ‌اناری تاکید کرد:

ضرورت استانی شدن انتخاب نمایندگان مجلس

**نماینده مردم سروستان در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از موضوعاتی که به صورت جدی در کمیسیون سیاست داخلی و شوراها مورد بررسی قرار گرفته، بحث استانی کردن انتخابات مجلس است تا به عنوان راهکاری نماینده‌ها قادر باشند از کارهای جزئی فارغ شده به سمت فعالیت‌های کلان کشوری بروند.

"نصرالله کوهی باغ اناری" در گفتگو با روزنامه خبر جنوب افزود: امروزه یکی از بزرگ‌ترین مشکلات نمایندگان این است که مردم هر حوزه انتخابی در دیدار با نماینده‌ها به جای مطرح کردن مسائل کلان منطقه خود، گاه مسائل زندگیشان را با نماینده‌ها مطرح می‌کنند و توقع کمک دارند؛ این توقعات وقت نماینده را گرفته و او را مشغول و سرگرم کارهای جزئی می‌کند که ارتباطی با مسئولیت او ندارد و جایگاه او را به عنوان نماینده مخدوش می‌کند.

عضو کمیسیون سیاست داخلی و شوراها وظیفه کلی نماینده در مجلس را تدوین قانون، نظارت بر حسن اجرای قانون و مصوبات و تعامل با دولت در جهت تأمین کابینه دانست و افزود: متأسفانه گاه مطالبات جزئی مردم به حدی زیاد است و نماینده به حدی درگیر خواسته‌های مردم می‌شود که حتی در روز رأی‌گیری در مجلس برای تصویب یا رد طرح‌ها کارآیی مناسب را ندارد.

کوهی اظهار داشت: برای اینکه نماینده از بخشی‌نگری و منطقه‌نگری خلاص شود و مسائل کلان کشور را دنبال کند، باید در جست‌وجوی راهکارهای مناسبی بود که به عقیده من یکی از مؤثر‌ترین این راهکارها برگزاری استانی انتخابات نمایندگی مجلس است.

وی درخصوص این طرح افزود: در این طرح نماینده به جای کاندیدا شدن در شهر یا منطقه خود، در استان کاندیدا می‌شود و باید از طرف کل استان رأی بگیرد. این طرح البته طرح جدیدی نیست و در مجلس ششم و هفتم هم مطرح شده بود، اما تصویب نشد. با این حال به دلیل اثرات مثبت آن این طرح بار دیگر در مجلس هشتم از سوی 50 نماینده امضا و پیشنهاد شد. این بار قرار شده تا مطالعه جدی‌تری روی این طرح صورت بگیرد، به همین دلیل کمیسیونی با حضور 40 نماینده با نام کمیسیون ویژه تشکیل شد که به صورت هفتگی و در روزهای دوشنبه از ساعت 8 تا 12 جلسه‌ای را برای ارائه پیشنهادها و بررسی جامع موضوع برگزار کنند. این کمیسیون را 10 نفر از اعضای کمیسیون امنیت ملی، 10 نفر از اعضای کمیسیون قضایی و 20 نفر از اعضای کمیسیون سیاست داخلی و شورا تشکیل می‌دهند.

نماینده مردم سروستان تصریح کرد: در حال حاضر طرح استانی شدن انتخابات به طور جدی در حال پیگیری است، به طوری که برخی از نمایندگان عقیده دارند این طرح برای انتخابات مجلس نهم اجرایی می‌شود، اما به دلیل جزئیات باقی‌مانده و همچنین توجیه نبودن بسیاری از نمایندگان، معتقدم از مجلس دهم شاهد استانی شدن انتخابات خواهیم بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet