انتخابات ریاست جمهوری
1389/05/10 09:03:00
سرویس اقتصادی
انصاری بااشاره به اظهاراتی مبنی برتبدیل حساب ارزی به صندوق توسعه ملی :

حساب ذخیره ارزی به قوت خود باقی است

**نماینده مردم زنجان در مجلس شورای اسلامی گفت: ما در قانون بودجه ۸۹ کل کشور اعتبار برنامه چهارم توسعه را تمدید کردیم در نتیجه حساب ذخیره ارزی به استناد قانون برنامه چهارم ایجاد شده و کماکان به قوت خودش باقی است.
 

جمشید انصاری در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت در خصوص اظهار نظر رییس کل بانک مرکزی در خصوص تخصیص اعتبارات متروی تهران  و مسایلی که در خصوص صندوق توسعه ملی در این باره وجود دارد گفت:بر اساس قانون سال 89 حساب ذخیره ارزی به صندوق توسعه ملی تبدیل شده و به گفته بانک مرکزی این نوع تبدیل باعث  عدم توان بانک مرکزی برای تخصیص اعتبارات مترو شده است.
عضو کمیسیون اقتصادی با تاکید بر این که در قانون بودجه 89 کل کشور اعتبار برنامه چهارم توسعه تمدید شده است گفت:بر این اساس حساب ذخیره ارزی که به استناد قانون برنامه چهارم ایجاد شده کماکان به قوت خود باقی است و باید به انجام وظایفش ادامه دهد.
انصاری تصریح کرد:صندوق توسعه ملی از زمانی که اساس نامه اش تصویب و ابلاغ شود رسمیت می یابد  و این صحبت که حساب ذخیره ارزی تمام شده و صندوق توسعه ملی هم فعال نیست حرف درستی نمی باشد.
وی تاکید کرد:در حال حاضر بسیاری از تعهدات از حساب ذخیره ارزی وجود دارد که دولت آن ها را انجام می دهد و این تعهدات شامل تعهداتی است که به موجب قانون ایجاد شده و همچنین تعهداتی است که دولت بر اساس اختیاراتی که در هیات امنای حساب ذخیره ارزی دارد، آن ها را پرداخت می کند.
وی ادامه داد:در نتیجه اظهار نظر رییس کل بانک مرکزی در خصوص عدم پرداخت اعتبارات مترو در شرایط فعلی از حساب ذخیره ارزی دقیق نیست و تا زمانی که قانون برنامه چهارم معتبر است تمامی احکام آن ساری و جاری است.
وی توضیح داد: صندوق توسعه ملی برای سال 89 تصویب شد تا ایجاد شود و گفته ایم  که مازاد درآمد نیز در آن واریز گردد اما تا زمانی که اساس نامه آن تصویب نشود قابلیت برداشت از آن وجود ندارد  اما حساب دخیره ارزی قبلا وجود داشته و قرار بوده که  اعتبار دهی آن کماکان وجود داشته باشد.
انصاری افزود:قرار نیست با تشکیل صندوق توسعه ملی حساب ذخیره ارزی جمع شود زیرا در قانون آن تاکید کرده ایم که 20 درصد مازاد درآمد نفتی به این صندوق هدایت شود و سوال این است که اگر بیشتر از 20 درصد داشتیم به چه صورتی باید با این میزان برخورد شود.
این عضو کمیسیون اقتصادی تصریح کرد: به هر حال در نهایت باید حسابی برای این منظور همچنان فعال باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet