هدر موبایل
1389/05/10 08:49:00
سرویس اقتصادی
موید حسینی‌صدر با انتقاد از اجرا نشدن اصل 77 قانون اساسی:

نمایندگان از طریق رسانه‌ها از انعقاد قراردادها مطلع می‌شوند

**عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی معتقد است: امروز که دولت و مجلس هم سو هستند اگر اجرای قانون نادیده گرفته شود ممکن است پس از چند سال نادیده گرفتن قانون به جایی برسیم که باعث آسیب دیدن نظام شود.

"موید حسینی صدر" نماینده خوی در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت گفت: واقعیت این است که در بسیاری از مواقع نمایندگان مجلس از طریق مطبوعات و رسانه ها از انعقاد قراردادهای بین المللی مطلع می شوند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: طبق اصل 77 قانون اساسی به کارگیری نیرو، اعطای وام خارجی، قراردادهای خرید و فروش خارجی، کمک بلاعوض و حتی استخدام کارشناسان خارجی باید با مصوبه مجلس صورت گیرد، که متاسفانه از سوی دولت رعایت نمی شود.

وی تصریح کرد: مجلس در قالب سوال، تذکر و نامه نگاری تلاشهای پراکنده ای انجام می دهد تا دولت طبق قانون عمل کرده و اصل 77 قانون اساسی را اجرا کند، اما همیشه برای گریز از اجرای قانون بهانه هایی وجود دارد.

حسینی صدر خاطر نشان کرد: زمانی که قانونگذار قانونی راتدوین می کند سعی می کند دید جامعی داشته باشد و قانون برای مقطع خاصی نباشد. مثلا قانون عبور از چراغ قرمز چه شب باشد و چه خلوت، چه روز باشد و چه شلوغ حاکم و پابرجاست.

او تاکید کرد: زمانی که می گوییم دولت باید برای قراردادهای خارجی مجوز بگیرد منظور یک دولت خاص نیست، فرازمانی است و هر دولتی باید از آن تمکین کند.

این عضو کمیسیون انرژی افزود: با گذشت زمان عدم توجه به اجرای قوانین باعث سوء استفاده می شود؛ ضرورت توجه نیزاز همینجا ناشی می شود. فرض کنیم دولت کنونی صالح است اما فردا چه دولتی سرکار می آید؟

وی یادآور شد: در تدوین قانون اساسی با تدابیر امام خمینی این پیش بینی ها انجام شده که جایگاه مجلس در جهت کنترل و هدایت دولت باشد.

حسینی گفت: امروز که دولت و مجلس هم سو هستند اگر اجرای قانون نادیده گرفته شود ممکن است پس از چند سال نادیده گرفتن قانون به جایی برسیم که باعث آسیب دیدن نظام شود.

وی یادآور شد: تاکید اجرای قانون به معنای حاکمیت قانون در آینده کشور است؛ نمی توان اجرای قانون را بر اساس صلاحیت دولتها تدوین کرد. از این روست که اجرای قانون به حاکمیت دولت جمهوری اسلامی کمک می کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet