هدر اصلی
1389/05/10 10:33:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون انرژی:

در تدوین برنامه پنجم قوانین مربوط به اصلاح الگوی مصرف دربخش‌های دولتی مدنظر قرار گیرد

**یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف از سوی مقام معظم رهبری گفت: مجلس در مقطع فعلی، که در حال تدوین برنامه‌ی پنجم است، باید قوانین مربوط به تکالیف دولت و دیگر ارگان‌ها را دربحث اصلاح الگوی مصرف مدنظر قرارداده و تصویب کند.

سیروس سازدار در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که مردم و مسئولان با توجه به ورود مقام معظم رهبری به این موضوع، باید حساسیت بیشتری نسبت به اصلاح الگوی مصرف داشته باشند، افزود: دست‌اندرکاران باید امکانات لازم را در اختیار مردم قرار دهند تا امر صرفه جویی بیش از پیش ممکن باشد.

نماینده مرند و جلفا در مجلس افزود: اکثر وسایلی که امروزه مردم از آن استفاده می‌کنند، از قبیل خودرو، یخچال و حتی لامپ، تجهیزات پرمصرف هستند. لذا مجلس باید به لحاظ تحقیقاتی، دانشگاه‌ها و نیز مجریان را موظف کند تا ابزارآلات کم مصرف را ترویج کنند.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس اظهار داشت: دولت باید برای تولید علمی و نیز واردات وسایل کم مصرف در همه‌ی عرصه‌ها از قبیل خودرو و وسایل گرمایشی و سرمازا، حساسیت لازم را داشته باشد.

وی افزود: امروز کشورهایی در سطح دنیا وجود دارند که در روند ساختمان سازی خود ساختمان‌هایی می‌سازند که تحمل گرما و سرماهای شدید را دارند، مجریان نیز باید در این زمینه در کشور ما فکر اساسی کنند.

سازدارتوجه به اصلاح الگوی مصرف در موارد بسیار جزیی را نیز ضروری دانست و گفت به عنوان مثال جعبه‌ی میوه‌ای که از جنوب کشور حمل می‌شود تا زمانی که به درب منزل مصرف‌کننده می‌رسد، به گونه‌ای است که باید نیمی از آن را به دور انداخت لذا در امر اصلاح الگوی مصرف حتی باید به بسته بندی محصولات مزارع نیز توجه لازم صورت گیرد.

این عضو فراکسیون خط امام(ره) مجلس ادامه داد: اگر به مردم اطلاع‌رسانی کرده و آگاهی‌های لازم و امکانات بدهیم، مردم حتما برای کاهش مصرف در زمینه‌های مختلف کمر همت خواهند بست.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر این که باید در بازار وسایل کم مصرف وجود داشته باشد تا مردم بتوانند در جهت اصلاح الگوی مصرف از این وسایل استفاده کنند، گفت:‌ چون انرژی در کشور ما ارزان بوده مردم نسبت به کم مصرف کردن آن حساس نبودند، اما وقتی قیمت آن افزایش یابد و امکانات و وسایل کم مصرف نیز در بازار وجود داشته باشد قطعا مردم از این وسایل استفاده خواهند کرد.

وی با بیان این که به دلیل آن‌که مقام معظم رهبری در این مساله وارد شده‌اند بر همه واجب است که هر کس بر حسب وظیفه خود اصلاح الگوی مصرف رابه جدیت دنبال کند، افزود: سهم برنامه ریزان ومدیران جامعه در این امر بیش از مردم عادی است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet