شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/05/10 10:59:00
سرویس بین الملل
احمدی بیغش اهداف و جزییات سفر هیات اعزامی مجلس به غزه را تشریح کرد

با پیگیری رسانه‌ای، مصر سفر نمایندگان ایران به غزه را پذیرفت

**رئیس گروه هیات اعزامی مجلس شورای اسلامی به غزه تصریح کرد: پیگیری رسانه‌ای باعث شد مصر بپذیرد نمایندگان ایران به غزه سفر کنند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "محمود احمدی بی‌غش" صبح روز یکشنبه 10 مرداد ماه در نشستی خبری با خبرنگاران به تشریح جزییات و اهداف این سفر پرداخت.

در اوایل سال جاری به دنبال حصر چندین ساله سرزمین غزه که توسط صهیونیست ها انجام شده بود تعدادی از فعالان حقوق بشر و دوستداران صلح در سراسر دنیا از طریق بنادر ترکیه با چندین فروند کشتی قصد عزیمت به سواحل غزه برای شکستن محاصره این سرزمین را داشتند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: در حدود 80 مایلی غزه کشتی ها مورد هجوم و حمله صهیونیستها واقع شدند که در آن حدود 20 نفر شهید و تعدادی هم مجروح شدند.

رئیس هیات اعزامی نمایندگان به غزه با بیان این که این اتفاق خشم افکار عمومی مردم جهان را به دنبال داشت اظهار داشت: به دنبال این اتفاق آزادیخواهان و طرفداران صلح حقوق بشر چه مسلمان و چه غیرمسلمان در حمایت از مردم غزه اعلام آمادگی کردند و تعداد زیادی از این طرفداران صلح برای اعزام به سرزمین غزه اعلام آمادگی کردند.

وی ادامه داد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جمله اولین نفراتی بودند که این موضوع را پیگیری کردند و خود بنده نیز در دیداری که با ریاست مجلس داشتم از ایشان درخواست کردم که نمایندگان برای حمایت از مردم غزه به این سرزمین سفر کنند. ایشان هم با انگیزه بالایی که داشتند درخواست را پذیرفتند.

احمدی بیغش ادامه داد: دستور رئیس مجلس به کمیسیون امنیت ملی ارسال شد و به دنبال آن نماینده مصر در ایران به مجلس فراخوانده شد و مقرر شد که ایشان موضوع سفر را پیگیری کند.

نماینده مردم شازند با اشاره به این که اقدام نمایندگان با تهدید رژیم صهیونیستی روبه رو شد تصریح کرد: به دنبال این حرکت رژیم صهیونیستی تهدید که هر کسی که از ایران وارد غزه شود علیه آنان عملیات نظامی انجام خواهد داد و ما احتمال می دهیم که به همین دلیل دولت مصر با جدیت موضوع سفر نمایندگان ایران را دنبال نمی کرد.

وی با بیان این که دفتر حافظ منافع مصر در ایران اخیرا برای اعزام نمایندگان به غزه اعلام آمادگی کرده است خاطرنشان کرد: با پیگیری های مصرانه ای که داشتیم و همکاری های خوب مجموعه مجلس و فشارهای رسانه ای بسیار بالایی که توسط اصحاب رسانه صورت گرفت، نهایتا در سه شنبه 5 مرداد دفتر حافظ منافع مصر برای اعزام نمایندگان غزه اعلام آمادگی کرد و در چهارشنبه 6 مرداد آن را به وزارت خارجه اعلام کردند.

نماینده شازند تاکید کرد: براساس آنچه که دفتر حافظ منافع مصر در ایران  اعلام کرده است دولت مصر پذیرفته ظرف دو هفته آینده یعنی تا 20 مرداد ویزای این چهار نماینده را صادر کند.

وی در خصوص برنامه های سفر به غزه و مصر گفت: ما پیگیر آن هستیم که در سفری که به مصر داریم با رئیس مجلس مصر و تعدادی از دولتمردان آن دیداری داشته باشیم که ابتدا این دیدارها در مصر انجام خواهد شد و بعد از آن عازم غزه خواهیم شد.

احمدی بیغش در خصوص اهداف سفر به غزه نیز گفت: اساس کار ما دیدار با مردم، خانواده های شهدا و مجروحین غزه و دولتمردانی که در آن منطقه حضور دارند.

وی تاکید کرد: هدف از سفر به غزه اعلام حمایت مردم و دولت ایران از مردم غزه است و همانند 31 سال گذشته از مردم فلسطین و غزه حمایت می کنیم.

رئیس گروه هیات اعزامی مجلس شورای اسلامی به غزه یادآور شد: نظر آقای لاریجانی این بود که از نمایندگان داوطلب سفر به غزه ثبت نام به عمل بیاید که همه نمایندگان اعلام آمادگی کرده و فرمها را پر کردند،که هم در غزه حضور داشته باشند و هم چند درصد از حقوقشان را به مردم غزه بدهند.

وی خاطرنشان کرد: مسائل مربوط به سفر از طریق مجلس و وزارت خارجه انجام شده و مابقی کار به دست مصری هاست.

بیغش ادامه داد: در سفر ابتدایی بنده به همراه سه تن دیگر از همکاران ظرف چند روز آینده به مصر و از گذرگاه رفح به سرزمین غزه اعزام می شویم.

 

وی تاکید کرد: از ابتدای چند گزینه را پیگیری می کردیم و بسیار اهمیت داشت که از طریق آبها و با کشتی وارد غزه شویم گزینه هایی که پیگیری کردیم مثبت نبود و در نهایت مجبور شدیم   مصر را برای سفر انتخاب کنیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی یادآور شد: نمایندگان مجلس با همه تهدیدهایی که از سوی اسرائیل می شد برای کمک به مردم غزه اعلام آمادگی کردند.

وی گفت: وسایلی که از طریق دریا به غزه برویم مهیا نشد و مشکلات فراوانی بین ترکها و اسرائیل پیش آمد و مجبور شدیم مصر را برای سفر انتخاب کنیم.

وی تصریح کرد: کمکهای مردمی به همراه ما وجود ندارد. یکی از اهداف ما برای سفر به غزه این است که از طریق مذاکره زمینه ساز اعزام سایر نمایندگان و کمکهای بشردوستانه مردم ایران به سمت غزه شویم. در آنجا مذاکراتی را انجام خواهیم داد که بقیه نمایندگان نیز از غزه دیدن کنند.

وی خاطرنشان کرد: هدف از سفر به غزه اعلام حمایت مردم و دولت ایران از مردم غزه است و همانند 31 سال گذشته از مردم فلسطین و غزه حمایت می کنیم.

بیغش ادامه داد: از وزارت خارجه نیز افرادی همراه ما هستند اما هنوز اسامی آنها مشخص نشده است.

وی در مورد روز سفر به غزه گفت: روز سفر مشخص نیست اما نمایندگان دولت مصر گفته اند که ظرف دو هفته آینده ویزا آماده می شود.

بیغش ادامه داد: به غیر از بنده آقایان سروری نماینده تهران، حیدرپور نماینده شهرضا، جویجری نماینده اهواز هم به غزه سفر می کنند.

نماینده شازند در نهایت خاطرنشان کرد: اگر پیگیری های رسانه ای نبود مصری ها نمی پذیرفتند که نمایندگان ایران به غزه سفر کنند. نماینده مصر در صحبت هایی که با وزارت خارجه داشت از اینکه مطبوعات ایران پیگیر سفر هستند گله کرده بود چرا که مطبوعات ایران اصرار دارند نمایندگان مردم به غزه بروند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet