هدر موبایل
1389/05/10 13:00:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون اقتصادی:

اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها اجتناب‌ناپذیر است

**نماینده مردم خرمشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها اجتناب‌ناپذیر است، گفت: کارشناسان افزایش تورم ۱۰ تا ۱۵ درصدی را بعد از اجرای طرح پیش‌بینی می‌کنند اما احتمال این‌که تورم بیش از این باشد، بعید نیست.

مصطفی مطورزاده، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این مطلب عنوان کرد: در حال حاضر کشور بر سر 2 راهی استمرار وضعیت فعلی و تغییر شرایط قرار گرفته است، البته تمام ارکان‌ نظام به این جمع‌بندی رسیدند که این طرح را با در نظر گرفتن شیب بسیار ملایم و آثار تورمی باید اجرا کرد.

وی با بیان این‌که این قانون متعلق به این دوره نیست، خاطرنشان کرد: دولت‌های قبلی هم درصدد اجرای آن بودند، اما به علت شرایط آن زمان طرح را اجرا نکردند. هم‌چنین در برنامه پنج ساله اول و به ویژه در برنامه پنج ساله سوم و چهارم بر اجرای این طرح تاکید بسیار زیادی شد.

نماینده مردم خرمشهر در مجلس تصریح کرد: ادامه روند کنونی آثار نامطلوبی بر اقتصاد کشور خواهد گذاشت و به ویژه افزایش و تشدید نرخ مصرف انرژی یکی از حادترین نگرانی‌های کشور است.

مطورزاده در زمینه راهکارهای دولتی برای کنترل تورم و قیمت‌ها در زمان اجرای طرح اظهار داشت: مهار بازار از طریق تنظیم بازار، ارایه خدمات و کالاهای مناسب به مردم و جلوگیری از وارد آمدن شوک تا پایان اجرای طرح در اختیار دولت است و بعد از آن به صورت کلی در اختیار بخش خصوصی قرار می‌گیرد.

وی بیان کرد: اجرای این طرح در روزهای نخست قطعا برای همه عوامل اقتصادی از جمله نهاده‌های کشاورزی و صنعت اثرات افزایش قیمت ایجاد می‌کند، اما در درازمدت کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند با به تعادل رسیدن بازار و با توجه به آن‌که قیمت‌ها واقعی و اقتصاد به لحاظ منابع و تولید بسیار شفاف می‌شود تقریبا رقابت تعریف شده و شفافی بین بخش‌های مختلف بوجود می‌آید و اثر انحصاری دولت از بین می‌رود و در نتیجه وضعیت بهتری بر اقتصاد کشور حاکم می‌شود.

نماینده مردم خرمشهر در مجلس در زمینه یارانه پرداختی دولت در نقاط مختلف کشور توضیح داد: یارانه پرداختی در تمام کشور یکسان است اما برای اقشار مختلف و دهک‌های مختلف، متفاوت می‌باشد. هم‌چنین در مناطق گرمسیری همچون استان خوزستان در قیمت حامل‌های انرژی‌ تعدیل می‌شود نه در پرداخت یارانه‌ها.

مطورزاده افزود: در واقع مناطق گرمسیری که مصرف انرژی برق بالاست دولت باید در بخش تولید و توزیع به وزارت نیرو و شرکت برق کمک کند تا برق ارزان‌تری در اختیار این مناطق قرار گیرد. هم‌چنین در مناطق سردسیر نیز در بخش گاز باید به همین صورت باشد.

وی خاطرنشان کرد: قرار است سازمانی تشکیل شود که متولی اجرای این طرح باشد، اما در حال حاضر متولی این طرح در استان‌های الگو، وزارت رفاه است و این وزارتخانه توزیع یارانه‌ها را انجام می‌دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet