خبرگزاری خانه ملت

انتخابات ریاست جمهوری
1389/05/10 15:22:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون بهداشت:

چگونگی محاسبه تعرفه‌های آب، برق وگاز بیمارستان‌ها با هدفمندی یارانه‌ها مشخص نیست

**نماینده سنندج و دیواندره در مجلس شورای اسلامی درباره نقش و تاثیر قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در نظام سلامت، گفت: دولت باید هر چه سریع‌تر و پیش از اجرای این قانون، راهکاری علمی و عملی برای کاهش‌ هزینه‌های بهداشت، درمان و سلامت را تدوین و به کمیسیون بهداشت و درمان ارایه کند.

عبدالجبار کرمی عضو کمیسیون بهداشت و درمان در گفت‌وگو با ایسنا افزود: با شرایط موجود اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها مانع افزایش قیمت‌ها و پرداخت از جیب مردم نمی‌شود که این یکی از معضلاتی است که هم‌اکنون کمیسیون بهداشت و درمان به شدت به دنبال رفع آن است.

وی خاطرنشان کرد: هنوز نمی‌دانیم که تعرفه‌های آب، برق و گاز در بیمارستان‌ها و بخش‌های درمانی دولتی و خصوصی چه میزان و چگونه محاسبه می‌شود، البته برآورد کمیسیون بهداشت مبتنی بر این است که قطعا اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها می‌تواند موجب افزایش تعرفه‌ها شود.

کرمی با تاکید بر این‌که مسوولین وزارت بهداشت باید فرمول، برنامه یا استراتژی خاص در این باره تعریف کنند، اظهار کرد: هم‌اکنون حدود 70 درصد هزینه‌های درمان سرپایی را مردم از جیب خود می‌پردازند. در بخش بیمارستانی نیز اگر چه پرداخت از جیب مردم 10 درصد اعلام شده، اما عملا ده درصد نیست و گاهی مواقع حتی به 30 درصد هم می‌رسد، حال اگر قرار باشد این لایحه با همین فرمول اجرا شود پرداخت هزینه‌های درمان سرپایی که الان حدود 70 درصد است به رقم پایاپای می‌رسد، چون بیمارستان‌ها نمی‌توانند خدمات ارایه دهند، در بخش خدمات بستری بیمارستانی هم برآورد کمیسیون بین 20 تا 30 درصد افزایش است.

کرمی در ادامه تصریح کرد: یکی از پیشنهادات دولت برای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، واگذاری تعیین تعرفه‌های درمان خصوصی به بخش دولتی است که دولت براساس آن ‌اعلام کرده با توجه به این‌که هم‌اکنون تعرفه‌های بخش خصوصی بالاست و با اجرای لایحه هدفمندی یارانه‌ها قطعا پرداخت از جیب مردم افزایش می‌یابد، باید تعرفه بخش خصوصی به دولت واگذار شود تا پرداخت از جیب مردم در همین حد کنونی باقی بماند.

این عضو کمیسیون بهداشت ضمن بیان مخالفت خود با پیشنهاد مذکور، در این باره توضیح داد: تعیین تعرفه‌های بخش خصوصی توسط سازمان نظام پزشکی مصوبه مجلس است، به عبارت دیگر تنها سازمان نظام پزشکی به عنوان متولی بخش خصوصی در جریان هزینه‌های بیمارستان‌های خصوصی قرار دارد ضمن این‌که این اقدام می‌تواند موجب کاهش کیفیت خدمات بخش خصوصی ‌شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در خاتمه افزایش پدیده زیرمیزی را یکی دیگر از تبعات قانون مذکور بیان کرد و گفت: اگر این پدیده هم ‌اکنون تنها در دست برخی از جراحان است با این اقدام در میان متخصصان غیر جراح و حتی پزشکان عمومی هم مشاهده خواهد شد، ‌بنابراین بهتر است پیش از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها دولت راهکارهای اجرایی در این حوزه را تدوین کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet