خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/05/10 15:28:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
مصباحی‌مقدم:

دولت مجلس را مانعی بر سر راه خودش تلقی نکند

**رییس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی مجلس شورای اسلامی معتقد است که برخی اختلافات موجود بین دولت و مجلس به طور عمده ناشی از مواضع عملی و کاربردی است نه اختلاف سیاسی؛ چرا که مواضع دولت و مجلس از نظر سیاسی اشتراکات زیادی دارد و نمی‌شود اختلافات آنها را سیاسی دانست.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مصباحی‌مقدم در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: دولت مایل است به ایده‌هایی که دارد جامه عمل بپوشاند و می‌بیند اگر بنا باشد همراهی مجلس را داشته باشد ممکن است این ایده‌ها آنچنان که خودش دوست می‌دارد قابل تحقق نباشد. یعنی ایده‌ها به مجلس بیاید، مجلس تغییر دهد، اصلاح کند، کم و زیاد کند و نهایتا آن چیزی نباشد که دولت می‌خواهد.

وی اضافه کرد: دولت آقای احمدی‌نژاد می‌خواهد خیلی با شتاب کارها را پیش ببرد و احساس می‌کند اگر بنا باشد آنچه می‌خواهد اجرا کند را با مجلس در میان بگذارد و آن را به صورت لایحه ارائه کند یا اگر مصوبه است و مجلس باید آن را با قوانین منطبق کند، در این صورت کند پیش می‌رود و آن شتابی که مدنظرش است محقق نمی‌شود.

نماینده مردم تهران در خانه ملت خاطرنشان کرد: این‌که دولت مصوبه‌هایی که دارد یا به مجلس نمی‌فرستد یا اسمش را عوض می‌کند که از نظر قانونی نیازی به ارسال به مجلس نباشد بسیار مهم است. مثلا مصوبه را به مصممه تبدیل می‌کنند که از نظر آیین‌نامه لازم نباشد به مجلس ارجاع شود و با مصوبات مجلس تطبیق شود. حال این‌که ماهیت مصممه چیزی جز همان مصوبات نیست.

رییس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی مجلس در ادامه گفت: به عبارت دیگر دولت که نیت خودش را خدمت سریع و عاجل به مردم می‌داند به یک معنا اگر بخواهیم موضوع را تلطیف کنیم می‌خواهد به شکلی با دور زدن مجلس کار خود را پیش ببرد و این طور نباشد که به صورت قانونی بتوان جلوی حرکتش را گرفت.

وی تصریح کرد: من این نگاه را در دولت احساس کرده‌ام البته این شاید جنبه مثبت مساله باشد، اما دولت محترم باید بداند که این کشور با مرکزیت قوا اداره می‌شود و هر قوه‌ای باید جایگاه خودش را داشته باشد. البته مرکزیت اصلی با ولایت فقیه است.

مصباحی مقدم افزود: مردم رییس‌جمهور را برای اجرا انتخاب کردند و از او انتظار دارند کار را سریع و محکم پیش ببرد، اما مردم مجلس را هم انتخاب کرده‌اند که قانون‌گذاری کند و نمی‌شود این دو قوه هر کدام راه خودشان را بروند و هر کدام نیات و اهداف خودشان را دنبال کنند؛ هر چند نیت خیر و قصد خدمت باشد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: مردم سالاری اقتضاء می‌کند دولتی که می‌خواهد که خدمت کند خدمات خودش را به مجلس ارائه کند و بگوید که می‌خواهم این خدمات را انجام دهم. مجلس هم با نظر همکاری با دولت موضوع را بررسی کند و به رییس‌جمهور کمک کند و در عین این‌که نگاه کارشناسی خود را اعمال می‌کند، خط کلی که دولت به عنوان خدمت تعقیب می‌کند را حفظ و حمایت کند.

رییس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی در ادامه گفت‌وگو با ایسنا خاطرنشان کرد: مقتضای چنین حرکتی کند شدن کار است و این کند شدن ضرر ندارد، بلکه خیلی هم منفعت دارد؛ چرا که اگر نمایندگان ملت توجیه نباشند ملت توجیه نخواهد بود. رییس‌جمهور تصور نکند اگر خود او مردم را توجیه کرد کفایت می‌کند. مردم به نمایندگان خودشان دسترسی دارند و حرف‌های خود را از طریق نمایندگان‌شان بازگو می‌کنند. پس اگر کار آرام‌تر اما محکم‌تر و با توجیه و همراهی ملت و نمایندگان ملت پیش برود، در این صورت بهتر خواهد بود.

مصباحی‌مقدم با اشاره به سخنرانی تلویزیونی رییس‌جمهور در مرداد 87 یادآور شد: در آن سخنرانی رییس‌جمهور عنوان کرد که تحولات اقتصادی را در پیش داریم و از مهر امسال آن را کلید می‌زنیم؛ دیدیم که اکنون دو سال از آن زمان گذشته و با این‌که مجلس به استقبال رفت و دولت را وادار کرد که لایحه بیاورد و لایحه را بررسی کرد، چالش‌های پیش آمده برطرف شد اکنون همه چیز آماده است اما دولت شش ماه اجرای این لایحه را به تاخیر انداخته است. ظاهرا دلیلش این است که می‌خواهد با احتیاط کار کند. اگر فرض را بر این بگذاریم، اگر دو سال قبل در مهرماه این طرح پیاده می‌شد چه اتفاقی می‌افتاد؟

وی ادامه داد: این یک شتاب و یک عجله در خدمت‌رسانی است، اما حرف این است که این شتاب و عجله آثار منفی می‌داشت و همین الان هم دولت با ا حتیاط بیشتری در این باره عمل می‌کند. پس همین رویه اقتضا می‌کند که همه مسائل از طریق مجلس بگذرد. مجلس همراهی کند، توجیه شود و به رییس‌جمهور کمک کند. دولت هم مجلس را مانعی بر سر راه خودش تلقی نکند، بلکه آن را یک کمک کار برای خودش تلقی کند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: البته ممکن است برداشت‌هایی هم از رفتار مجلس بشود که مجلس به عنوان مانع عمل می‌کند اما باید این برداشت‌ها را اصلاح کرد. مجلس هم درصدد کمک به دولت است و من به عنوان یک نماینده شهادت می‌دهم که درمجلس درصدد ایجاد مانع و چوب لای چرخ دولت گذاشتن نیستند. ممکن است کسانی چنین بیندیشند و عمل کنند، اما مجلس به مثابه یک مجموعه چنین راهی را دنبال نمی‌کند و محصول کار مجلس چنین چیزی نیست.

وی تاکید کرد: اگر این نگاه اصلاح شود تعامل خوبی بین دولت و مجلس خواهد بود. دولت از مجلس برای مشورت کمک می‌گیرد و مجلس حتما به دولت کمک خواهد کرد. برگزاری جلسات مشترک بین دولت و مجلس هم به این امر کمک می‌کند. هم‌چنین مطرح کردن مستقیم ایده‌ها و دیدگاه‌ها و نقد این ایده‌ها و دیدگاه‌ها به رشد و بالندگی تصمیماتی که دولت برای اداره امور عمومی جامعه می‌گیرد کمک می‌کند.

رییس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی، جدایی و انفصال دولت و مجلس را مایه به هم ریختگی اوضاع توصیف کرد و افزود: هر کدام از قوا باید در چارچوب قانون کار کنند. مجلس قانون‌گذار است و نباید در اجرا وارد شود و دولت هم مجری است و نباید خود قانون‌گذار و خود مجری باشد. ازاین جهت تاکید می‌کنم که کارهای دولت باید با حمایت و مشورت با مجلس پیگیری شود.

مصباحی مقدم در پایان درباره زمان اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها با اشاره به قول دولت مبنی بر اجرای قطعی هدفمند کردن یارانه‌ها در نیمه دوم امسال تاکید کرد: ما به همین وعده دل بسته‌ایم و به انتظار نشسته‌ایم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet