هدر موبایل
1389/05/10 18:46:00
سرویس فرهنگی
علی بنایی:

هیأت‌های مذهبی، ظرفیت بالایی برای پیشگیری از آسیب‌ها دارند

**"علی بنایی" نماینده قم در مجلس شورای اسلامی، هیأت‌های مذهبی و مردم را از سرمایه‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی خواند و گفت: استفاده نکردن از این نیروها، چیزی جز ناکامی در برنداشته است. متن گفت و گوی نماینده مردم قم و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با نشریه ۱۹دی چنین است:

لطفاً کمی درباره توانمندی‌های هیأت‌های مذهبی مردمی توضیح دهید. شما چه دیدی نسبت به این هیأت‌ها دارید؟

 در سی و یک سالی که از عمر انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی می‌گذرد، در هر مقطع زمانی و در برهه و هر جایی که از ظرفیت مردمی برای پیشبرد امور استفاده شده است، کشورمان در آن زمینه توانمند ظاهر شده و به موفقیت‌های بسیاری دست پیدا کرده است و برعکس، عدم استفاده از این ظرفیت‌های گرانبها، تاکنون چیزی جز ناکامی دربرنداشته است.

به نظر من، رمز و راز توفیق در کارها و امور مملکت، این است که در آن امور به ظرفیت مردمی تکیه می‌شود و هر جا که به مشکلی برخورد می‌کنیم، می‌دانیم که بالاخره آن مشکل با تدبیر و حسن نیت و صبر مردم برطرف می‌شود.

از دیدگاه من، تک‌تک مردم عزیز کشورمان برای ما و همه مسئولین و دلسوزان و علاقه‌مندان به نظام و انقلاب سرمایه هستند، و انسان عاقل کسی است که هر لحظه بر سرمایه‌های خود می‌افزاید. هیأت‌های خودجوش مذهبی نیز، که با همکاری و یکدلی مردم عزیز و خداجو تشکیل می‌شوند، از سرمایه‌های نظام هستند. این سرمایه‌های ارزشمند، اگر اراده‌ای جدی داشته باشند، می‌توانند تحول عظیمی را در سطوح مختلف جامعه ایجاد کنند و نقش تأثیرگذاری ایفا کنند.

رویکرد سازمان تبلیغات اسلامی به عنوان مسئول امور این هیأت‌ها را چگونه می‌بینید؟

از نگاه من، رویکرد سازمان تبلیغات اسلامی در ساماندهی هیأت‌های مذهبی تحسین‌برانگیز است و رسیدگی به امور هیأت‌های مذهبی و اهتمام به این تشکل‌های خودجوش مردمی، رویکردی مناسب و نوعی توجه به مردم است.

آیا این هیأت‌ها می‌توانند نقشی در پیشبرد اهداف فرهنگی جامعه داشته باشند؟

بله، این هیأت‌ها بهتر است که خود وارد عرصه شوند و ما باید در بسیاری از مسائل از آنان کمک بخواهیم. برای مثال می‌توان به بحث رعایت عفاف و حجاب و امنیت اجتماعی و اخلاقی در قم اشاره کرد؛ در حالی که افتخار مردم قم این است که این شهر نقش مهمی در بسترسازی و زمینه‌‌سازی ظهور حضرت حجت (عج) دارد؛ حیف است که این شهر از نظر اخلاقی و اجتماعی دارای آسیب‌هایی باشد. در این شرایط، بهترین کار این است که رسماً از هیأت‌های مذهبی برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی کمک بخواهیم تا آنان به کمک مسئولان بشتابند و فعالیت‌هایی برای پیشگیری از این آسیب‌ها انجام دهند.

حضور جوانان و نوجوانان را در هیأت‌های مذهبی چگونه بررسی می‌کنید؟

البته حضور نوجوانان و جوانان در هیأت‌های مذهبی موجب افتخار نظام جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی است. همین جا باید به نکته‌ای درباره اداره هیأت‌ها اشاره کنم. آن نکته این است که برخی‌ها مدیریت‌های ناکارآمد را نوعی مدیریت هیأتی می‌دانند. به نظر من، این نگرش، نگرش غلطی است. اتفاقاً مدیر موفق کسی است که با هیأت‌های مذهبی خودجوش و مردمی در ارتباط باشد. از سوی دیگر، هیأت‌های موفق از مدیران توانمند و بالیاقت برخوردارند و این مدیران توانمند، در جذب نوجوانان و جوانان موفق هستند.

رابطه میان حوزه‌های علمیه و هیأت‌های مذهبی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

با توجه به حضور و تحصیل و زندگی بیش از پنج هزار طلبه قمی در این استان، شک نیست که در میان این همه طلبه و روحانی، افراد اهل قلم و خطیب وجود دارند که هیأت‌های مذهبی باید با هوشمندی و درایت، از این ظرفیت عظیم استفاده کنند.

در پایان اگر سخنی ناگفته مانده است، شنونده آن هستیم...

سخن آخر این که قم شهر علم و ولایت است و در روایات بسیاری آمده است که در آخرالزمان، علم از قم گسترش پیدا می‌کند و اهل قم کسانی هستند که مفتخرند این شهر باب‌الجنه است. باید دانست که این افتخارات، وظیفه مردم و مسئولان این شهر را سنگین‌تر کرده است و بر ماست که با دقت و قدرت و همت بیشتری کار و فعالیت کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet