شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/05/10 20:20:00
سرویس اقتصادی
سخنگوی کمیسیون صنایع:

هزینه سربار خودرو در کشور زیاد است

**سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: عوامل موثر در ساخت خودرو قیمت آن را در کشور افزایش می دهد.

"علی اصغر یوسف نژاد" نماینده ساری در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت در خصوص دلایل بالا بودن قیمت خودرو در کشور گفت: یکی از دلایل  بالا بودن قیمت خودرو در ایران قیمت تمام شده  عوامل موثر در ساخت خودرواست.

وی ادامه داد: هزینه بالاسری و حاشیه ای در تولید خودرو در کشور بسیار زیاد است و با توجه به شاخص ها و متغیرهایی که در تعیین قیمت خودرو موثر هستند بر همین اساس تعیین می شود.

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس در مورد این شاخص های افزایش قیمت گفت: مالیات، بیمه، شهرداری، بهره های بانکی به عنوان یکی از مهمترین علتها و همچنین به علت عدم سرمایه در گردش کافی برای واحدهای تولید خودرو که معمولا منابعشان از بانک ها به صورت تسهیلات و وام بوده و درصد بهره هم بسیار بالا است در قیمت تمام شده خودرو بسیار موثر می باشد.
وی ادامه داد:من وضعیت خودرو را با توجه به قیمت ، خدمات پس از فروش و سایر شاخص ها مثل کاهش مصرف سوخت و کاهش آلایندگی و افزایش راندمان و رعایت محیط زیست در مقایسه با دیگر کشورها، دارای قیمت بالایی می دانم.

یوسف نژاد در خصوص این که برای تعدیل قیمت باید چه کاری صورت داد،گفت:تعرفه ها یکی از عواملی است که وقتی بالا تعیین می شود تا خودرو وارد نشود جنبه های رقابتی و کیفیت را رعایت نمی کنند.

وی افزود:دلیل این مسئله در اختیاربودن  تنظیم بازار و محدود بودن واردات است که افزایش قیمت به این شکل قابل پیش بینی است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی گفت:به نظر می رسد اگر تعرفه  متناسب باشد و قیمت تمام شده وهزینه های بالاسری و حاشیه ای را در خودرو کاهش دهند می توان به واقعی تر شدن قیمت در خودرو های تولید داخل امیدوار تر بود.

وی در خصوص قانون ارتقا کیفیت خودرو های داخلی گفت:آیین نامه این قانون باید رعایت و اجرایی شود و اگر به خوبی از اجرای آن بربیایند و به نظر می رسد موثر باشد.

یوسف نژاد در ادامه گفت:در حال حاضر استانداردهای لازم نوشته و نهایی شده است و اگر دستگاه  ها نیز همکاری کنند می توان به آینده خودرو در کشور امیدوار بود   

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet