ایام محرم 1398
1389/05/10 20:51:00
سرویس اقتصادی
ستار هدایتخواه تحلیل کرد:

تبلیغات علیه هدفمندسازی یارانه‌ها

**یکی از مسایلی که مدت‌هاست همزمان با مطرح شدن آن، برخی از مردم را نگران کرده، طرح هدفمند کردن یارانه‌هاست.

در حال حاضر بسیاری از مراحل این طرح انجام شده است و مردم کشور نظرات متفاوتی در این زمینه دارند. "ستار هدایتخواه" نماینده بویراحمد ودنا در مجلس شورای اسلامی بر این باور است که اطلاع‌رسانی خوبی در این زمینه صورت نگرفته، ولی فواید آن از مضراتش بیشتر است. گفت وگوی وی با هفته نامه امید مردم چنین است:

نظر شما درباره اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها چیست؟ آیا این طرح به نفع استان‌های محرومی چون کهگیلویه و بوی احمد است؟

در مورد اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و ملاحظات در نظر گرفته برای آن، باید گفت که اجرای این قانون هم برای کشور یک ضرورت است و هم به نفع استان‌های محروم چون استان کهکیلویه و بویراحمد است. باید توجه کرد که یکی از اهداف قانون هدفمند کردن یارانه‌ها تحقق عدالت است و در صورت اجرای صحیح این طرح، طبقات محروم و نیازمند جامعه از عدالت بهره بیشتری خواهند برد، البته انتظار از دولت آن است که قانون هدفمند کردن یارانه‌ها دقیق اجرا شود و همانگونه که در مجلس تصویب شده همه ملاحظات در نظر گرفته شده و اهداف آن روشن‌تر شود.

به نظر شما، واکنش مردم کهگیلویه و بویراحمد به این طرح چگونه خواهد بود؟

درباره واکنش مردم کهکیلویه و بویراحمد در مورد بحث هدفمند کردن یارانه‌ها، نکته‌ای که حائز اهمیت بسیار است، این که در مورد این بحث علی‌رغم برخی تلاش‌های فراوانی که صورت گرفته، اما اطلاع‌رسانی کافی از سوی برخی نهادها و رسانه‌ها انجام نشده و فضاسازی‌ها و تبلیغات منفی علیه این طرح که بیشتر با انگیزه‌های سیاسی صورت گرفته است، وجود دارد. بنابراین در حال حاضر با توجه به این شرایط، نیازمند اطلاع‌رسانی کافی در این بحث هستیم و با وجود فضاسازی‌های موجود، در میان برخی از اقشار جامعه نگرانی و دغدغه‌هایی وجود دارد. البته در این میان به گروهی از مردم این گونه القا شده بود که بحث هدفمند کردن یارانه‌ها، تورم را به صورت خیلی شدیدی بالا می‌برد و طبقات محروم را متضرر می‌کند. مسائل عنوان شده در مورد اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها نگرانی‌هایی را ایجاد کرده که نیاز به اطلاع‌رسانی کافی در این زمینه است تا این نگرانی‌ها برطرف شود.

در مورد سیاست‌های در نظر گرفته برای اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها چه نظری دارید؟

سیاست‌هایی که در قانون پیش‌بینی شده، باید متناسب با شرایط درآمدهای اقشار مختلف اجرا شود و قاعدتاً در مناطقی که مردم از لحاظ درآمدی در سطح پایین‌تری قرار دارند، نیاز به توجه بیشتر توسط دولت ضرورت دارد و قانون هم‌چنین ظرفیتی را داراست، البته برخی از اقشار که سطح درآمدی بالاتر دارند، دولت می‌تواند امکانات را متناسب با درآمد آنان توزیع کند.

آیا با اجرای این طرح، اقشار متوسط به پایین جامعه تحت فشار قرار نمی‌گیرند؟

خیر، خوشبختانه قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، انعطاف لازم را دارد و مجریان این قانون، باید متناسب با شرایط درآمدی مردم تصمیم‌گیری کنند تا برخی از مردم که از لحاظ درآمدی سطح پایینی دارند، تحت فشار قرار نگیرند، بنابراین با انعطاف‌هایی که در قانون پیش‌بینی شده، دولت محترم می‌تواند ملاحظه شرایط مختلف مردم با توجه به سطح درآمدهای آن‌ها را داشته باشد.

دلیل اجرای این مطرح شدن این طرح چه بود؟

اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها یک ضرورت بسیار مهم برای کشور است و گام اول برای ایجاد یک تحول اساسی در ساختار کشور، اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌هاست چراکه سایر اقدامات دولت که به دنبال تحول در اقتصاد ملی است بستگی به اجرای درست این قانون دارد. از سوی دیگر، لازم به ذکر است که اجرای این قانون، کمک به تحقق عدالت اجتماعی و حفظ و صیانت از سرمایه‌های اصلی کشور و نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

 لطفاً درباره این ضرورت کمی توضیح دهید.

اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، به بهینه شدن مصرف مردم در بخش‌های مختلف به ویژه در بخش انرژی کمک می‌کند و از بسیاری زمینه‌‌های فساد و رانت‌خواری که در اثر نظام یارانه‌ای در برخی جاها به وجود آمده بود، جلوگیری می‌کند، لذا اجرای این قانون یک ضرورت محسوب می‌شود.

 آیا این طرح، هزینه و فشاری را نیز در پی دارد؟

البته در هر کار بزرگی، به ویژه در اقدامی که جراحی مهمی در عرصه اقتصاد محسوب می‌شود و تغییرات بسیاری را در زمینه‌های مختلف کشور به وجود می‌آورد، قطعاً باید یک‌سری هزینه‌‌ها را تحمل کنیم، اما این نکته را نیز نباید از یاد برد که فواید هدفمند کردن یارانه‌ها، به مراتب بیشتر از هزینه‌های آن است. از سوی دیگر، تحمل این هزینه‌ها هم گریزناپذیر است، بنابراین اگر کسی بگوید اجرای این قانون ممکن است هزینه‌ای نداشته باشد، قطعاً واقع‌بینانه سخن نگفته است. اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها همچون یک عمل جراحی است که به طور موقتی تب و عفونت به همراه دارد، اما سبب سلامت، نشاط و کارآمدی اقتصاد کشور در آینده خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet